ירון דוגה: "בעקבות הקורונה, ייתכן ושטחים מסחריים יוסבו למטרות מגורים"

שתף כתבה עם חברים

בצל הגל השני של מגפת הקורונה שתקף את ישראל, עתידם של השטחים המסחריים ושל תוכניות הבנייה לשטחים מסחריים נוספים נמצא בספק. בעקבות כך, משרד האוצר דורש להסב כ-50% מהשטחים המסחריים למבני מגורים. ישבנו לשיחה עם הקבלן ירון דוגה, שיפרט לנו על הנושא

‘עידן הקורונה' מוביל להמון שינויים, אחד מהבולטים שבהם הוא הירידה הגדולה בביקוש לשטחים מסחריים. אך עם זאת, הביקוש לדירות מגורים נשאר יחסית יציב, למעט ירידה קלה בביקוש במרכז הארץ (ומנגד, עלייה קלה לביקוש בפריפריה). אנשים ממעטים לצאת מביתם, בתי עסק נסגרים או משנים את הפעילות העסקית ומתאימים אותה לזמן הקורונה, על ידי פתיחת מערך משלוחים, מעבר לעבודה מהבית וכן הלאה.
לאחרונה, ביקש משרד האוצר במסמך של טיוטת חוק ההסדרים, כי 50% מהשטחים המיועדים לבנייה של מתחמי עבודה ומסחר יוסבו לבניית למגורים. מהלך זה נועד על מנת למנוע 'נטישה' של פרויקטים על ידי יזמים ולעצור את ההידרדרות בשוק הנדל"ן. ירון דוגה, קבלן בנייה מוביל בירושלים, אמר "מדובר במהלך שיכול לפגוע בחלק מהיזמים וגם ברשויות המקומיות, היות והארנונה על מגורים נמוכה משמעותית מאשר שטחים מסחריים, אך המהלך כן נועד להיטיב עם התושבים – יתכן ואף יוזיל מעט את מחירי הדיור".

ירון דוגה: "לא ידוע אם מדובר בירידה קבועה בביקוש למשרדים – או זמנית" (צילום: יח"צ)

דוגה הוסיף: "יהיה צורך לאזן בין כמות השטח שתוחלף למגורים. זה נכון שיש ירידה בביקוש למשרדים כרגע, אבל מה שלא ידוע הוא האם הירידה בביקוש היא קבועה, או שלאחר משבר הקורונה יהיה זינוק גדול בביקוש לשטחי מסחר – לכן חשוב לשמור על יחס הגיוני בין כמות השטח שיוסב למגורים".

משרדים Out – דירות In
אחד מהדברים הבולטים ביותר בתקופה האחרונה, בעקבות משבר הקורונה, הוא המעבר של עשרות ואף מאות אלפי אנשים לעבודה מהבית. חלק טוענים כי מדובר בשינוי חיוב וחלק טוענים כי עבודה מהבית שוחקת יותר והריחוק החברתי מקשה על העובדים בטווח הארוך. בכל מקרה, נדמה כי חברות רבות, לרבות חברות הייטק, משרדי פרסום ודיגיטל ועוד, מתכוונות לאמץ את המודל באופן קבוע.
"גם אם רק 10% אחוז מהעובדים במשק יעברו לעבודה מהבית במתכונת קבועה, זה עדיין יוביל לירידה בביקוש לשטחים משרדיים בטווח הקרוב", מסביר ירון דוגה ומרחיב: "חשוב לזכור, שירידה בביקוש לשטח משרדי עלולה להוביל לירידה בביקוש לשטחים עבור מסעדות ועסקי מזון, היות וקהל העובדים הוא קהל מרכזי לעסקים מסוג זה".

ירון דוגה: "גם אם 10% מהעובדים יעבדו מהבית – תהיה ירידה בביקוש למשרדים" (צילום: Canva)

דוגה הוסיף: "הביקוש לדירות לעומת זאת נשאר גבוה, וייתכן שמשבר הקורונה יהיה מה שיוביל לפתרון של הבעיה בשוק הדיור, לפחות בטווח הקצר. יזמים רבים כבר נוטים לפיתוח פרויקטים למגורים על פני פרויקטים בעלי שטח מסחרי, ברמה כזו שמשרד האוצר חושש מנטישה המונית של  פרויקטים מסחריים ומבקש הסבה למגורים בטיוטת ההסדרים".
הסבה של בנייני משרדים קיימים
התהליך של הסבת בנייני משרדים שכבר נבנו הוא יותר מסובך, היות שעבור בנייני מגורים דרוש תכנון מראש להגדרת שטחים קהילתיים, תקנים בטיחותיים ועוד. לכן יהיה דרוש אישור מהרשויות המקומיות ורשויות התכנון, בנוסף להשקעה גדולה בתהליך ההסבה עצמו והגדרה מחדש של השטח. אבל מדובר בתהליך שכבר בוצע בעבר, בעיקר בערי המרכז, והוא אפשרי בהחלט.
"כאשר מתכננים מבנה למגורים, אפילו אם הוא משולב עם שטחים מסחריים, חייב להגדיר שטח קהילתי, שטחי שירות, לדאוג שלדיירים לא יהיה רעש, ועוד ועוד. זה דורש תכנון – לכן זה אפשרי לעשות זאת במבנים קיימים, אך מורכב יותר מאשר לשנות תכנון של פרויקט שעוד לא נבנה. הכל תלוי ברצון של הרשויות והמשרדים הממשלתיים, כמו גם בביקוש בשוק, הרי חייב שיהיה אינטרס ליזמים", מפר ירון דוגה.
דוגה סיכם: "אני צופה כי אכן יהיו שינויים בפרויקטים המתוכננים, בהתאם לבקשות משרד האוצר – אנחנו הולכים לראות הסבה של שטחים שהוגדרו כמסחריים לשטחי מגורים, ואפילו ירידה במחירי הנדל"ן למגורים בעקבות העלייה בהיצע. עם זאת, נותר להמתין ולחכות, כדי שנדע מה ההשפעה לטווח הארוך ומה תוכנית הפעולה של יזמי הנדל"ן".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות