ירון דוגה צופה: "החוקים החדשים של המדינה יקדמו התחדשות עירונית"

שתף כתבה עם חברים

שינויים רבים בתחום הבינוי וההתחדשות העירונית עומדים להיכנס בקרוב לתוקף, מה שיכול לסייע בהורדת מחירי הנדל"ן ולהפוך את החלום של רכישת דירה לקרוב מתמיד. ישבנו לשיחה עם ירון דוגה, קבלן בנייה מוביל בירושלים, כדי שיסביר לנו את המשמעויות של החוקים החדשים

בקרוב יכנסו לתוקף חוקים חדשים בענף הבנייה, כמו למשל קביעה של רף נמוך (12 מ"ר בלבד) לתוספת בפרויקטים, הורדת שיעור ההסכמה של דיירים בפינוי-בינוי ועוד. שינויים אלו באים על מנת לעודד התחדשות עירונית, עם דגש על המרכז, ולהוביל לירידה במחיר הנדל"ן למגורים, מה שבתורו יעזור לזוגות צעירים להתקרב לעבר החלום של רכישת דירה.

"המדינה מבינה שיש בעיה בשוק הנדל"ן למגורים", אומר לנו ירון דוגה, קבלן בנייה מוביל באזור ירושלים. "ברגע שזוגות צעירים לא מצליחים להגיע למצב שהם יכולים לרכוש דירה, קורת גג מעל ראשם, חייב להתחיל להקל בבירוקרטיה וביכולת להתאים מבנים קיימים למגורים איכותיים".

ירון דוגה: "המדינה מבינה את הבעיה בשוק הנדל"ן ופועלת לפתור אותה" (צילום: Canva)

דוגה מוסיף: "אם תסתובבו באזורים מסוימים בתל אביב, נתניה, הרצליה וכן הלאה, תראו כי ישנם מאות בניינים במצב נוראי, קירות מתקלפים, צנרת תקולה. אין סיבה שכך יהיה המצב – מה שצריך לעשות זה לקדם התחדשות עירונית בכל הכוח וטוב מאוד שהמדינה נעה לכיוון זה".

המדינה מעודדת התחדשות עירונית
על מנת לעודד את ההתחדשות העירונית ודחוף קדימה פרויקטים שהתעכבו כבר מספר שנים, יכנסו לתוקף בקרוב מספר חוקים חדשים והקלות בענף ההתחדשות העירונית. הצעדים יכללו קביעת רף נמוך לתוספות בנייה – כלומר תוספת הבנייה לשטח הדירה תהיה 12 מ"ר בלבד ובמקרים מסוימים, עבור דירות קטנות, 25 מ"ר. בנוסף, היטל ההשבחה ייקבע מראש ברף של 25%.

על מנת להילחם בתופעה של עברייני בנייה ודיירים סרבנים, תהיה הפחתה של שיעור ההסכמה של דיירים בפרויקטים של פינוי-בינוי מ-80% ל-66% בלבד, דירות שהורחבו שלא כחוק לא ישוקללו וגם היזם והמדינה יוכלו לתבוע דיירים סרבנים.

"המדינה עושה את הדבר הנכון בקידום החוקים האלו. קיימים עשרות אם לא מאות פרויקטים, שתקועים כבר שנים מהסיבות האלו – כמו למשל דיירים סרבנים", אומר לנו ירון דוגה ומרחיב: "כעת ליזם ולמדינה יהיו אפשרויות נוספות בארגז הכלים שלהם, כדי לפעול נגד דיירים כאלו. אני צופה שפרויקטים רבים של פינוי-בינוי יתקדמו בעקבות החלת חוק זה".

ירון דוגה: "קידום הפינוי-בינוי חיוני להתחדשות עירונית" (צילום: Canva)

תמה התמ"א
בהיבט התמ"א 38, תוקפה יפוג בתאריך ה-1 באוקטובר, 2022. מדובר באחת הבשורות הדרמטיות שידע ענף הבנייה בשנים האחרונות ובעקבות ההכרזה על סיום תכנית המתאר הארציות לחיזוק מבנים, עלו מספר שאלות חשובות, כמו: מה יעלה בגורלם של מבנים שלא החלו בתכנית? האם יהיו תוכניות חלופיות? מה לגבי רשויות שיצרו מדיניות להתחדשות עירונית? ושאלות נוספות.

"המועד לסיום התוכנית הוא פרק זמן משמעותי, אך עם זאת מדובר בתהליך מורכב ולא קצר, לכן מומלץ להזדרז ולסיים אותו,  שכן צריך לארגן דיירים, ליצור קשר עם יזמים, להכין תוכניות וכו'. כמובן שפרויקטים שהגישו בקשות כבר לא יושפעו מסיום התכנית", מסביר דוגה.

ירון דוגה סיכם ואמר: "כמובן שעם סיומה של תוכנית תמ"א 38, על המדינה והרשויות לגבש תוכניות חדשות שבאמצעותן יהיה ניתן להגיש הצעות להתחדשות של מבנים ישנים, כלומר להעביר את הסמכויות לוועדות מקומיות שיקבלו החלטה לכל פרויקט – אחרת תתרחש פגיעה אמיתית בהתחדשות העירונית".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות