דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד שני מורן
פלילי | מעצרים וחקירות | ייצוג אסירים | נוער
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

בית המשפט דחה בקשת הליכוד לחשוף את ההקלטות מפרשת הרפז  

מפלגת השלטון ביקשה לשדר את הקלטות השיחות בין הרמטכ"ל בימים ההם גבי אשכנזי והפצ"ר אביחי מנדלבליט * השופט נזף בליכוד והבהיר שלוח הזמנים של בית המשפט לא מתאים את עצמו ללו"ז הפוליטי
הפגנה של תומכי ליכוד נגד מנדלבליט ליד ביתו (צילום: פלאש 90)

10 שנים אחרי חשיפת "פרשת הרפז" והחקירה המשטרתית שנפתחה בעקבותיה, אותה פרשה שטלטלה את צמרת צה"ל ומשרד הביטחון, והיא עדיין תופסת כותרות. שבוע לפני הבחירות הגישה מפלגת הליכוד בקשה לבית המשפט להסיר צו איסור פרסום מעל מאות אלפי שיחות שקיים הרמטכ"ל גבי אשכנזי בלשכתו, בהן שיחות עם הפרקליט הצבאי הראשי אז אביחי מנדלבליט. הבקשה נדחתה על ידי שופט בית משפט השלום בראשון לציון, גיא אבנון, שהבהיר כי מדובר בבקשה חפוזה שאופן הגשתה תמוה.

הליכוד ביקש לחשוף את השיחות שהוקלטו באופן אוטומטי בלשכת הרמטכ"ל, והיוו בסיס לחקירה שהסתיימה בסגירת התיקים נגד כל המעורבים, פרט לבועז הרפז עצמו. בבקשה שהוגשה דרש הליכוד לפרסם את תוכן ההקלטות עוד לפני 2 במרץ, "ולהביאן לידיעת הבוחרים על מנת שיהיו חלק משיקוליהם בעת גיבוש הצבעתם".

בקשת הליכוד הוגשה אחרי שבקשה קודמת של העיתונאי ברוך קרא ומערכת "המקור" בערוץ 13 לפרסום יותר מצומצם משמעותית, של 12 שיחות בלבד מלשכת אשכנזי, נדחתה בחודש שעבר בבית משפט העליון. אז נקבע כי לאור הפגיעה בפרטיותם של המעורבים, לאחר סגירת התיק והחשש מ"אפקט מצנן" על חופשיות השיחות בלשכת הרמטכ"ל, דין הבקשה להידחות. בקשה לדיון נוסף הוגשה על ידי מערכת המקור ועדיין מונחת לפתחו של בית המשפט העליון. בנסיבות אלה, קובע השופט אבנון, יקשה על בית משפט השלום לדון בבקשה דומה מאוד שהוגשה על ידי הליכוד, בטח בלוח זמנים בו המפלגה העותרת מבקשת החלטה, "לפני הבחירות".

מלחמת הגנרלים שהובילה לחקירה
שיחות אשכנזי-מנדלבליט ועוזר הרמטכ"ל בזמנו תא"ל ארז וינר, שבמוקד הפרשה, עסקו במסמך מזויף שנחשף על ידי פרשן ערוץ 2 אמנון אברמוביץ בשנת 2010 על רקע מלחמת גנרלים: אשכנזי נגד סגנו יואב גלנט, ששאף לרשת אותו, ומלחמת אשכנזי בשר הביטחון באותם ימים, אהוד ברק, שתמך במינוי גלנט.  אז חשף אברמוביץ מסמך שהוכן לכאורה במשרד יחסי הציבור של האסטרטג אייל ארד, ובו תוכנית קמפיין ציבורי לגלנט, שיביא למינויו לרמטכ"ל תוך הכפשתו של אשכנזי. המסמך, שהודלף לערוץ 2, התגלה בהמשך כזיוף מוחלט שהוכן על ידי קצין בכיר במילואים המקורב לאשכנזי בשם בועז הרפז, אך אשכנזי ועוזרו וינר שקיבלו את המסמך לידיהם האמינו באמיתות המכתב ובכך שהוכן על ידי גלנט ומקורביו, כדי לפגוע ברמטכ"ל המכהן.

הסערה הפנים צה"לית הפכה לסערה ציבורית ולפתיחת חקירה משטרתית בעניין. הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) מנדלבליט הסתבך גם הוא בחקירה בחשד שעיכב את הדיווח על המסמך שהגיע לידי אשכנזי, לפני פרסומו בתקשורת. במסגרת החקירה האזינה המשטרה להקלטות אוטומטיות של אלפי שעות שיחה מלשכת הרמטכ"ל, לפני שהוחלט על סגירת התיקים נגד כל המעורבים, מלבד האחראי לזיוף הרפז (שביצע שעות לתועלת הציבור). מנדלבליט אף מונה כיועץ משפטי לממשלה אחרי שהעליון דחה עתירות כנגד כך וקבע כי אין פגם בעברו.

נשוא החקירה, הרפז (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

לפני כשבועיים שודרו בערוץ 13 מספר הקלטות בודדות משיחות מנדלבליט-אשכנזי שהותרו לפרסום על ידי בית משפט העליון במסגרת צמצום צו איסור הפרסום, על רקע בקשה עיתונאית שהייתה תלויה בבתי המשפט זמן רב. הליכוד, השואף לפגוע באמינותם של מנדלבליט ואשכנזי (מבכירי מפלגת כחול לבן), פנה לבית משפט השלום במטרה ליצור רושם כי בשיחות יש דבר מה פלילי שלא נחשף.

העליון דחה בקשה דומה
בית המשפט העליון קבע בחודש שעבר, בהרכב של השופטים השמרנים דוד מינץ, נעם סולברג ואלכס שטיין (מינץ ושטיין הם מינויים של שרת המשפטים לשעבר איילת שקד – מ.פ), כי פרסום שיחות נוספות "יביא לפגיעה חמורה בפרטיותו של אשכנזי, ובפרטיותם של המשוחחים הנוספים", תוך חשש מהשלכות רוחב. "הידיעה על כך שיש 'אוזניים לכותל', המקשיבות לכלל השיחות היוצאות והנכנסות אל קווי הטלפון של הרמטכ"ל, כמו גם הקלטה רציפה של המתרחש בתוך כותלי הלשכה, לצד חשש מפני שהחומרים יודלפו לצדדים שלישיים ויפורסמו לרשות הרבים – עלולה ליצור אפקט מצנן משמעותי; וזאת ידע כל אדם המצוי תחת מעקב. למען ניהול תקין של הצבא ושל רשויות ציבור וארגוני ביטחון אחרים, עלינו לשמר מתחם שבו ניתן לדבר בחופשיות, בפרטיות, מבלי שתאפיל על המשוחחים עננה מתמדת בדמות חשש מפני פרסום אמירותיהם", כתבו השופטים בהכרעתם.

שופט השלום אבנון שדן אתמול (23.2.2020) בבקשה החדשה של הליכוד, באותו עניין, מתח ביקורת על הבקשה ש"אינה מגודרת ומסויגת. עתירתה להסיר את הלוט מעל 'הקלטות' כאשר בפועל מדובר במאות אלפי שיחות שהוקלטו בלשכת הרמטכ"ל". לדברי השופט אבנון, "אין הלימה בין הבקשה הגורפת לבין הטענה כי הסרת צווי איסור הפרסום מעל הקלטות, אינה כרוכה בפגיעה בפרטיותם של המשיבים ח"כ גבי אשכנזי, והיועץ המשפטי לממשלה, ואף לא בפגיעה בעניינים ביטחוניים".

עוד קבע השופט אבנון כי "על המבקשת להבהיר הכיצד ידון בית משפט השלום בבקשה, הדומה בעקרונותיה להליך שהתנהל בבית המשפט העליון, בשעה שזה לכאורה טרם הסתיים סופית, וטרם התקבלה הכרעה בבקשה לדיון נוסף. אם לא די בכל אלה, המבקשת הגישה את בקשתה שמונה ימים בלבד לפני מועד הבחירות לכנסת, ועתרה לקבל הכרעה בהולה באופן שיאפשר חשיפת הקלטות לציבור עוד לפני הבחירות. ללא קשר לתוצאה הסופית של הדיון בבקשה, ברי כי סד הזמנים המבוקש איננו ריאלי כלל ועיקר", כתב השופט.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן