ציפי ברנד ומיטל להבי נעדרו מההצבעה על המכרז למכירת חניון כיכר אתרים

שתף כתבה עם חברים

מועצת העיר אשרה את היציאה למכרז מבלי לחשוף את שומת המינימום למתמודדים, בניגוד לקביעת בית המשפט * חברת המועצה שולה קשת: ""פרויקט כיכר אתרים הפך לסמל נוסף של התעלמות הנהלת העירייה מרצונות תושבי העיר, לסמל של הפרטת הפנינים מהידיים הציבוריות לידיים פרטיות"

אחד החניונים המוזנחים בעיר

מועצת עיריית תל אביב אישרה את היציאה למכרז מכירת החניון בכיכר אתרים (15 מרס).
שתי המתנגדות למכרז ולבנייה המאסיבית על הכיכר עצמה היו עד לאחרונה, סגנית ראש העיר והממונה על תיק התחבורה מיטל להבי וסגנית ראש העיר לשעבר ציפי ברנד, אבל שתיהן נעדרו מישיבת מועצת העיר ומההצבעה.

באתר "פוסטה" פורסם לראשונה כי ראש העירייה רון חולדאי השעה את סגניתו להבי מהשתתפות בוועדת המשנה לתכנון ובנייה, בגלל שהתנגדה לפרויקט המגדלים שהוא מנסה לקדם בכיכר אתרים. להבי לא הגיבה לפניות "פוסטה" באשר לאי הופעתה בישיבת מועצת העיר.
ברנד פוטרה מתפקידה כסגנית ראש העיר, בין היתר על רקע התנגדותה לאותו הפרויקט, אולם מנסיבות לא ברורות גם היא בחרה להיעדר מישיבת המועצה ולא לקחה חלק בהצבעה.

מתנגדת שלישית היא שולה קשת (אנחנו העיר) אשר עומדת על כך שבכפוף לתקנות של ארגון אונסק"ו אין לבנות כלל על הכיכר, ובישיבה האחרונה היא הביעה התנגדות עזה לקיים את המכרז על החניון מבלי שתיחשף בפומבי הערכת השמאות (השומה) שנקבעה למתמודדים, אלא שהיא נותרה מתנגדת כמעט יחידה ועקב היעדרותן של חברות הקואליציה להבי וברנד התנגדותה לא קיבלה ביטוי בהחלטה.

כיכר אתרים כאמור מהווה מוקד מרכזי במהלך הדיונים בוועדת המשנה לתכנון ובניה, בין היתר הוחלט על בניית מגדלים בני 25 קומות וגזילת זכויות משטח הציבורי. החניון מתחת לכיכר נבנה יחד עם הכיכר בשנות ה-70, העירייה החזיקה ב-73 אחוזים משטח החניון תחת הכיכר, כ-335 מקומות חניה על שטח ציבורי, ו-27 אחוזים הנותרים הוחזקו על ידי גורמים פרטיים שונים. ב-2005 חברת אפריקה ישראל הציעה את החלק הפרטי הזה למכירה, אלא שהעירייה סירבה לרכוש אותו, והחלק הפרטי עבר לאיש העסקים והמלונאי דב שיף, שהחזיק אז ב-60 אחוז מהנכסים בכיכר עצמה, אלא שמהר מאוד שיף ירד מנכסיו ומכר את הבעלות על החניון לחברת עידית.

חברת המועצה שולה קשת

בשנת 2017 העירייה נסתה למכור את חלקה בחניון לחברת עידית תמורת 150 מיליון שקל ללא מכרז, עסקה שבוטלה על ידי בתי משפט מחוזי ועליון בעקבות התנגדות ציבורית בהיעדר מכרז תקין. במקביל אושרה התביעה לפירוק השותפות בחניון, ועל כן יוצאת כעת העירייה למכרז. העירייה הזמינה שמאי שהעריך את שווי החניון כולו בין 68 ל-132 מיליון שקל, אלא שביוזמת אגף הנכסים ובאישור היועץ המשפטי לעירייה הוחלט להשאיר את השומה שקבע השמאי חסויה.
עקב עתירה לבית משפט הודיעה העירייה היא חוזרת בה מהטלת החסיון על השומה, אולם חרף ההצהרה הרשמית בבית המשפט מסרבת העירייה לחשוף את השומה לציבור הרחב. גורמים בעירייה טוענים כי הם הציעו לחברת המועצה קשת להגיע בעצמה ולראות את השומה, אבל לעיניה בלבד.

קשת סירבה לראות לבד את השומה, ובישיבת המועצה היא הסבירה מדוע. "כיצד ניתן להצביע על אישור היציאה למכרז המתבססת על השומה הזו כאשר השומה אינה חשופה לציבור שהוא הבעלים של 73 אחוז מהחניון, אפילו לנו חברות וחברי המועצה לא ממש מראים", אמרה קשת. "ברור שיש מחלוקת משפטית שמאית מורכבת בנושא הכיכר, וברור כי עומדים על הפרק מאות מיליונים של כספי ציבור, ולכן ההתנהלות הזו בעייתית שבעתיים. הצעת הנהלת העירייה שאבוא לבד לראות את השומה בלי נשות ואנשי מקצוע אינה רלוונטית, שכן אין לי ידע מקצועי לבחון את השומה לבדי. בקרה אמיתית מחייבת חשיפה גם לשמאים חיצוניים ועורכות ועורכי דין.

"פרויקט כיכר אתרים הפך לסמל נוסף של התעלמות הנהלת העירייה מרצונות תושבי העיר, לסמל של הפרטת הפנינים בעיר מהידיים הציבוריות לידיים פרטיות של יזמים. לא ניתן להפריז בחשיבות החניון ומשמעות האחזקה בו. כיכר אתרים מוגדרת כבית משותף והחניון מחזיק ב-37 אחוז מהבעלות ברכוש המשותף של הכיכר כולה. ההצבעה שבפנינו היא בעלת משקל מהותי וכבד בקשר לעתיד הכיכר".

חולדאי גער בקשת שהיא לא מדייקת בנתונים, ואמר לה, "אפשרו לך לראות את השומה כי כך קבע מי שקובע, זה לא בידינו
"אני רוצה לעשות סדר, שזה פירוק השיתוף בכיכר אתרים, שכוללת 199 יחידות. העירייה מחזיקה בשתי יחידות בלבד, משרד בקומת הקרקע ו-73 אחוז מהחניון… בית המשפט ביטל את ההחלטה על המכירה… אבל בתי משפט תמיד עודדו למכור נכסים לשותפים במסגרת פירוק שיתוף. לאחר שנתיים הוחלט שהעירייה תמכור את נכסיה במכרז פומבי, מכירה לא רצונית שנכפתה על העיריה. כל שמבוקש כעת הוא למקסם את התועלת שתופק מההליך".

בסופו של דבר הליך המכרז אושר בהצבעה ברוב של 17 חברים שתמכו, בינהם חברי סיעת רוב העיר של ציפי ברנד, שני מתנגדים ונמנע אחד.
לפי אחת ההערכות שנשמעה מגורם בעירייה, מחיר המינימום של החניון למתמודדים קפץ בינתיים ל-110 עד 220 מיליון שקל, מה שעשי להקשות על המכירה.

מעיריית תל אביב- יפו נמסר בתגובה: "מדובר בהליך מכירה של חניון כיכר אתרים במסגרת הליך פירוק שיתוף שמתנהל בבית משפט השלום בהרצליה. בהתאם להחלטת בית המשפט פרסום השומה נתון לסמכותם ואחריותם של הכונסים, על פי שיקול דעתם בלבד ואין באפשרות העירייה לפרסם זאת. הכונסים הודיעו לעירייה כי השומה תפורסם יחד עם מסמכי המכירה ותהיה גלויה לכל מי שירכוש את מסמכי המכירה".

הקרב על החניון הוכרע, לפני הקרב על הכיכר. הדמיה של הפרויקט (צילום מזום: פוסטה)
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות