ת"א: אושרה ברוב דחוק התוכנית לדיור מוגן ומרכז מסחרי במקום בניין בזק

שתף כתבה עם חברים

יו"ר הוועדה השתמש בזכות להצבעה כפולה כדי לאשר את התוכנית, בעקבות התנגדויות חברים בוועדה על רקע חוסר בהירות באשר לשימושים ציבוריים. חבר המועצה והוועדה אסף הראל: "בית אבות לעשירים לא צריך לשבת על שטח חום"

ועדת המשנה לתכנון ובנייה בתל אביב אישרה ברוב דחוק את "פרויקט בזק" בפינת הרחובות יהודה הלוי ולינקולן (21 אוקטובר). בכך אישרה הוועדה את בקשתו של היזם ישראל לוי (חברת "אורבנו קבוצת ישראל לוי בע"מ) להקמת פרויקט דיור מוגן ומרכז מסחרי במקום בניין בזק המיתולוגי.
כפי שפורסם באתר "פוסטה", דיון קודם בנושא עלה לטוענים גבוהים כאשר מספר מחברי הוועדה העלו הסתייגויות שונות לגבי הפרויקט, עד שבסיום הדיון הוחלט לדחות את קבלת ההחלטה ב-30 יום. עיקר הטענות של חלק מחברי הוועדה הופנו לכך שמדובר במצב בעייתי: בעלות פרטית על שטח חום (ציבורי).

החשש של המסתייגים הוא שהפרויקט ישמש לבסוף לדירות מגורים פרטיות ולא לצורך דיור מוגן כפי שמוצג בתוכנית. חשש נוסף הוא שלא יוקצו די שטחים מהפרויקט לצרכי ציבור.

בטרם הדיון החוזר בבקשה התבקש היזם להציג מסמך המאשר תאום עקרוני מול פיקוד העורף ביחס לפתרון המיגון המוצע לגבי הממ"דים. זאת מאחר ולפי התוכנית, הממ"דים ממוקמים מתחת לפני הקרקע, מה שמעלה חשש כי בעת האזעקה הדיירים המבוגרים לא יוכלו להגיע בזמן למרחב המוגן. כמו כן, בהנחיית היועץ המשפטי של העירייה סוכם, כי תירשם הערת אזהרה אשר תבטיח שהבניין החדש ישמש לצורך דיור מוגן, כך שהיזם יתקשה למכור את הדירות הפרטיות. בנוסף, היזם הסכים לשנות את שטח הפריקה והטעינה, בהתאם להסתייגות של סגנית ראש העיר מיטל להבי בדיון הקודם.

היזם ישראל לוי

באשר לשטחי ציבור בפרויקט, בדיון שעבר טענו חברים בוועדה כי היזם צריך להציע שימושים ציבוריים שייתנו מענה לכלל הציבור ולא רק לדיירי המתחם. בין היתר עלה רעיון לבניית מועדון יום לקשיש ומעונות יום לגיל הרך, את שני הרעיונות ירדו מהפרק. ליזם לוי הוצג רעיון נוסף – הקמת מרחב קהילתי רב תכליתי. הוא הסכים לרעיון הזה, בתנאי שהוא ינהל את המתחם, בעוד שהעירייה מעוניינת לנהל מרחב זה באמצעות שלוחותיה הרלוונטיות.

יש לציין כי ב-24 בספטמבר התקיימה פגישה בהשתתפות תושבי השכונה ונציגי מינהל ההנדסה, היזם ואדריכל הפרויקט. תושבי האזור אומרים כי הפגישה ביטאה ניסיון חיובי מצד העירייה והיזם להידברות. בפגישה הוצע שהפרויקט יוצג במפגש לכלל תושבי השכונה באמצעות 'זום' לפני המשך קידום ההיתר. באופן כללי, תושבי השכונה מבקשים להבטיח כי שטח בקומת הקרקע אכן יוקצה להנאת הציבור הרחב, וכי העירייה תהיה זו שתנהל את המרחב הציבורי.

בישיבה היום, סלע המחלוקת נותר רצונם של חלק מחברי הוועדה שהפרויקט יכלול גם דיור מוזל לאנשים שאין להם יכולת כלכלית – מה שיבטיח את התרומה הציבורית. היזם לוי התנגד, בנימוק שגם כך בהקמת דיור מוגן הוא "לא מצליח להגיע למיצוי זכויות". בהקשר זה אפשר לציין כי לדברי היזם, כדי שהפרויקט יהיה כלכלי עבורו – הוא צריך לבנות 220 יחידות דיור, בעוד שהוועדה מאשרת 150 יחידות בלבד.

חבר המועצה אסף הראל השיב ליזם: "אנחנו נמצאים בסיטואציה מיוחדת בשטח חום ציבורי בבעלות פרטית. היזם רכש את השטח מסיבתו. זה לא שכפינו עליו לקנות את השטח. הוא ביודעין קנה שטח חום… הוא לקח הימור מסוים". הראל עמד על כך שדיור במחיר מופחת חייב להיות כלול בפרויקט. "בלי זה אני לא רואה איך מאשרים פרויקט על שטח חום. בית אבות לעשירים לא צריך לשבת על שטח חום. ואם היזם לא יכול לתת מענה, אולי זו לא קרקע אידיאלית. אם צריך לבחור בין שלא יהיה פרויקט לבין פרויקט בלי מענה – אז שלא יהיה פרויקט".

אסף הראל וראובן לדיאנסקי בישיבת הוועדה. הראל: "היזם ביודעין קנה שטח חום ולקח סיכון"

לוי ביקש במעמד הדיון להכריע מבלי לאפשר דחייה נוספת. לאחר מכן עברו חברי הוועדה לדיון פנימי. לאתר "פוסטה" נודע כי גם הדיון הזה עלה לטונים גבוהים. סגנית ראש העיר להבי לא נכחה בו מאחר והיא יושבת שבעה על אביה שנפטר בתחילת השבוע. מאחר והישיבה נמשכה זמן רב, סגנית ראש העיר ציפי ברנד נאלצה לעזוב ממנה לפגישה דחופה.

חלק מחברי הוועדה הציעו לדחות את המשך הישיבה כדי לאפשר לקיים הצבעה מלאה של כל חברי הוועדה, וגם כדי לבדוק משפטית אם ניתן לכלול בפרויקט דיור מוזל. לבסוף הוחלט להכריע בגורל הפרויקט כבר היום.

בעוד שיו"ר הוועדה דורון ספיר הצביע בעד הפרויקט יחד עם ליאור שפירא וראובן לדיאנסקי, מי שהתנגד היו חברי המועצה אופירה יוחנן וולק, אלחנן זבולון ואסף הראל. על כן, ספיר השתמש בזכות ההצבעה הכפולה כיו"ר, והצביע פעם נוספת לטובת הפרויקט, שכאמור אושר, אם כי עדיין לא ברור מה יכלול המרחב הציבורי.

בנובמבר אמורה היתה להתקיים פגישת היוועצות עם הציבור לגבי חלקים בפרויקט, אולם בעקבות הלך הרוח בישיבת הוועדה, היזם לוי הודיעה כי הפגישה לא תתקיים.

חברת המועצה שולה קשת: "שתי עננות כבדות מעל התוכנית"

על אף שהפרויקט אושר בוועדה, הוא רחוק מלרדת מסדר היום: חברת המועצה שולה קשת כבר הודיעה כי תבקש דיון חוזר במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. "אני חושבת ששני הדיונים שהיו בוועדת התכנון ללא ספק שיפרו את התוכנית, בהיבט שהם מחזקים יותר את הפן הציבורי של המגרש", אמרה קשת, "עם זאת, אני מצטערת שהתוכנית עברה כשיש שתי עננות כבדות מעליה: דבר ראשון, מינהל ההנדסה נתן ליזם פרשנות מיטיבה שמגדילה את זכויות הבנייה של הפרוייקט מ-270 ל-440 אחוז. לא קיבלתי הסבר משכנע בדיונים מי החליט לתת את ההטבה הזו ולמה היא מוצדקת".
"דבר שני", אומרת קשת, "לא ברור לי איך מאשרים פרויקט שבעליל אינו כלכלי. גם היזם בעצמו אמר שיש פער גדול בין הרף הכלכלי המינימלי ובין הפרויקט. אני חוששת שהדבר הזה מייצר בור שהוועדה הולכת אליו בעיניים פקוחות: ברגע שהיזם יקבל את היתר הבנייה חתום, הוא יתחיל לחשוב איך לייצר לעצמו עוד הטבות ועוד הקלות, כי למעשה שמים אותו במילכוד – אומרים לו להרוויח כלכלית מפרויקט ציבורי שאנחנו יודעים שהוא לא יכול להרוויח ממנו. לדעתי במצב כזה, ועדת התכנון היתה צריכה להפעיל שיקול דעת ולבקש חוות דעת כלכלית מגורמי המקצוע בעירייה. אני מתכוונת לאור שתי הבעיות הללו לבקש דיון חוזרת במליאת הוועדה המקומית".

מעיריית תל אביב נמסר: "יו"ר הוועדה אכן ממש את זכותו לקול נוסף, זאת בהתאם לסעיף 43 בחוק התכנון והבניה המאפשר לעשות זאת במקרה של שוויון קולות בהצבעה במוסד תכנון. בניגוד לנטען לא הייתה כל פנייה לדחיית הדיון/ הצבעה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות