ת"א: בקשה לדיון חוזר על תוכנית פינוי בינוי בשכונת הארגזים

שתף כתבה עם חברים

ועדת המשנה לתכנון ובנייה דחתה את רוב ההתנגדויות ככולן, למרות טענות לפיהן כ-200 משפחות תישארנה בלי קורת גג לאחר הפינוי. הוועדה תחליט האם לקיים דיון חוזר

הדמיית הפרויקט הענק בשכונת הארגזים (צילום מסך מישיבת הוועדה בזום)

ועדת המשנה לתכנון ובנייה בתל אביב דחתה את רוב ההתנגדויות לתוכנית הפינוי בינוי בשכונת הארגזים (29 דצמבר).
חברת מועצת העיר מהאופוזיציה, שולה קשת (אנחנו העיר), הגישה לאחר הישיבה בקשה לקיום דיון חוזר בנוגע לפרויקט, במסגרתו צפויים לקום בשכונת הארגזים בנייני יוקרה.

קשת מצביעה על כך שחלק ניכר מההתנגדויות לפרויקט הינן של משפחות תושבות השכונה אשר "נפלו בין הכיסאות" מאחר ולא הוכיחו את זכאותן לבעלות על קרקע בשכונה, ומכאן שהם גם לא זכאים לדיור חלופי בפרויקט החדש שצפוי לקום.
שכונת הארגזים נוצרה מאז קום המדינה, אז התיישבו בשטחה אנשים שונים. מאחר והמתיישבים לא הוכרו כבעלי הקרקע, התרחבות השכונה נעשתה באופן עצמאי ופיראטי, ללא תשתיות ראויות.

במהלך שנות ה-90 נעשה ניסיון לפנות את השכונה לטובת הקמת שכונה חדשה, מהלך שהקים לא מעט מתנגדים וקול צעקה של תושבי השכונה. אלה יצאו למאבק והגישו עתירות משפטיות. בשנת 1996 הושג סיכום בין העירייה לבין התושבים, לפיו חלק מהמתיישבים בשכונה יוכרו כבעלי קרקע. על רקע זה, בשנת 2002 החליטה העיריה לבנות בשטח 1,800 דירות חדשות (שטח דירה הממוצע: 80 מ"ר) ולהקצות כ-200 מתוכן לתושבים שהוכיחו בעלות. מי שחשים כי יצאו מקופחים מ"הסידור" הזה הם המתיישבים הפחות ותיקים, שלא נמצאו זכאים לדיור החלופי.

עוד לפני ישיבת הוועדה שלחה קשת מכתב לשר זאב אלקין (28 דצמבר), וטענה כי "ל-200 משפחות המתגוררות בשכונה מזה עשרות שנים, רובן משפחות חלוצים ועולים שהופנו למקום על ידי המדינה עצמה, אין עדיין פתרון מוסכם… הן עתידות להיות מפונות מבתיהן ומנכסיהן ללא פיצוי… כ-40 אחוז ממאות המשפחות לא תקבלנה פתרון דיור או פיצוי כלל… אבקש שתורה לכנס את מועצת הרשות לדון במתווה הפיצויים המעודכן".

בנוסף הלינה קשת על ההטבות המופלגות שלטענה מקבלים היזמים – חברות אלעד ישראל מגורים החדשה, פרידמן חכשורי חברה להנדסה, ואביוד ככסים בע"מ. לדבריה, "למרות הגדלת הזכויות המשמעותית בתוכנית החדשה, רמ"י ויתרה על תוספת תשלום בגין החכרת הקרקע… הן העירייה והן המדינה אינן מתכוונות לדרוש מיזמי התוכנית היטלים או אגרות".

במהלך הישיבה אמר מנהל אגף נכסי העירייה, אלי לוי, כי נושא הזכאות לדירה חלופית נקבע כבר בעבר, בין אם בהסכם ובין אם בעקבות תביעות משפטיות שהגישו משפחות מסוימות. "יצרנו מתווה יחד עם התושבים", אמר לוי, "יש קבוצה לא קטנה שלא נמצאת זכאית. היא לא קבוצה וותיקה ונכנסה בשלבים מאוחרים. יש כאלה שנכנסו למקום ולא היה רצף של ישיבה… הרוב קיבל דירה שלושה חדרים כמו שנקבע בקריטריונים… זה המתווה, והוא מתווה מרחיק לכת".
אחד התושבים אמר בתגובה: "יש אנשים שנפלו בין הכיסאות. הקבלן מקבל זכויות מופלגות וזה לא מתורגם לתושבים".
קשת: "יש בשכונה הזו 300 משפחות שמתגוררות. 100 מחכות שהיזמים ישלמו פיצוי וזה לא קרה. עוד 200 משפחות לא זכאיות לפיצוי או שזכאיות לפיצוי מגוחך… איך זה ש-200 משפחות תישארנה ללא קורת גג?".

סגנית ראש העיר, מיטל להבי (מרצ), אמרה בהמשך הישיבה: "זה פרויקט מאוד גדול, של 126 דונם… אני לא רוצה ליצור מקרה גבעת עמל ב' (פינוי שכונת עמל ב' לפני מספר חודשים לווה במאבקים אלימים, ד.א)".
בתום הישיבה, כאמור, הוועדה דחתה את רוב ההתנגדויות. אחת ההתנגדויות שאושרו היתה זו של מהנדס העיר אודי כרמלי, שדרש להגדיל את מסוף התחבורה הציבורית בשכונה.

במכתב ששלחה ליו"ר הוועדה דורון ספיר, ביקשה קשת לקיים דיון חוזר, בטענה שהוועדה לא התייחסה ל"היקף העצום של משפחות שתיוותרנה ללא קורת גג וללא פיצוי ראוי, וכן לא הוצג התחשיב הכלכלי שלכאורה מצדיק את התכנית למרות זאת, בחרה הוועדה לדחות את התנגדות המשפחות.. על הוועדה לקיים דיון מחודש לאחר שיוצג בפניה התחשיב הכלכלי המלמד מה היקף הפיצוי לתושבי ותושבות השכונה, ומה הערך הכלכלי בהגדלת הזכויות ליזמים".
בנוסף הלינה קשת כי דווקא התנגדות מהנדס העיר אודי כרמלי היא זו שהתקבלה. "התנגדות מהנדס העיר התקבלה באופן לקוי… הגדלת המסוף פי שלושה תגדיל משמעותית את פליטת הקרינה חשמלית ופליטת הגז".
תגובת עיריית תל אביב-יפו: "הבקשה לדיון חוזר חוזר התקבלה. היא תובא לדיון בפני מליאת הוועדה, אשר תחליט בנושא".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות