שר הפנים החליט: איחוד תל אביב ובת-ים מבוטל

שתף כתבה עם חברים

הסיבה: עיריית בת-ים הצליחה לצמצם משמעותית את הגירעון. ראש עיריית בת-ים: "יום חג". ממלא מקומו: "חולדאי: "חבל"

בת ים, 2013 (צילום: משה שי, פלאש 90)

שר הפנים אריה דרעי שלח לראש עיריית תל אביב רון חולדאי ולראש עיריית בת ים צביקה ברוט הודעה על ביטול התוכנית לאיחוד בין שתי הערים. "בהתאם לנתונים המקצועיים שבידי משרד הפנים, עיריית בת ים מממשת את תוכנית ההבראה עליה חתומה ועומדת ביעדי הגירעון המוגדרים בה. לאור האמור ולאחר ששקלתי את מכלול השיקולים, החלטתי על ביטול האיחוד", כתב דרעי.

תוכנית האיחוד אושרה בשנת 2013 על ידי שר הפנים דאז גדעון סער, בהמלצת ועדה מקצועית של המשרד. באותה תקופה עיריית בת-ים היתה בגירעון של כ-110 מיליון שקל. לפי ההחלטה המקורית, הערים היו אמורים להתאחד בשנת 2023. בהמשך הוחלף סער על ידי סילבן שלום, שבדק האם אפשר לחבר לאיחוד גם את חולון. השר הנוכחי דרעי רצה לבחון האם אפשר לחבר לתל אביב גם את ראשון לציון.

חולדאי רצה לממש את האיחוד בשנת 2018, כאשר התמודד על ראשות העיר. מנגד, עם בחירתו של ברוט הוא הבטיח לבוחריו שהגירעון יצומצם והאיחוד לא יתממש. היום הוא אמר בתגובה: "זהו יום חג לבת-ים. אני שמח וגאה על המהפך הכלכלי שביצענו, ועל האמון מצד המדינה. לכל אורך הדרך אמרתי כי עם ניהול מקצועי, שקיפות, וניקיון כפיים, ניתן להביא את בת-ים לאיזון כלכלי ולשיפור דרמטי של השירות לתושב. עבדנו קשה מאוד עבור ההישג הזה, ובכוונתי להמשיך ולהוביל את העיר להישגים רבים גם בשנים הבאות. ברצוני להודות למנכ"לית העירייה יודפת אפק ארזי ולשותפיי בהנהלת העיר על השותפות והתמיכה".

"לרון חולדאי יש תפיסה שכל מה שקיים לאורך כביש 4 מגבעתיים, רמת גן, חולון, בת-ים צריכות להיות עיר אחת. הוא ראה בחיבור בין בת-ים לתל אביב כשלב ראשון", אומר ממלא מקום ראש עיריית בת ים, עו"ד אלי יריב, שהוסיף: "החיבור לא היה ריאלי. סער יזם את האיחוד כי בת-ים נכנסה לגירעונות כאשר שלומי לחיאני היה ראש עיר. דרעי החליט לדחות את היישום לשנת 2023. הוא מינה חשב מלווה לעיריית בת-ים, הגירעון צומצם, ובסוף השנה נעמוד על גירעון של 15 מיליון בלבד. עבדנו לפי הספר לפי החשב המלווה. אני מקווה שבמשרד הפנים יתחילו להתייחס באופן יותר חיובי לעיריית בת-ים ושיזרימו תקציבים. היתה תקופה שחנקו את העיר בגלל שרצו את האיחוד. כיום בשביל לאשר עובד עירייה צריך את אישור משרד הפנים. אני מקווה שדברים עכשיו ישתנו".

ליריב רגשות מעורבים לגבי האיחוד: "לחיבור יש מצד אחד יתרונות גדולים, כמו יתרון הגודל, ולעיריית תל אביב יש המון כסף בקופה. החסרונות שיש הם כמובן הפחד הגדול של תושבי בת-ים שהעיר תהפוך לחצר האחורית של תל אביב".
יריב מדגיש כי אילו היו הולכים על מטרופולין אחד גדול הוא לא היה פוסל את האיחוד: "רואים בעולם שערים ענקיות התאחדו. מה שאותי מעניין אותי זה איך תושב בת-ים יקבל את השירות הטוב ביותר. אם יעשו את המטרופולין הגדול – זה יכול לקדם את הערים".

חולדאי הביע צער על ההחלטה וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "הבעתי את דעתי בעבר ואני חוזר עליה כעת: הפחתת מספר הרשויות המקומיות בישראל על ידי איחוד רשויות, יכולה לתרום רבות לאיכות החיים והשירותים הניתנים לתושבים. נעניתי בעבר לבקשת משרד הפנים לאיחוד בין עיריית בת-ים לעיריית תל אביב-יפו. איחוד זה היה יכול להוות מודל מוצלח לרשויות נוספות. חבל".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות