ת"א: העירייה דרשה חוב ארנונה של שישה מיליון שקל אבל תסתפק ב-700 אלף

שתף כתבה עם חברים

בית המשפט המחוזי קיבל חלקית עתירה שהגיש אדם המחזיק במספר נכסים בעיר: "ההגינות השלטונית מחייבת את העירייה לגבות מס אמת, ומהאזרח לשלם מס אמת"

אחד מהנכסים השייכים לעותר, ברחוב בגין (צילום באדיבות -GOOGLE STREET VIEW)

עיריית תל אביב טענה כי אדם מבוגר בן 74, המחזיק במספר נכסים בתל אביב, ביניהם שניים ברחובות נחמה ודרך בגין, צבר חובות ארנונה בסכום כולל של שישה מיליון שקל. החוב הנטען הוביל את העירייה לנהל במשך מספר שנים הליכים משפטיים נגד האיש, שכללו בין היתר גם הטלת עיקולים.

במשך השנים עתר בעל הנכסים לבית המשפט מספר פעמים, עד שבפעם האחרונה עתר באמצעות עו"ד גיא אבידן לבית המשפט המחוזי בתל אביב בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים. לטענתו, בעת שנוצרו החובות הוא בכלל התגורר ב-ורשה שבהונגריה, ואילו החובות לעירייה "נולדו" לפני עשרות שנים, מבלי שהוגשה בעניינם תביעה כלשהי. לכן, הוא טען, מדובר בחובות שהתיישנו, ומשכך – יש לבטל את פעולות הגבייה.

כמו כן נטען בעתירה, כי העירייה אינה יכולה להוכיח את קיומו של החוב, מהלך היווצרותו והיקפו המדויק. עוד נטען, כי העירייה נסמכת על תדפיס חוב מסולף, "בניגוד לחובת תום הלב המוטלת עליה כרשות ציבורית". לפיכך, טען עו"ד אבידן, העירייה מנועה מלנקוט בהליכים אלה או אחרים לגביית החוב הנטען.
בנוסף טען העותר, כי מאחר ורוב הנכסים רשומים על חברה בבעלותו, לא ניתן לגבות את החוב ממנו ישירות, מאחר והוא מהווה ישות משפטית אחרת.

העירייה טענה מנגד כי העתירה הוגשה בשיהוי ניכר ובחוסר סמכות. לפי העירייה, העותרים ערים לחובותיהם מזה שנים רבות, וכבר בעתירה שהוגשה בשנת 2014 פירטו טענות דומות, שנדחו אז על ידי בית המשפט.
בנוסף טענה העירייה כי לא מוצו כל ההליכים המשפטיים נגד העותרים. נושאים הקשורים לארנונה, כך נטען, צריכים להתברר באמצעות הליך ערר, ורק במידה והערר נדחה – ניתן להגיש עתירה לבית המשפט המחוזי.
יש לציין כי בין העותר לבין העירייה התקיימו כבר בעבר הליכים משפטיים, ובין היתר הוגשו עתירות נגד העירייה. במהלך הדיונים בנוגע לאחת העתירות, עורך דין מטעם העירייה הודה שהחוב של העותר עומד על 700 אלף שקל.

השופט אליהו בכר החליט לקבל את העתירה באופן חלקי, ואימץ את ההערכה לפיה החוב עומד על 700 אלף שקל בלבד. "נאמר כי חובת ההגינות השלטונית מחייבת את העירייה לגבות מס אמת מהחייבים, ומהאזרח לשלם לרשות מס אמת", ציין השופט, והטיל על העירייה הוצאות משפט בסך של 10,000 שקל.
עו"ד אבידן מסר בתגובה: "אנו שמחים שחוב של שישה מיליון שקל הפך לחוב של 700,000 שקל שגם לגביו אנו שוקלים לערער בטענת התיישנות".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות