השופט אשר קולה – לתפארת בתי המשפט במדינת ישראל

שתף כתבה עם חברים

עו"ד מנחם רובינשטיין מגונן על כבודו של השופט המחוזי מנצרת לנוכח המתקפה המתוזמרת בשיטות הישנות והטובות של הפרקליטות בגיבוי כתבי המשפט בערוצי הטלוויזיה

חשש: לא רק שההרשעה לא תעמוד על כנה, אלא ייחשף גם שיתוף פעולה פסול בין הפרקליטים לבין חוקרי המשטרה. השופט אשר קולה (צילום דוברות בתי המשפט)

אלמלא הכרתי את הדרך ואופן התנהלותם של חלק מבכירי פרקליטות מחוז צפון בנצרת לאורך השנים, ואלמלא התוודעתי כסניגור לדרך ואופן התנהלותו בתיקים פליליים של השופט אשר קולה מבית משפט המחוזי בנצרת, לא הייתי משחרר רשימה זו תחת ידי.
מלכתחילה, הדרך ואופן הניהול של משפטי זדורוב בערכאות הראשונות הותירו בפי יותר מטעם מר, חיש קל נתברר לי כי טעם זה היה גם מנת חלקם של רבים אחרים, משפטנים ושאינם כאלה.

מי שהכיר את התנהלותם של חלק מפרקליטי המחוז המדובר בתיקים אחרים ידע גם ידע, כי בדרך שהתוו להרשעתו השגויה של זדורוב הם השתמשו במעט מאוד חסמים אתיים וחוקיים כאחד. למרבית הצער, בתי המשפט לא עמדו אז בדרכם, ויצקו הכרעות דין מוטעות ומרשיעות אשר שגרו אדם לשנות דור במאסר, זאת עד שהורה בית משפט העליון על קיום משפט חוזר.

החלטה זו של בית משפט העליון החזירה את האיזון המשפטי של לניהול ההליך הפלילי התקין לנקודת המוצא הראויה לו, למגינת ליבם של אותם פרקליטות ופרקליטים שהיו מעורבים בסאגת ניהול התיק בראשונה. עכשיו קיים חשש שלא רק ההרשעה לא תעמוד על כנה, אלא גם שיתוף הפעולה הפסול בינם לבין חוקרים מצוות החקירה המקורי, ועוד התנהלויות ראויות לכל גינוי, עשויות להיחשף ולהוקיע את שהיה, לרבות התנהלותם של מי מעולם המשפט אשר המשיכו לטמון את ראשם במי המדמנה של התיק הזה.

מטבע הדברים, משפט חוזר לזדורוב מכרסם במהימנות ובמעמד של הפרקליטות. הוא מעלה גם חשש שחלק ממעשי הפרקליטים בתיק, והממונים עליהם, יוביל לאחר סיום המשפט ללשכות האח"מים במערכת, ואולי גם לנקיטת הליכי חקירה של הדרך והאופן בו סייעו להרשעה בתיק זה.
הם מחד, וציבור בני האור שהמדינה עדיין יקרה להם מאידך גיסא, הבינו כי אין מדובר במשפט פלילי חוזר רגיל, אלא במשפט שעתיד להשפיע על המערכת המשפטית כולה ועל דרכה העתידית.
מה שחשוב יותר הוא, שמרבית הציבור הנאור והחיובי במדינה עומד מאחורי ההחלטה למשפט חוזר לזדורוב.

לחוסר מזלם התמנה כבוד השופט קולה לשמש כאב בית הדין בניהול התיק מחדש. מנסיוני בעבר בניהול תיקים בפניו הובהר לי, כי מדובר בשופט ידען, כריזמטי, ישר, הגון ועצמאי לחלוטין. לא איש כמוהו יקבל את הניסיון של מי ממערכת התביעה לאכוף את דרכה והגיונה שלה עליו.
ואכן, כבר בדיונים הראשונים של המשפט המחודש התברר לפרקליטות כי השופט קולה מנהל את המשפט כפי שמשפט פלילי הוגן צריך שינוהל. הדברים היו למורת רוחם של חלק מנציגי התביעה, שרגילים להטיל מורא על חלק משופטי בית המשפט בצפון, ולא רק שם.

כאשר החלו להתברר מעשיהם של החוקרים בתיק, שנעשו בשיתוף עם חלק מפרקליטי התביעה, הבינו בפרקליטות כי אם לא ייצאו כנגד השופט קולה אשר דחה את התנגדויותיהם, עשוי ההליך להסתיים בזיכוי מטלטל. מאז נראה, כי החליט מי שהחליט לאחוז בהתנהלות תקיפה ולוחמנית נגד השופט הסורר, לטעמם.
פקטור נוסף הוא, שהמשפט הזה מסוקר כפי שמשפטים פליליים לא סוקרו שנים רבות. הסיקור הוא הרבה יותר ענייני ואובייקטיבי, עיתונאי טהור אשר אינו מושפע ממערכות קשרים ואינטרסים שלמרבית הצער חלק מהעיתונאים סיגלו לעצמם עם השנים ביחסיהם עם מערכת התביעה.

הגנה הירואית. עו"ד ירום הלוי

הנה כי כן, מדובר בצומת דרכים מבחינת מערכת אכיפת החוק, דרך ניהול המשפט ותוצאתו תתווה את דמותה של המערכת המשפטית לשנים הקרובות. לא ארחיק לכת אם אומר שמשפט זדורוב הוא בעצם משפט העוסק בעתידה של המערכת המשפטית, שגם ככה אינה זוכה בשנים האחרונות לאמון רב מדי מצד ציבור אזרחי המדינה המודעים לעצמם ולסביבתם.
על הרקע הזה החליטו כנראה בפרקליטות לאחוז בשיטה הישנה, להלך אימים על השופט קולה עצמו. אבל אפשר לעשות זאת כנגד מי שעלולים לחשוש לעתידם המשפטי ולא על השופט קולה אשר מכיר את הפרקליטות במחוזו לפני ולפנים. בזכות היושרה והאומץ המשפטי שלו, להערכתי אין שמץ של סיכוי לדרכה הזו של הפרקליטות כל עוד ימשיך וישב בדין השופט אשר קולה.

עכשיו מסתבר, כי לא רק שצפוי זיכוי של זדורוב, אלא קיימת גם אפשרות שחלק מאדריכלי התיק לאורך השנים, במשטרה ובפרקליטות, עתידים למצוא עצמם בסיטואציות חקירתיות מביכות למדי, זאת לצד החשוב מכל: הצדק עצמו והחשש שמא יורשע אדם על לא עוול בכפו.

אלמלא הכרתי, לא הייתי משחרר רשימה זו תחת ידי. עו"ד מנחם רובינשטיין

אם להגנה ההרואית בראשותו של עו"ד ירום הלוי הדברים ברורים ונהירים, הרי שהתביעה נקלעה לסיטואציה מביכה כפולה: מחד עליה להמשיך לנהל מחדש את התיק הפלילי, ומאידך גיסא עליה לגונן על התנהלותה שלה בעבר. והשופט קולה? הוא לא יתכופף ולא ייכנע, ואני סבור שגם בהנהלת בתי המשפט לא ימהרו לצאת נגד מה שקורה עתה בבית משפט המחוזי בנצרת, ולגונן על המבוכה של הפרקליטות המתוגברת במחוז הצפון, בנצרת.
לכשיזוכה זדורוב, אני תקווה כי לציבור הנהדר שעמד מאחורי הדרישה לחידוש משפטו והתמיכה בו יהיה "מספיק אוויר" לדרוש את עיצובה מחדש של פרקליטות מחוז צפון וגישתה, לטובת ההגברת האמון של כלל הציבור במערכת הצדק המורחבת.
* עו"ד מנחם רובינשטיין הוא סנגור פלילי בכיר ומנוי באינדקס עורכי הדין של פוסטה

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות