המירוץ אחר הסבוטקס בבתי הסוהר: הסיפור של עומר אבו קישק

שתף כתבה עם חברים

הנאשם הצעיר ברצח איש הכספים הבכיר של משפחת ג'רושי, מוחמד (חמודה) מוגרבי, סובל מכאבים וחרדות והתמכר בכלא למשככי כאבים, דרישתו לשנות תרופה ומינון נענתה בסירוב, אז הוא בלע סוללה * אביו הכדורגלן, חמתו ועוד שבעה בני משפחה נרצחו כבר כנקמה, אשתו מאויימת, אבל רופאי הסמים של שב"ס דורשים שיוכיח שימוש בהרואין כדי לקבל טיפול מרגיע, בינתיים הוא הוכנס לבידוד בתא החללית של כלא הדרים

"לא קל מה עובר עליו בראש, בחור צעיר שדורשים שיישב כל החיים בבית סוהר". עומר אבו קישק (פוסטה)

עומר אבו קישק, 22, הוא עצור עד תום ההליכים אשר נאשם ברצח של איש הכספים הבכיר של משפחת ג'רושי, מוחמד (חמודה) אל מוגרבי, בחודש אוגוסט 2019 בכניסה לכפר ג'ואריש ברמלה. עומר ושני אחרים נעצרו מיד לאחר הרצח באזור רמלה, עם ממצאים שקושרים אותם ישירות לרצח, והוגש נגדם כתב אישום.

במקביל החלו במשפחת ג'רושי בפעולות נקמה נגד משפחת אבו קישק ושותפיהם ממשפחת סלמה בג'לג'וליה. באחת מפעולות הנקמה הללו נרצח אביו של עומר, כדורגלן מכבי פתח תקווה לשעבר, מורד אבו קישק. בפעולה אחרת נרצחה אמא של אשתו, לטענת המשפחה זו היתה טעות בזיהוי והיעד לחיסול היתה אשתו הצעירה.

בינתיים, באגף 6 של כלא הדרים, שהוא בית הסוהר היחיד בו עומר אבו קישק יכול לשהות, על רקע סכסוך הדמים עם הג'רושים, הוא החל לקבל מהרופא משככי כאבים, לנוכח טענתו לפציעה שהוא סוחב עימו מאז שעבר תאונת דרכים. כטבעם של משככי הכאבים מכל הסוגים, בדיוק כמו סמים קשים, הם מחייבים שדרוג של המינון והסוג ככל שהטיפול בהם נמשך על פני תקופה ארוכה. על הרקע הזה מתפתחים עימותים קבועים של אסירים עם שב"ס, שמפעילים בשנים האחרונות רופאי סמים מיוחדים אשר נדרשים להתמודד עם הדרישות של האסירים אשר התמכרו בכלא למשככי הכאבים הפופולרים, בעיקר סבוטקס שהוא תחליף הסם המועדף כיום בחוץ ובפנים, ועכשיו לך תגמול אותם מהם.

רופאי הסמים, מדווחים מרבית האסירים שבאים איתם במגע, ממש לא נחמדים, הם סוג של פסיכיאטרים קשוחים ואטומים, לעיתים גם וולגרים לא פחות מהאסירים שניצבים מולם. וזה בדיוק הסיפור החדש של עומר אבו קישק.
"לפני כשבוע הוא ירד למרפאה", מספרת אשתו. "הוא ביקש לקבל תרופה בשם סבוטקס, דיבר עם כל הצוות, הרופא, אחראית המרפאה, מפקד האגף, קמ"ן, עם מי לא, רק ביקש סבוטקס אבל אמרו לו שצריכים לבדוק, דרשו ממנו לתת בדיקות שתן מלוכלכות (המעידות על שימוש בסמים, פוסטה), נתן להם, אבל הם לא מתייחסים אליו בכלל כבר שבוע, והוא כולו עצבים לא מרגיש טוב בכלל".

אשתו הצעירה מספרת וכותבת בעברית רהוטה כי עומר עובר תקופה קשה ביותר, בבית המשפט הפרקליטות דורשת עליו מאסר עולם, "זה לא קל מה שעובר עליו בראש, הוא בחור צעיר שדורשים שיישב כל החיים בבית סוהר".
גם האויבים שלו מג'ואריש לא מוותרים, האבא שלו נרצח, האמא של אשתו, ועוד קרובי משפחה, למעלה מ-10 אנשים כבר נרצחו על הראש שלו.

תא בידוד חללית נועד למנוע פגיעה עצמית – ללא ריהוט וחפצים, הקירות והרצפה מרופדים

ברוך הבא לחללית
בגלל שהרופאים דורשים ממנו להוכיח שהוא משתמש בסמים קשים, כדי לקבוע שהוא זכאי לסבוטקס, מונעים ממנו גם התייחדויות, אומרת האשה שמשוחחת איתו על בסיס קבוע ומתארת מה גרם להסתבכות האחרונה שלו, בעקבותיה הוא הועבר לבידוד בחדר מיוחד מרופד במזרונים ללא ריהוט, טלוויזיה או חפצים כלשהם – החללית.

"הוא אומר שרופא הסמים בשם שביקצ'ר אמר לו 'לך מכאן, לא רוצה לעזור ולא רוצה לתת לך כלום'. כך גם האחראית של המרפאה התייחסה אליו ביחס בכלל לא נעים, הוא מאוד נפגע מההתנהגות כלפיו. כשהוא ירד לפסיכיאטרית הוא ביקש עזרה, מבחינה התרופה שהוא מקבל, "לאריקה", שתעלה לו את המינון, אבל היא גם אמרה לו, 'לך, תצא מהחדר, אם לא תצא אני אפסיק לך את טיפול'. על סמך מה היא מתנהגת באיום כזה?".

אבו קישק, אומרים בני משפחתו, היה מקבל בעבר עוד לפני שנכנס לכלא תרופה בשם קלונקס בגלל פציעה בתאונת דרכים, ואז בכלא החליפו לו ל-לאריקה. "אנחנו הגשנו את כל התיק הרפואי שלו ואת כל מה שהוא עבר בחייו, את כל התרופות שהוא קיבל, היא לא עושה לנו טובה, זו חובתה להעניק לו את הטיפול שהוא צריך לקבל. הרי אם אסיר מטופל אצל פסיכיאטרית אז כנראה שהוא סובל ממשהו, עובר עליו איזה אירוע נפשי. העבודה שלה זה להקשיב לו ואז לשפוט מה יש לעשות, ולא לבוא ולפגוע במטופל. אנחנו מבקשים טיפה אנושיות".

בני המשפחה מספרים כי מי שמעורב בטיפול שלו הם גורמי מודיעין של הכלא, שמודעים היטב לבקשה שלו ואף מגלים בה עניין, אבל לא מסייעים, "אלא אם כן הוא מוכן לסייע להם", אומרת קרובת המשפחה. "עומר אסיר חיובי שעוזר באגף, תומך בכל בקשה שמבקשים ממנו, מסייע לפתור בעיות באגף, דואג לנקיון, אבל הוא לא מוכן להיות מקור מודיעיני.
"ב-19 יולי כשהוא ירד למרפאה לקבל טיפול הוא התחנן שיעזרו לו, כי הוא לא מרגיש טוב וצריך להגדיל את המינון. ד"ר שביקצ'ר הרופא אמר לו שהוא לא רוצה לעזור לו, 'לך ותעשה מה שנוח לך', יעני לא אכפת להם ממנו, אז עומר מהעצבים והלחץ שהוא נמצא בו, הוציא סוללה מהכיס ובלע אותה, יעני רצה להתאבד בגלל החוסר אונים שלו מול היחס של הרופא"

בעקבות בליעת החפץ החשוד הוא הובהל לבית חולים, שם הוא הורדם והונשם עד שהוציאו מגופו את הסוללה, אז הוא שוחרר חזרה לבית הסוהר.
"כאשר הוא הגיע לכלא, במצב לא טוב עם פנים נפוחות ועין סגורה עקב הנפיחות, הוא הוכנס לתא חללית, הוא כבר יומיים בלי מקלחת, בחום הזה!!! מה הוא כבר מבקש? קצת יחס בטיפול הרפואי, עכשיו הוא רק מבקש לקבל סבוטקס שהמון אסירים מקבלים, לצאת מכל הגועל הזה ולחזור לאגף שלו. הוא לא יכול להישאר כככה בלי טיפול ובחללית, הוא כולו עצבים ומרוב כאבים הוא מתמרמר ברצפה. אפשר להסתכל במצלמות של חדר החללית ולראות, אם הוא ישאר שם בחללית מצבו ידרדר עוד ועוד.
"אנחנו ממש מבקשים להתחשב במצב של עומר, שיתחשבו בכל מה שעבר עליו בתקופת המעצר עד עכשיו, הוא איבד את אבא שלו ואת חמתו, ומה שעוד צפוי לו, אולי מאסר עולם, הוא בסך הכל בן 22, צעיר, רק התחתן".

משב"ס נמסר בתגובה לתלונת המשפחה: "בלי לפגוע בחסיונו הרפואי ובפרטיותו של העצור, נוכל לומר כי לאורך תקופה ארוכה היה מצבו הנפשי יציב וכי לא ניתן להצביע על סיבה כלשהי להתדרדרות במצבו הנפשי. יחד עם זאת, קיים קשר רצוף עם גורמי הטיפול והרפואה על מנת לסייע לו. הוא מקבל טיפול רפואי ונמצא בתהליך בחינת התאמה לקבלת תחליף סם. העצור מוחזק בתא מפוקח לצורך שמירה על חייו ותחת מעקב גורמי הרפואה. נדגיש, כי מעולם לא הופעל עליו לחץ ולא מוכרות לנו טענותיו בנוגע לנסיונות להפעילו כמקור מודיעיני".

ארגון רופאים לזכויות אדם
בני משפחת אבו קישק לא הסתפקו בפנייה ל"פוסטה", ופנו גם לארגון רופאים לזכויות אדם, כדי שיתערבו לשיפור יחס רופאי הסמים כלפיו, ובמיוחד כדי שיופסק הנוהל של החובה להוכיח שימוש בסמים קשים (הרואין) בכלא כדי לקבל סבוטקס.
עוד נטען בתלונה, כי בעקבות הלחץ שמפעיל העציר כדי לקבל תרופה, "הפיתרון של מפקדת הכלא הוא כבילה שלו למיטה… לא יתכן שאסיר המבקש טיפול הולם ייכבל למיטה כדי שמפקדת הכלא תנוח ממנו… היא שותקת על כל מה שנעשה איתו, וחושבת שמדובר בחטוף או בן ערובה שנמצא אצלה… לא יתכן שאיש לא מנמק מדוע לא מקבל העציר את התרופות המרגיעות ביותר אשר יכולות להקל עליו", כותב אחיו איסמעיל אבו קישק במכתב התלונה.
בעקבות הפנייה של אתר "פוסטה" והפנייה לארגון רופאים לזכויות אדם, גורמי הנהלה במתקן הכליאה הדרים הורו על העברת אבו קישק חזרה לחדר הרגיל שלו, אפשרו לו לעשות קנטינה, ובימים הקרובים ייבחנו שנית את הטיפול הרפואי המתאים עבורו.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
5 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות