כנס אילת 2022 – עו"ד חיים שטנגר להדרן: סוג של שוחד חוקי

שתף כתבה עם חברים

עו"ד ד"ר חיים שטנגר שואל מה היה קורה אם רשות המסים היתה דורשת הוכחה להשתתפות בהרצאות כתנאי להכרת שלטונות המס בהוצאה להשתלמות פטורה ממס?

משתתפים פסיביים כחברי פאנלים שכיכבו על במת הכנס והשתזפו באור השמש בבריכה והזרקורים באולמות

על רקע סיום כנס לשכת עורכי הדין שהתקיים באילת (ולא בנתיבות או ירוחם, למשל) והבחירות הצפויות ללשכה – חודש לאחר הכנס הבא בעוד כשנה – יש לבחון ולבדוק מה עשתה הלשכה למען ולטובת עורכי הדין מן השורה.
אם המסקנה המתבקשת הינה כי הלשכה לא פעלה כלל, הרי יש מקום לבטל את קיומה כגוף סקטוריאלי שעורכי הדין מחוייבים להשתייך אליו ולשלם לו מסי חבר שנתיים, שאם לא כן לא יוכלו לעסוק במקצועם זה. אין עוד עוסקים לפרנסתם במקצועות חופשיים אחרים בישראל (דוגמת רואי חשבון, שמאים, מתווכים ועוד) הכפופים משמעתית לגוף המקצועי אליו הם משתייכים. ענייני האתיקה שלהם מסורים אך ורק לשיפוטו של משרד המשפטים, שהינו גוף חיצוני ובלתי תלוי.

כנס הלשכה הנערך אחת לשנה אך ורק ודווקא בעיר הנופש והים – אילת.
ב-19 יוני 2019 התקיימו הבחירות האחרונות ללשכת עורכי הדין שבמסגרתן נבחר ראש הלשכה המכהן, שתקופת כהונתו תפוג בתאריך ב-18 יוני 2023.
בדיקת אחוז המצביעים בבחירות אלה מעלה שאך ורק 15 אחוזים מחברי הלשכה טרחו להשתתף בבחירות.
בתוך המספר הזעום הזה, כ-60 אחוזים משיעור המצביעים היו שכירים של הלשכה או עסקנים הנהנים מעסקנותם בדרך של היותם חברים בוועדות הלשכה – דבר המאפשר להם לפרסם את חברותם זו בקרב לקוחותיהם ולהתגאות ב"קשרים עם הלשכה".

לא ערכתי משאל בקרב ציבור עורכי הדין שהשתתפו בכנס הלשכה האחרון, בין כמשתתפים פסיביים ובין כחברי פאנלים שכיכבו על במת הכנס והשתזפו באור השמש בבריכה והזרקורים באולמות. גם ללא עריכת משאל סטטיסטי מדעי, בטוחני כי מרבית המשתתפים בכנס טרחו לפקוד את הקלפיות בבחירות האחרונות.
למעשה, רואה אני בכנס הלשכה סוג של שוחד חוקי, בכל הכבוד הראוי, שמעניקה הלשכה לחבריה מהשורה אשר אינם בגדר של קרובים לצלחת, אבל יכולים להציג את היותם והשתתפותם בכנס כהשתלמות מקצועית הזוכה להכרה חוקית כהשתלמות בידי רשות המסים, סוג של פיצוי תמורה ואפילו החזר למסי החבר שהם נאלצים לשלם ללשכה, כתנאי להסכמת הלשכה כי ימשיכו לעסוק במקצוע עריכת הדין.

עו"ד חיים שטנגר

איך אמר לי חבר המשתתף שנים בהשתלמות לשכת עורכי הדין הזו באילת? "מי בכלל נכנס להרצאות המשעממות האלה. מה נראה לך, שהשתגעתי? אני לוקח את האישה והילדים וכל היום אנחנו נמצאים או בבריכה של המלון או בים".
מעניין כמה היו באים לכנס שכזה אם היה מתקיים בנתיבות או בירוחם ולא בבתי מלון המצוידים בבריכות שחייה וחדרי אוכל שופעים. מעבר לכך, האם היו מגיעים לו היו מחוייבים לאשר את נוכחותם בכנס באמצעות חתימה המעידה על השתתפותם בהרצאות, כתנאי להכרת שלטונות המס בהוצאה להשתלמות פטורה ממס?
הכותב עו"ד חיים שטנגר הוא חבר באינדקס עורכי הדין של אתר פוסטה

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות