החלו העבודות להקמת מרכז ספורט ומתחם מסעדות בטיילת צ'רלס קלור

שתף כתבה עם חברים

מצד אחד פעילים חברתיים מברכים על הקמת המרכז הקהילתי האטרקטיבי, מצד שני הם חוששים שהמקום יהפוך למתחם מסעדות ובארים במחירים שאינם שווים לכל נפש כפי שקורה לכל אורך חוף הים

כך זה אמור להיראות בנובמבר 2023 (הדמיות: עיריית תל אביב)

מי שדמיין כי טיילת צ'רלס קלור בחוף הים הדרומי של תל אביב תמשיך להישאר שטח ציבורי פתוח ירוק ומטופח כפי שסיימו להכשיר רק בשנה האחרונה, כנראה שלא היה מודע לתוכניות העירייה.
בימים האחרונים העוברים והשבים בטיילת שבין תל אביב ליפו יכולים לראות בעבודות גידור וחפירת בורות בלב המדשאות הענקיות, בדרך להקמת פארק חופי, מרכז ספורט ימי וטיילת על השטח שחלקו היה פעם מתחם הדולפינריום.
למעשה, מדובר בהתחלת העבודות ליישום של תוכנית משנת 2018 אשר אמורות להסתיים עד נובמבר 2023, בעלות של כ-75 מיליון שקל.

"השטח המדובר פונה ונהרס כבר במאי 2018, והפינוי התאפשר על ידי הפיכתו לשטח ציבורי פתוח (שצ"פ), והעברת זכויות הבנייה שהיו במקום לשטח הקיים מזרחה, מעברו השני של רחוב הרברט סמואל- הירקון 1-2", נמסר ל"פוסטה" מדוברות העירייה. "על השטח שהתפנה החלה לאחרונה עיריית תל אביב-יפו בהקמת פרויקט מרכז ספורט ימי, פארק חופי והסדרת חוף רחצה (חדש) שיהיו בו שטחים לאחסנת ציוד לגלישה ימית וכיתות לימוד.. המרכז עתיד לשרת הן את הגולשים והן את תלמידי בתי הספר בעיר. המרכז יופעל באמצעות מינהל קהילה תרבות וספורט של עיריית תל אביב-יפו במחירים השווים לכל נפש", מדגישים בעירייה.

עם זאת, במקביל למוטיבים הספורטיביים והקהילתיים יוקם במתחם גם מבנה גדול המיועד להסעדה, שחלקים בו יושכרו לזכיינים פרטיים. נסיון ההווה מלמד כי אלה אינם שומרים על רמת המחירים המוגדרת לכאורה בחזון עיריית תל אביב – בקיץ האחרונה הוגבלה הישיבה בשולחנות המסעדות ובתי הקפה בחופי תל אביב למאות שקלים "לראש" ואף יותר, ועד כה העירייה לא נקטה בהליכים נגד הזכיינים.

לפי העירייה, במהלך העבודות יישמר מעבר בטוח להולכי רגל לאורך הטיילת על שובר הגלים, "כחלק מהחזון העירוני לפתיחת רצף הטיילות לאורך החוף התל אביבי מהרצליה בצפון ועד לחיבור עם בת ים בדרום". בהקשר זה נמסר, כי במתחם החדש יורחב חוף הים באזור כמו גם פארק צ'ארלס קלור כולו, "הוא יכלול שבילי הולכי רגל, גינון, השקיה, שבילי אופניים ומתקני משחקים. כמו כן, מתוכננים שבילי גישה ושבילי אופניים מכיוון העיר אל הים ובחיבור בין טיילת החוף המרכזית לכיוון המרכז הקהילתי מתוכנן חיבור בשביל נגיש כירידה אל החוף ואל המרכז הקהילתי".
נכון להיום, במקום קיים שובר גלים גדול עם שביל הליכה שנסלל רק לאחרונה בעלות של מיליוני שקלים, מה שמעורר ספקות גדולים באשר לאפשרות לקיים באזור זה שיעורי גלישת גלים. בתגובה לפניית אתר "פוסטה" נמסר מהעירייה: "לא תהיה כל פגיעה בשובר הגלים, שחשיבותו רבה גם בהיבטי מיתון גלים בחוף הגלישה והרחצה".

טיילת צ'רלס קלור נחפרת: עוד פרויקט של עיריית תל אביב היוצא לדרך ללא שיתוף הציבור (פוסטה)

על פניו מדובר בפרויקט מבורך. עם זאת, בהדמיות שהתפרסמו ומתייחסות לתוכנית ניתן לראות כי המתחם יכלול יותר משטחי בטון ואספלט מאשר מדשאות. כמו כן, לא מעט פעילים חברתיים חוששים כי במקום נופך קהילתי, המקום יהפוך למתחם בארים ומסעדות יוקרה נוסף על אלו הקיימים כבר היום לאורך רצועת החוף וגם באזורים אחרים בעיר.

עו"ד דנה סנדר, פעילה חברתית ותושבת שכונת כרם התימנים, אומרת בשיחה עם אתר "פוסטה" כי "כל מהלך לשפר את פני העיר הוא מבורך, אבל הפרויקט נעשה ללא שיתוף ציבור ולא ברור למה דווקא המיקום הנוכחי שהוא מפותח נבחר להיות המתחם שבו בונים את מרכז הספורט הימי. אם החליטו להשקיע 75 מיליון שקלים, סכום עתק, ניתן היה להשקיע את הכסף בדרום הטיילת, שהוא אזור פחות מפותח. בדרום הטיילת (באזור יפו, ד.א) אמנם השקיעו כסף רב בפיתוח הטיילת אבל לא ניתן להיכנס לחופי הרחצה, בגלל שכולם עם סלעים. בשכונת כרם התימנים עצמה יש בעיות תשתית כגון כבישים לא ראויים עם מהמורות, כך שהעירייה היתה יכולה להשקיע חלק מהתקציב בתיקון התשתית".

נוני מורי, יו"ר ועד תושבי שכונת כרם התימנים ובעבר הבעלים של בית ספר לגלישה בחוף הדולפינריום: "מצד אחד אני מברך על הקמת המתחם ובתנאי שהוא לא יהפוך למתחם לאוליגרכים. כל חופי הים והמתקנים הפכו לבארים לא נגישים שמיועדים לעשירים בלבד. הקבוצות שלקחו את המסעדות בחופים הם מובילי חיי הלילה של החופים בתל אביב. הם פתחו בארים ופאבים שמוכרים אלכוהול ביוקר רב".
לטענת מורי, אם מדובר בשטחי ציבור מוגדרים הם לא מיועדים להיות מסעדות יוקרה: "מתקנים עירוניים צריכים לתת שירות לבעלי החוף. מי שבא להשתמש בשירותים של המסעדות בחוף, למרות שזה שטח ציבורי – לא יתנו לו. בתנאי הזכיינות הם מתחייבים לתת שירות לכל דכפין, אבל בפועל מרגע שבעלי המסעדות מקבלים את הזיכיון הם 'מגדרים' את המקום, שמים שומר ומארחת ולא ניתן להיכנס למקום".
מורי אומר כי השתלטות ענף המסעדנות על החופים בעידוד העירייה מביאה בעקבותיו גם מוזיקה רועשת ומחירים יקרים. "מי שרוצה להזמין פיצה משלם 70 שקל. יש מקומות שגובים 3,000 שקל לשולחן", הוא אומר.

כאמור, מורי שהיום מנהל בית ספר לגלישה בחוף הילטון, היה בעבר הבעלים של מועדוני הגלישה בדולפינריום ובחוף פרישמן, שם הוא ניהל קייטנת גלישה שבה למדו 2,000 ילדים. "זה היה מתקן חינוכי, מועדון הגלישה הכי גדול במזרח התיכון. התרבות של הים הצילה הרבה אנשים, שיצאו מפקדי סיירות במקום עבריינים. גם ילדים חנונים הפכו להיות שחיינים טובים. אין גולש שטבע. בגיל שמונה ילדים היו באים בכיינים והפכו להיות נינג'ות".

מורי מספר כי לאחר שהעירייה סגרה את המועדון שלו בדולפינריום, רוב הילדים עברו לגלוש בחוף הילטון, והוא בעקבותיהם. "כיום בחוף הילטון יש הרבה ילדים, הצפיפות מאוד גדולה וילדים נפגעים. בגלל הצפיפות נכנסים לים 600 ילדים, שזה סכנת נפשות. היוזמה להקים את המועדון מחדש היא מבורכת, אבל לדעתי העירייה נוטה להפוך את המקום למתקן עסקי".

יותר בטון מדשא, ומסעדות יוקרה

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות