עבור נהג חדש, יום אחד של פסילה שווה המון

שתף כתבה עם חברים

נהג חדש נתפס נוהג בשכרות ורישיונו היה בסכנה, אולם הסדר טיעון ופסילה ל-89 ימים בלבד מנעה את הצורך לעבור מבחני תיאוריה וטסט מחדש

הרישיון ניצל (צילום להמחשה: פוסטה)

א"ש, נהג חדש המחזיק ברישיון נהיגה מאז 2017, נעצר באחד הימים ביוני 2018 לבדיקת שכרות אקראית באזור פתח תקווה. בבדיקה עלה כי ריכוז האלכוהול בגופו עומד על 101 מיקרוגרם לליטר אוויר נשוף – פי שניים מהכמות המותרת בחוק לנהג חדש (50 מיקרוגרם).

רישיונו של א"ש נפסל מנהלית ל-30 יום. לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, התביעה ביקשה לשלול את רישיונו לתקופה של יותר משנתיים, בנימוק שמדובר בנהג חדש והמגמה היא להחמיר.

ואולם, סנגורו של הנהג, עו"ד בנימין מלכא, מצא בתיק כשלים מהותיים. כך למשל התברר כי כיול מכשיר הבדיקה לא בוצע כראוי בתחילת המשמרת של השוטרים. כמו כן גילה עו"ד מלכא כי השימוע לנהג נעשה לפני שהשוטרים מילאו את הדוח, בעוד שאת הדוח יש למלא לפני השימוע.

בעקבות הכשלים הראייתיים, התביעה הסכימה להמיר את סעיף נהיגה בשכרות שיוחס לנאשם לעבירה של נהיגה בהשפעת משקאות משכרים. העונש שהיה צפוי לנהג בעקבות ההסדר הוא פסילה של 90 ימים.

במידה ורישיונו של הנהג אכן היה נפסל לשלושה חודשים, כנהג חדש היה עליו לעבור מבחנים – עיוני (תיאוריה) ומעשי (טסט) מחדש. לכן, הצדדים הסכימו שיוטל על הנאשם עונש פסילה של 89 ימים, כך שהנאשם לא יצטרך לעבור את המבחנים מחדש.

עו"ד בנימין מלכא

השופטת מגי כהן מבית המשפט לתעבורה בפתח תקווה קבעה כי "מדובר בעבירה שלצידה פסילת מינימום של שלושה חודשים. ההסדר חורג חריגה מזערית בכל הנוגע לתקופת הפסילה. על כן מצאתי לכבדו". מלבד הפסילה, היא הטילה על הנאשם קנס של 1,000 שקל.

עו"ד מלכא אמר בתגובה כי "ההפרש של יום אחד עבור נהג חדש הוא קריטי, מאחר והוא לא יצטרך לעשות פעם נוספת את הטסט ומבחן התאוריה. בפועל, הנאשם יוכל לחזור לנהוג בעוד כחודשיים, מאחר ו-30 ימי פסילה מנהלית נוכו מתקופת השלילה".

עו"ד מלכא הוסיף ומסר בתגובה: "בהתאם לכשלים מהותיים שמצאתי, תוקן כתב האישום, כך שבסופו של דבר הורשע הנאשם בנהיגה תחת השפעת משקאות משכרים ולא בנהיגה בשכרות. עונש הפסילה אשר הושת על הנאשם הנו פחות מפסילה המינימום, במקרים כאלה. אני שמח על התוצאה ושמח כי הנאשם לא יידרש לעבור בחינה עיונית או מעשית לצורך קבלת רישיון נהיגה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות