עיריית ת"א אשרה: מאגר די-אן-איי כלבים יאפשר מעקב אחר איסוף צואה

שתף כתבה עם חברים

המטרה: למגר את תופעת בעלי הכלבים שלא אוספים את צרכי כלביהם. בעלי כלבים שיסרבו למסור למאגר די-אן-איי של כלביהם לא יוכלו לחדש את הרישיון להחזקת כלב. החוק דרוש באישור משרד הפנים

צילום להמחשה מתוך קמפיין קודם של עיריית תל אביב

מועצת העיר תל אביב אישרה בישיבתה הערב הקמה של מאגר די-אן-איי לכלבים במסגרת חוק עזר עירוני (12 יולי).
לפי חוק העזר החדש, כל בעל כלב יצטרך לתת דגימת די-אן-איי למאגר, כך שבמקרה ותימצא צואת כלבים ברחוב, פקחים יוכלו לאתר את בעל הכלב ובהמשך הוא ייקנס באמצעות דו"ח שיישלח בדואר.

כל המסתובב ברחובות העיר תל אביב נתקל לא אחת בגללי כלבים המוטלים בשטח הציבורי, דבר שמוגדר על ידי לא מעט תושבים כ"חוצפה" של בעלי כלבים שלא טורחים לפנות את הגללים לאחר שכלביהם עושים צרכיהם. המתלוננים טוענים לא אחת כי מדובר במפגע תברואתי וסביבתי, שלא לדבר על פגיעה באיכות החיים של הולכי רגל.

המאבק של עיריית תל אביב בתופעה התפתח במשך השנים באמצעות קמפיינים שונים נגד בעלי כלבים שאינם אוספים את גללי כלביהם, וגם באמצעות קמפיינים להעלאת המודעות. למשל, בשנת 2017 יצאה העירייה לקמפיין הסברתי הקורא לבעלי כלבים לאסוף את צואת כלבם, בין היתר באמצעות שילוט חוצות ומודעות על גבי תחנות אוטובוסים בעיר. הקמפיין הזה כלל גם סרטון הסברה אינטרנטי והעלאת סכום הקנס על אי איסוף צואת כלבים.

כעת, לפי חוק הדי-אן-איי, בעל הכלב יחויב להגיש לווטרינר פרטי זיהוי גנטיים של הכלב בהתאם לדרישות. כמו כן אושר כי בעל כלב שיסרב לתת דגימה לא יוכל לקבל רישיון להחזיק את הכלב, או שהרישיון לא יחודש. בנוסף, העירייה תפרסם בעתיד באתר האינטרנט את עלות הדיגום של הדי-אן-איי.

"ניסיונות שנעשו למגר ולמזער את התופעה, לרבות באמצעות הגדלת סכום הקנסות בגין אי איסוף גללי כלבים, לא נחלו הצלחה מספקת והתופעה עודנה עמנו", נכתב בדברי ההסבר לחוק. בעירייה מסבירים גם כי אין די כוח אדם לאגף הפיקוח העירוני כדי לאכוף בזמן אמת את החוקים הקיימים נגד התופעה.

השאלה שנשאלת היא כיצד ניתן להכריח בעל כלב לתת דגימת די-אן-איי, וכיצד ניתן יהיה לאכוף את מתן הדגימה. חברת מועצת העיר מאיה נורי-שקד שהצביעה בעד חוק העזר אומרת לאתר "פוסטה" כי הדרך לחייב את בעלי הכלבים היא כמובן חידוש או אי חידוש הרישיון לגידול כלב: "הגיע הזמן לשים סוף לתופעת הקקי ברחובות. זה באמת לא כל כך קשה להרים את הקקי של הכלבים, ואני אומרת את זה כמי שבעצמה מגדלת שני כלבים".

ראוי לציין כי הנושא אף הגיע בימים האחרונים לכנסת ישראל. ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) פנה בחודש יולי אשתקד לשר החקלאות דאז אלון שוסטר בניסיון לקדם מהלך דומה בחקיקה ארצית. לפני מספר שנים היה ניסיון דומה לעשות מהלך דומה בנתניה.
ראוי לציין כי מאחר שמדובר בחוק עזר עירוני, העירייה צריכה לקבל את אישור משרד הפנים כדי שייכנס לתוקף. לכן סביר להניח כי זמן משמעותי יחלוף בטרם מאגר כזה יוקם.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות