ת"א: תושבי קריית ספר נגד הקמת שני מגדלים באזור השוק הסיטונאי

שתף כתבה עם חברים

בהתנגדות שיגישו לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה טוענים כי המגדלים ייבנו לפי תוכנית ישנה משנת 2008, בניגוד להסכמות שהושגו בעבר בין התושבים לבין העירייה ותוך פגיעה בצביונה של השכונה

התושבים חוששים גם מעקירת עצים עתיקים. שכונת קרית ספר

תושבי שכונת קרית ספר בתל אביב יגישו בימים הקרובים לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה התנגדות לתוכנית שבמסגרתה צפויים להיבנות שני מגדלים בני 25 קומות באזור מגרשי החניה ומפעל הקירור מול שכונת המגורים "גינדיTLV", ברחוב קרליבך. לטענת התושבים, בניית המגדלים תפגע בצביון שכונת המגורים הצמודה למתחם.

בשכונה ששטחה כ-470 דונם מתגוררים כ-9,000 תושבים. לשטח שעליו אמורים לקום המגדלים יש "היסטוריה": בעבר התגלע סכסוך בין בעלי מפעל הקירור לבין העירייה, בעקבותיו הסכימה העירייה כי בעל המפעל יחכור את השטח תמורת 100 מיליון שקל, ללא מכרז. לטענת התושבים, מדובר בסכום נמוך ועסקה "תמוהה". לצורך השוואה הם מציגים עסקה מהימים האחרונים, במסגרתה בנק הפועלים רכש מגדל ברחוב לה גווארדיה תמורת כמיליארד שקל.

התוכנית לבניית המגדלים גובשה לראשונה בשנת 2008 והוחלט שתוקפה הוא ל-10 שנים, מה שמביא את התושבים לטעון כעת, כי תוקף התוכנית פקע בשנת 2018. בנוסף הם טוענים, כי מאחר שחלפו 10 השנים, על ועדת המשנה לתכנון ובנייה לגבש תוכנית חלופית לאזור, שיש להגישה לוועדה המחוזית.

לפי התושבים, בעקבות הליך היוועצות שנערך בעבר מול העירייה, התושבים הסכימו לבניית המגדלים, בתמורה למספר הבטחות: 10 אחוז מהדירות בבניינים יוגדרו כ"דיור בר השגה"; יוקצה מגרש של חצי דונם לכיתות גני ילדים או למוסד חינוכי אחר; יוקצו 300 מקומות חניה עם עדיפות לתושבי האזור; עצים עתיקים יישמרו; יוקצו שטחי ציבור משמעותיים.
כאמור, כעת טוענים התושבים כי העירייה חזרה בה מהסיכומים.

"שכונת גן קריית ספר נמצאת בקצה 'העיר הלבנה' של תל אביב. המתנגדות והמתנגדים לתוכנית, כולנו תושבות ותושבים בשכונה, רואים בעצמם כנפגעים מהתוכנית. אנו סבורים שהתוכנית חותרת תחת הסכמות והבטחות שלטוניות שניתנו לנציגי השכונה בשנים האחרונות על ידי הוועדה המקומית. למרות שלתוכנית תהיה השפעה רבה על חיינו, ולמרות שהיא חלה על שטח בבעלות ציבורית ועירונית, היא קודמה תוך התעלמות בוטה מזכות השימוע המוקנית לנו על פי פסיקת בית המשפט ומעקרונות התכנון והבנייה במדינת ישראל", כותבים התושבים בהתנגדות שתוגש בקרוב.

"חידוש התוכנית הישנה עלול לפגוע באיכות החיים העירונית בסביבתה, ולכן ההחלטה להחיותה בהליך אוטומטי ושטחי אינה סבירה", טוענים התושבים, "חידוש התוכנית הישנה (משנת 2008, ד.א) עלול לפגוע באיכות החיים העירונית בסביבתה… התוכנית הישנה אנכרוניסטית ומנותקת משינויים שהתרחשו בסביבתה מאז אושרה לפני 13 שנה. במקום לפרסם תוכנית מעודכנת, המתאימה את התכנון הישן למציאות המשתנה, מבקשים יזמי התוכנית להעתיק את התוכנית הישנה ולאשר אותה ללא דיון תכנוני ראוי".

"לא רק שהתוכנית אינה תואמת למציאות ולבעיות שהתגלו בשטח מאז אושרה התוכנית הישנה", מוסיפים התושבים בהתנגדותם, "אלא שהיא גם סותרת את הנחיות מינהל התכנון ומדיניות מוסדות התכנון, לא מותאמת לתוכניות מאושרות אחרות, ומעל הכל – היא עלולה לפגוע קשות בטיב הליכי התכנון בבלוק העירוני שסביבה. הרצון לקצר הליכים לטובת סיכום עם חוכר מסוים, לא יכול לבוא על חשבון איכות התכנון של שכונה שלמה… הארכת תוקף תוכנית שפג תוקפה מצריכה תוכנית מתקנת, ואי אפשר להסתפק בהחלטת ועדה כדי לחדשה, אלא שההליך שהתקיים בפועל הוא 'החלטת וועדה' ולא תוכנית מתקנת".

"פארק קריית ספר מוגדר שטח לבניית מוסדות ציבור ורצינו מאוד התחייבות שלא יבנו עליו גם בעתיד", מסכם לאתר "פוסטה" אחד הדיירים שגר בשכונה, "לא קידמו תוכנית מיוחדת לשימור המבנים בסביבה, לא עשו סקר עצים ולא הכינו דו"ח היתכנות כלכלית כדי להבין את ההצדקה של שני המגדלים האלה במקום בינוי נמוך יותר".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות