בתוך כל עבריין מסתתרת נשמה טהורה

שתף כתבה עם חברים

זונת צמרת, זונת רחוב, אלוף הכספות, נוכלת מלהטטת, מפיונר רוסי וקופידון החרדי, אלה הן רק חלק מהדמויות המאיישות מופע יוצא דופן שכתבה והפיקה עורכת הדין הפלילית יפעת שוורץ סיל, שמסבירה מדוע בחרה שם שמתחרז עם "מונולוגים מהוג'יינה"  

"הפן האנושי בעבריין". עו"ד יפעת שוורץ-סיל (צילום: יח"צ)

"נולדתי לתחום הפלילים. אמי, זיכרונה לברכה, עורכת דין לידיה שוורץ, היתה עורכת דין מבריקה שכיהנה 20 שנה במשטרה כראשת לשכת תביעות המיתולוגית במרחב לכיש. לאחר פרישתה מהמשטרה היא פתחה משרד עצמאי וייצגה נאשמים בפלילים. והמופע הזה הוא לזכרה".
כך עורכת דין יפעת שוורץ סיל, שאחרי 25 שנות ייצוג בפלילים, כתבה והפיקה את המופע "מונולוגים מהזינזאנה", שיעלה בהופעת בכורה עולמית ב-3 במרס 2022 במתנ"ס גן יבנה, שם היא מתגוררת. משרד עורכי הדין שלה יושב באשקלון ולדבריה, היא עובדת בעיקר בדרום ובמרכז. כשאני מציין בפניה שהמצב היום בדרום לא משהו וידיה כנראה מלאות עבודה, היא פורצת בצחוק. "כן, כן. ברוך השם ותודה לאל", היא מאשרת וממשיכה לצחקק.

"בחופשים באתי לבקר את אמא שלי במשטרה. הייתי מבקרת איתה גם בבתי מעצר ובעצם חיה את העבודה שלה", ממשיכה לגולל עו"ד שוורץ סיל. "נולדתי לתוך העולם הזה. יש גם ילדים של אנשים שאמי ייצגה, שאני מייצגת היום, והם כבר לא ילדים. זה זרם בתוך הדם שלי. התלוויתי לאמי גם בבתי משפט. אפשר לומר שמסלול חיי נקבע לפני שנולדתי, אבל הגעתי לזה מתוך בחירה, רצון, עניין ואהבה גדולה לתחום, ותמיד חלמתי להיות עורכת דין פלילית בעקבותיה. הערצתי את אמי". 

היית מעורבת בפרשיות פליליות שהתפרסמו?
"אני לא מייצגת ארגוני פשע וכאלה. אני מייצגת אנשים שהסתבכו. היה לי לפני שמונה שנים תיק רצח משולש עם חשיפה תקשורתית מטורפת, שלא היה כמוהו לא בארץ ולא בעולם. מדובר באחלאס אלערג'אן, בדואית מרהט שרצחה את שלושת ילדיה וניסתה לרצוח את בתה הרביעית, ועשיתי תקדים משפטי עולמי מדהים. סעיף האישום לא שונה. הוא נשאר רצח ולמרות זה היא קיבלה עונש של 12 שנים בלבד. זאת לא מישהי שבחרה בדרך הפשע. יש לי גם אחרים, אבל עיקר העבודה שלי זה אנשים רגילים שהסתבכו. האירוע המתוקשר האחרון שיצא לי להיחשף בו, היה הפגנה מחוץ לשדרות נגד נתניהו, כשמישהו ניסה לדקור אותם. אני מייצגת את הנאשם בדקירות. בשבוע הבא יש לנו דיון בטענות מקדמיות".

"האמת היא שתמיד אהבתי לייצג נשים", אומרת עו"ד שוורץ סיל, "למרות שזה עולם מאוד מאוד גברי. הן יותר קשוחות ומתוחכמות. הנשים שייצגתי היו מאד אינטליגנטיות. בתקופה של אמא שלי עורכת דין פלילית היתה הרבה יותר עוף מוזר מאשר היום. היום יש לא מעט עורכות דין בתחום הפלילי, אבל זה עדין נחשב לתחום מאוד גברי, קשוח ומחוספס. כל התכונות האלה קיימות בי, ביחד עם העדינות שבי". 

"חשיפה תקשורתית מטורפת". עו"ד שוורץ סיל בחדשות 2

איך נולד הרעיון למופע?
"במהלך השנים נתקלתי בסיפורים מאוד מאוד מרתקים, מאנשים שהאישיות שלהם כובשת. התחלתי להעלות על הכתב את המקרים בצורה של מונולוגים, כך שאני מכניסה למונולוגים גם את הדמויות שמספרות וגם את עצמי. במהלך כל השנים כתבתי סיפורים למגירה שנחשפו אט אט בהרצאות שאני עושה לבני נוער וקשישים, וראיתי את התגובות, עד שהגעתי לשלב שבו הבנתי שמגיע לסיפורים האלה חיים משל עצמם. היה לי קשה לשחרר אותם לשחקנים מקצועיים, כי זה משהו שלי ורק אני מרגישה שאני יכולה לספר את הסיפור. אבל זה חלק מהלידה של המופע, כשהסיפורים מקבלים את המשמעות שלהם.
"המופע מבוסס על סיפורים שנלקחו מהחיים, מדברים שראיתי, שמעתי ואליהם נחשפתי. יש סיפור אחד על לקוחה של אמא שלי. זה מונולוג מרתק במיוחד, נוגע ללב, מדהים ומרתק. מדובר בזונת צמרת והאהבה שבליבה. זה סיפור מדהים שגדלתי עליו".

כתוב בפלקט של המופע שהסיפורים "מסמרי שיער, שומטי לסת אך בעיקר נוגעים ללב". יכולה לשתף, כמתאבן, על קצה המזלג, בכמה סיפורים?
"תן לי רגע לחשוב. אני לא ממש רוצה לגלות. המונולוג של זונת הצמרת מספר על חיי האהבה הסוערים שלה ושל הסובבים אותה, פותח פתח אל ליבה, ומספק הצצה לחיים יוצאי הדופן שהיו לה. סיפור אחר מספק הצצה אל נפשו של מאפיונר רוסי שנקלע לדילמה אישית קשה של מוסר מול אהבה. מה מנצח בסוף אני בטח לא אגלה. יש במופע משהו כמו שבעה סיפורים: על זונת צמרת, על זונת רחוב, על נוכלת שמלהטטת להטוטים ומקמבנת קומבינות כל היום. יש לי סיפור על מישהו שהחליט מילדות שהוא יהיה אלוף בכספות. יש לי סיפור על קופידון החרדי, שכל אישה נופלת בפח האהבה שלו. מחזר מצליחן שהנשים הופכות אובססיביות אליו ונופלות שדודות לרגליו. הוא לא בררן. הוא טועם מכל הבא ליד. גם חילוניות. הוא אוהב נשים מדליקות, לאו דווקא נרות שבת. הוא אומר: 'אני הולך או על גרושות, או על זקנות בנות 21, שנחשבות לשארית הפליטה. כאלה שנחשבות לחסרות סיכוי, לקשישות אצלנו בשוק. זה קהל היעד שלו'". 

הג'יגולו מבני ברק?
"הג'יגולו מברוקלין (צוחקת). הוא חי בארץ אבל המוצא שלו מברוקלין".

עברת דרך ארוכה כדי להעלות לבמה את המופע?
"אני המפיקה. אני מֶמָמֶנֶת. התחלתי לראיין שחקנים, במאים, והחלטתי שאני נכנסת לזה מא' עד ת'. פרסמתי שאני מחפשת שחקנים לתפקיד מסוים, קבלתי פניות, התחלתי לסנן וערכתי פגישות וראיונות, עד שבחרתי. לא עברתי דרך שום מחזאי כדי שישייף לי את המופע. יש לי במאי ואנחנו עושים עבודה משותפת". 

הצליל המתחרז בין זינזאנה לוג'יינה מרמז גם על קונוטציות מיניות במופע?
"שזה סבבה, כי יש לי במופע שחקנית סקסית, מוכשרת בטירוף ויפהפייה עולמית. קוראים לה אסיה וזה שם הבמה שלה. אז כן, זה מופע שהוא גם סקסי, שמדבר על אהבה, שהמיניות היא חלק ממנו. יש לי במופע שתי זונות, נוכלת שמשתמשת ביופי שלה כדי לכבוש בקסמיה את הלקוחות, וקופידון החרדי שהוא גבר מאד… ת'יודע. אז כן, יש במופע אלמנטים מיניים. כמו בחיים. הרומנטיקה היא המוטיב המרכזי במופע, עם כל הקשיחות, החספוס וההארד-קור. זונה לא מדברת איתך על ספרות. היא מדברת איתך על סקס. על גברים שעומדים בתור והיא מחלקת מספרים כדי שלא ילכו מכות בתור. אז היא מחלקת מספר כדי לקבל מספר. היא מספרת: 'יום אחד היה אצלי תור כל כך ארוך, שהוא הגיע עד קצה הרחוב, ואנשים התחילו לריב. אז החלטתי שלפני העבודה אני רושמת מספרים כמו בקופת חולים, כמו במס הכנסה' (פורצת בצחוק). הסקס כאן הוא יותר ממרומז. היא מדברת על החיים שלה. על מה היא עושה כל יום וכל לילה. זאת העבודה שלה". 

"הסקס כאן הרבה יותר ממרומז". כרזת המופע (צילום: יח"צ)

זינזאנה הוא כלי רכב המיועד העברת אסירים או עצורים באופן מאובטח ממקום אחד למקום אחר, למשל מבית מעצר לבית סוהר, בית משפט או בית חולים. בכלי רכב מסוג זה נדרש מיגון ברמה גבוהה, והוא בדרך כלל כולל סורגים או רשתות תיל על החלונות, זכוכית משוריינת, תאי אסירים מופרדים ומושבים נוספים לאנשי המשטרה המלווים את האסירים.
אז מה ההבדל בעצם בין זינזאנה לפוסטה?
"זה אותו דבר. איתי הם אומרים פוסטה. לא זינזאנה. אבל העדפתי לבחור את השם זינזאנה, כי זה מתחרז עם וג'יינה. כולם מכירים את המופע 'מונולוגים מהוג'יינה' (מונולוגים מהווגינה). חשבתי שזה יהיה קליט ומגניב, וזיזנזאנה כולם מכירים. פוסטה – עורכי דין מכירים. זה שם של פעם".

יצא לך פעם להתאהב בעבריין?
"מה פתאום (!!) אין סיכוי (!!) זה מחוץ לתחום (!!). הם לקוחות שלי, אני מכבדת ואוהבת אותם, אבל לא חברה של אף אחד (!!)".

"אפשר לומר שמסלול חיי נקבע לפני שנולדתי". עו"ד יפעת שוורץ סיל

יש למופע הזה גם אמירה, מסר?
"מה שמעניין פה זה לא ההוא רצח, ההוא גנב, ההוא שדד כספת. מה שמעניין זה שהבן אדם בא, פותח ת'לב ומספר. אני מציגה את הפן האנושי שבעבריין. פן שאנשים לא מכירים. אני גם מאפשרת לקהל להבין ממה האנשים האלה מונעים. יש לי סיפור שכל כולו אהבה למישהי שייצגתי אותה, והיא נחשבת לאנשים השקופים. והמטרה של הסיפור הוא שאנשים יכירו את האישיות האמיתית שלה, וכמה היא בן אדם טהור והלב שלה מלא אך ורק בטוב, אבל לפי החוק היבש היא נחשבת לעבריינית". 

בתוך כל עבריין מסתתרת נשמה טהורה?
"נכון מאד. אני חושפת את הנשמה הזאת. אני נותנת לקהל לראות את הדברים מזווית אחרת ושונה, שהם לא רגילים. אני מנפצת את הסטריאוטיפ. אתה חייב לבוא. אני רוצה להשאיר טעם של עוד. אני יכולה לספר לך שהסיפור על זונת הצמרת מערבת דמויות מעולם המשפט. והסיפור על זאת ששייכת לאנשים השקופים, הוא ביקורת גדולה עלינו כחברה. איך אנחנו מתייחסים לאנשים האלה".          

עו"ד דורון מורל על תפקידו כמפיונר רוסי ב"מונולוגים מהזינזאנה" ועל חלום השחקן שסוף סוף התגשם

"נראה לי טבעי שאצעד על השטיח האדום". דורון מורל (צילום: פייסבוק)

"עוד לא פנו אליי מהסדרה 'פאודה'"
עו"ד דורון מורל (65), הוא אחד השחקנים ב"מונולוגים מהזינזאנה". בימים כתיקונם הוא עורך דין בנזיקין ופלילים, אך גם שחקן שטרם מומש. "יפעת דברה איתי, ספרה שראתה את הפייסבוק שלי וכמה סרטונים שלי ביוטיוב, ואמרה לי שאני מתאים בול לדמות שלה במופע. לא הכרתי אותה לפני. הכרנו דרך זה. יש לי את הטקסט, ישבנו, דברנו, בדקנו את עצמנו בעניין הזה וזהו, יוצאים לדרך".

המונולוג שלך הוא של המאפיונר הרוסי?
"כן, אני עושה את המונולוג של המאפיונר הרוסי. התלבשתי ליפעת  על הרוסי שחבל על הזמן. אני עובד גם על המבטא במקומות הנכונים".

זה התפקיד הראשון שלך עד היום בהצגה או סרט?
"כן כן. עשיתי  עד היום ארבעה קורסי ערב למשחק: בניסן נתיב,   אצל מאיה גסנר – שהיא במאית ושחקנית מעולה, ואצל טלי שרון שעשתה את זה עם נעמי לבוב ושרון אלכסנדר".

אז עכשיו תהיה גם עורך דין וגם שחקן?
"זה לא בעיה (צוחק). זה לקום בבוקר ולהגיד: איזה טקסט אני עושה היום".

אתה עושה את זה בכיף?
"מה זה בכיף".

הגשמת חלום?
"תשמע, יש לי כל כך הרבה חלומות, אז זה אחד מהם. חוצמזה שנראה לי שב'פאודה' חסר מישהו לצד ליאור רז. אז אני שם (צוחק). הם עוד לא פנו אליי, אבל לאט לאט".

65 זה גיל טוב להתחיל קריירה חדשה.
"כן, יש לי עוד המון שנים. אני נהנה מהעניין. זה תפור עליי, וזה בא בזמן. שום דבר לא בא באיחור. הכול נופל בזמן בדיוק, גם הכסף, גם האהבה. נו שוין, למרות שזה נראה לי טבעי שאצעד על השטיח האדום. מבחינת הכישרון זה נראה לי מתאים. הם עוד לא שמו לב. אני כבר שמתי לב. זה כמו כל דבר אחר בחיים. לא צריך לקחת את זה יותר מדי ברצינות, הכול משחק. גם המקצוע".

מצפה שיפנו אליך לעוד תפקידים?
"אם יפנו אליי, אשמח, למה לא. גם השמים הם לא גבול".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות