פרשה 1131: אחרי שש שנים במעצר מוטי חסין שוחרר למעצר בית

שתף כתבה עם חברים

הפרקליטות הציגה מידע מודיעיני חדש בניסיון למנוע את השחרור, אבל השופט קבע כי "ניתן לבסס תנאי מעצר בפיקוח אלקטרוני מגבילים קשיחים שימזערו את מסוכנותו של המבקש" * בכל זמן נתון יפקחו על חסין שלושה מתוך תשעת המפקחים שאושרו * הפרקליטות מערערת

מוטי חסין (צילום: מוטי קמחי)

שופט המעצרים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, אברהם הימן, הורה ב-14 בדצמבר על בדיקת היתכנות לשחרורם באיזוק אלקטרוני של עמית פוגל ומוטי חסין, שניים מהנאשמים המרכזיים בפרשה 1131 (14 דצמבר 2021).
לאחר שהבדיקה התבצעה, הבוקר הורה השופט על שחרורו של חסין באיזוק אלקטרוני (18 ינואר).

תזכורת: לחסין, נאשם מספר 3 בפרשה המיוצג על ידי עו"ד רצון דרחי, עו"ד שרון זלינגר, ועו"ד אליקה לוין, מיוחס אישום אחד על רצח (של יצחק גפן), וארבעה אישומים בעבירות קשירת קשר לפשע, סיוע לאחר מעשה רצח, ניסיון לייצר נשק והחזקת נשק.
כל העבירות נגד הנאשמים במשפט הן על רקע יריבות רצחנית בין שתי חבורות עבריינים צעירים יחסית במשולש הערים ראשון לציון, חולון ובת ים. מרבית הנאשמים משתייכים לכנופיית ראשון לציון מערב, המכונה גם "כנופיית הפרחים".

בדיון בחודש דצמבר אשתקד קבע השופט הימן: "נוכח משך הזמן הרב בו נתון המבקש במעצר כאשר הצפי לסיום המשפט אינו נראה באופק, ניתן למזער מסוכנותו בעת הזו בדרך של המשך מעצר בפיקוח אלקטרוני ובתוספת תנאים מגבילים".
באותה החלטה התייחס השופט גם למידע מודיעיני חסוי שהוצג לו במעמד צד אחד, ואמר: "איני מתעלם כהוא זה מהמצוי בחומר זה. יש בו כדי מרכיב נוסף בדבר מסוכנותו של המבקש. יחד עם זאת, אני סבור שבקביעת תנאי שחרור הולמים גם לעניין המסוכנות כאמור, ניתן להפחיתה במידה שיתאפשר המשך מעצרו של המבקש בפיקוח אלקטרוני".

בפתחו של דיון שהתקיים ב-10 בינואר הודיעו סנגוריו של חסין כי הם מבקשים לבחון 10 מפקחים פוטנציאליים. מנגד ביקש נציג הפרקליטות להקדים ולהציג מידע מודיעיני חדש הרלוונטי להחלטה בעניין המשך מעצרו של חסין מאחורי סורג ובריח.
הסנגורים התנגדו, בטענה כי לאחר מתן ההחלטה ב-14 בדצמבר מנועה הפרקליטות מלהציג מידע חדש שמטרתו ניסיון לשנות את ההחלטה הקודמת באמצעות עיון חוזר באותה החלטה ממש. עוד נטען על ידי ההגנה כי לא מדובר במידע מודיעיני חדש.

לאחר טיעון זה, השופט החליט לקיים דיון בדלתיים סגורות, על מנת שיוצג בפניו המידע החסוי. בסופו של דבר הוא קבע באשר למחלוקת סביב הצגת המידע, כי "משטרם ניתנה החלטה סופית, איני רואה מניעה לבחינתי את המידע המודיעיני החדש והשפעתו על ההחלטה הסופית באשר למתכונת הראויה להמשך מעצרו של המבקש".

במאי 2015 נעצר מוטי חסין בפרשה 512, שבה הוא נשפט לחמש שנים – עונש מאסר ממנו אמור היה להיות משוחרר במאי 2020. ואולם, קודם לכן, באוגוסט 2016, הוא נעצר בפרשה 1131, כך שלמרות תום המאסר בתיק 512, הוא נותר במעצר. בשל כך, הפרקליטות טענה כי חסין לא שהה במעצר זמן רב ביחס לנאשמים האחרים בפרשה 1131.

בהחלטה מהבוקר ציין השופט בנוגע למהות המידע קבע השופט, כי הוא רלוונטי לשאלת מסוכנותו של חסין, "ויש בו ללמד על אופיה של המסוכנות ומידתה הגבוהה".
למרות זאת הוסיף השופט: "איני סבור כי מידע זה הופך את הקערה על פיה במובן של שינוי החלטתי… יחד עם זאת, יש בו לבסס תנאי מעצר בפיקוח אלקטרוני מגבילים קשיחים שימזערו את מסוכנותו של המבקש, ובין היתר יכללו שלילת הגישה לטלפונים סלולריים וקוויים ולמחשבים, לצד האפשרות להתקשר, במידת הצורך, למוקדי חירום ולשוחח עם הסנגור – הכל תחת השגחה צמודה של מפקחיו ובכפוף למתן היתר מראש למשטרה לנקוט בכל אמצעי פיקוח שתמצא לנכון בכדי לוודא את קיומם של תנאי השחרור".

ביחס למפקחים שהוצעו, השופט שמע את כולם ועיין בהתרשמות שירות המבחן לגבי תשעה מהם. שירות המבחן קבע כי בשל מאפייניו של חסין, יתקשו המפקחים המוצעים לשמש גורמים בעלי השפעה מהותית עליו ויכולת להציב לו גבולות ברורים. למרות זאת, השופט החליט בסופו של דבר לאשר את המפקחים, לאחר שהתרשם כי "הם מבינים את הנדרש מהם כמפקחים אנושיים על המבקש ואת השלכות הפרת תנאי הפיקוח על הערבויות שיידרשו לתת".

בסיכומו של הדיון הורה השופט על שחרורו של חסין למעצר בית באיזוק אלקטרוני בפיקוח שלושה מפקחים בו זמנית, ללא גישה לטלפונים ולמחשבים, אי יצירת קשר עם מעורבים בפרשה, איסור כניסה של אחרים לתחום מעצר הבית פרט למפקחים, איסור יציאה מן הארץ, הפקדה של ערבות בסך 800 אלף שקל וחתימה על התחייבות עצמית בסך מיליון שקל. כל אחד מהמפקחים יחתום על ערבות צד ג' בסך 800 אלף שקל.
לבקשת הפרקליטות נתן השופט עיכוב ביצוע על החלטת השחרור, עד 20 בינואר. זאת על מנת לאפשר לפרקליטות לשקול הגשת ערעור.

עדכון (20 ינואר)
הפרקליטות הגישה לבית המשפט העליון הודעת ערעור שבה היא מבקשת לבטל את השחרור.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
3 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות