עיריית ת"א חוזרת בה מההחלטה לפנות את התחנה המרכזית

שתף כתבה עם חברים

בישיבה של ועדת הפנים ושמירת הסביבה התברר שראש העירייה חולדאי ביטל ברגע האחרון את השתתפותו בדיון, שבו התברר כי העירייה לא תעמוד בסיכום שנקבע על כך שעד סוף דצמבר הערייה תכריז רשמית על המהלך * בעירייה טוענים שהאתר החלופי באבו כביר מוכרז כאתר טבע לשימור

מבנה התחנה המרכזית תל אביב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

בדיון שהתקיים היום בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בנושא הפינוי המתוכנן של התחנה המרכזית בתל אביב, התברר כי העירייה דחתה את הצהרתה הרשמית בנושא, משום שמסוף פנורמה באזור שדרות בן צבי ליד אבו כביר אליו אמורה לעבור פעילות האוטובוסים מוכרז כאתר טבע עירוני ולא יוכל לשמש ליעוד שנקבע לו (21 דצמבר).
בסיכומים אליהם הגיעו משרד התחבורה, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), עיריית תל אביב-יפו וחברת נצבא שהיא הבעלים של מתחם התחנה נקבע כי עד סוף 2023 תפונה תנועת האוטובוסים מהמתחם עצום המימדים. עוד לפי הסיכום, עד סוף חודש דצמבר העירייה אמורה להכריז על פינוי התחנה, אחרת נצבא בראשות איש העסקים קובי מימון אמורה לקבל את המשך השליטה בתחנה לשנים רבות.

חברי כנסת שהשתתפו בדיון זעמו על נציגי העירייה, בין היתר מאחר וראש העירייה רון חולדאי שהיה אמור להגיע לישיבה החליט להעדר ממנה במפתיע. אופיר כהן, מנהל הרשות לתחבורה תנועה וחניה בעירייה ואורלי אראל, סגנית המהנדסת, לא הצליחו לספק תשובות ברורות מדוע נולד פתאום העיכוב בפינוי המתחם שמהווה מפגע תברואתי ופיל לבן.

ח"כ נעמה לזימי (מפלגת העבודה) הדגישה שעיריית תל אביב מתעמרת בתושבים: "העירייה תוקעת את ההחלטה החשובה. המפגע של התחנה המרכזית הוא מפגע עירוני ולא שכונתי. הוא פוגע במרקם העירוני. כל מחלוקת אפשר לפתור".
ח"כ עופר כסיף (רשימה המשותפת) הוסיף זווית אחרת, בריאותית, "כולם ראו את הנתונים לגבי זיהום האוויר, על פי נתוני משרד הבריאות אחת הנגזרות של השארת התחנה במקומה היא תחלואה מוגברת של 200 אחוז במקרי סרטן ריאות לעומת שאר העיר. שום גרוש לא שווה חיי אדם. לא מעניין אותי גובה המחיר.. זו התנהלות מאפיונרית. שקובי מימון שבריאותו טובה יעזוב את התושבים בשקט".

כאשר הגיע תורו של נציג העירייה כהן הוא ניסה להסית את הדיון: "אנחנו הרשות היחידה בארץ שעושה נתיבי תחבורה ציבורית. בשבועות הקרובים נעשה לא מעט נתיבי תחבורה ציבורית. אני שמח שמשרד התחבורה איתנו בשיפוץ מסופים".

ומי לא בא? רון חולדאי

יו"ר הוועדה בפועל (שהחליף את ווליד טהה) יוראי להב-הרצנו, העיר לכהן: "בוא נדבר על התחנה המרכזית".
כהן השיב: "לגבי פינוי התחנה אנחנו רואים חשיבות.. לפני 4-5 חודשים ביקשנו ממשרד התחבורה לבחון חלופות נוספות כדי לקיים את המסוף. אני רוצה להעביר את השרביט לאורלי הראל".

ח"כ להב- הרצנו התעקש: "העניין הוא לא טכני אלא מדיניות… אנחנו צריכים לקבל החלטה עד סוף החודש.. אתה מעדיף את המשך המפגע הסביבתי שמסכן את תושבי תל אביב יפו?".
כהן בתגובה טען כי מסתבר שמסוף פנורמה העתידי ברחוב בן צבי מוכרז כאתר טבע לאומי. "אין לנו כעירייה יכולת לשנות באופן ספונטני את מעמדו, ואם נשנה, ניתקף משפטית".
להב- הרצנו: "מנכ"לית משרד הגנת הסביבה אמרה שאתר הטבע הוא בערכיות נמוכה אל מול השארת התחנה המרכזית. אני לא מבין את השיקולים שלכם. מדובר במפגע סביבתי מאוד חמור".
כהן: "אני מסכים שהתחנה המרכזית הוא מפגע סביבתי" וניסה לגלגל את האחריות לפתחו של משרד התחבורה.

ניר משה, ראש אגף בכיר תכנון ומדידה במשרד התחבורה, אמר בדיון כי "משתמע מעיריית תל אביב, שאם שמים את ערכי הטבע מול הפינוי אז נכון לפנות. לגבי מכשולים משפטיים, הנושא נושא של צו חניה הוא פיתרון". הגדרת הצו חנייה תאפשר עקיפת התסבוכת של הגדרת "ערך טבע עירוני".

"החבל מתהדק על צווארנו"
חברת מועצת עיריית תל אביב שולה קשת (אנחנו העיר), מהאופוזיציה וגם תושבת נוה שאנן אמרה בתגובה לדיון בכנסת כי "אנחנו מרגישות את החבל מתהדק על צווארנו. שעון החול פועל במרץ. יש 10 ימים לא יעלה על הדעת לשמוע את הטיעונים הללו מהעירייה. כשהיה נוח לרון חולדאי להרוס את בית המכס למרות שהיה צו מבית המשפט והמועצה לשימור אתרים התנגדה, צפצפו על החוק. היועצת המשפטית של הוועדה לתכנון ובניה מצאה אז פתרונות. אבל בגלל אתר טבע עירוני שיש לו ערך נמוך לא מפנים. כל אזור בן צבי מסומן כאתר טבע ויוחננוף קיבל אישור לבנות בו".

אפשר לציין שגם עמותת "מגמה ירוקה" תומכת בפינוי התחנה לטובת מסוף פנורמה. אלעד הוכמן מהעמותה אמר בכנסת: "הובלנו פעילות לשמור על אתרי טבע עירוניים. אי אפשר לחשוד שאנחנו מתנגדי תחבורה ציבורית. כדי להתמודד עם משבר האקלים צריך תחבורה ציבורית מחושמלת. כשאנחנו מדברים על צדק אקלימי אנחנו צריכים לעשות צדק סביבתי. אני תושב קריית שלום אני צריך להתנגד למסוף פנורמה אבל לא. אסור שנעכב את פינוי התחנה המרכזית אחרת תושבי דרום תל אביב נידונו לגזר דין מוות".

גדי טונס, פעיל בולט למאבק למען פינוי התחנה המרכזית ותושב שכונת נווה שאנן: "אני מתבייש בעירייה שלי.. זו עירייה שאיבדה את הדרך. אורלי הראל בואי תגורי בנווה שאנן. חולדאי דרס דברים גדולים מזה כאשר הוא רצה. חולדאי פשוט לא רוצה.. זו בושה. המדיניות של חולדאי היא דרום תל אביב כחצר אחורית".
להב-הרצנו סיכם את הדיון: "האינטרס הציבורי הוא פינוי כמה שיותר מהר של התחנה המרכזית החדשה שהוגדר כאחד המפגעים הקשים, ומסב נזק. תושבי דרום תל אביב הם אזרחי ישראל ומגיע להם לחיות בסביבה נקייה.. אסור לתת לשעת הכושר הזו לחמוק מבין ידינו.. לא נרפה, מדובר בבריאות של תושבי תל אביב יפו".
על כן הוחלט לקיים דיון חוזר בשבוע הבא כדי להגיע לפתרון עד סוף החודש.

 

שרת התחבורה מרב מיכאלי אמרה היום כי "עמדתי החד משמעית היא שאת התחנה המרכזית בתל אביב חובה לפנות. משרד התחבורה ערוך לביצוע המסופים החלופים ואני בטוחה שכל הנוגעים בדבר מבינים את דחיפות ונחיצות המהלך. למרות האתגרים השונים שצצים אני קוראת לכל המעורבים לפעול יחד איתנו לפינוי התחנה בהקדם".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "את מועד פינוי המסוף התחבורתי מהתחנה המרכזית החדשה קובע משרד התחבורה. באשר להעברת חלק מפעילות האוטובוסים למסוף פנורמה – נוכח קיומו של אתר טבע עירוני במקום וסוגיות ציבוריות נוספות, התכנון נבחן מחדש על ידי משרד התחבורה, אשר הודיע כי במצב הנתון הזה התוכנית אינה ישימה, כך שטרם גובש מתווה סופי.
"חבל שמשרד התחבורה עסוק בהאשמות במקום למצוא פתרון יעיל ומעשי. כידוע, לכל מגרש ישנם מאפיינים ייחודיים ומורכבויות שונות, על פיהם יש לתכנן. קיומו של אתר טבע עירוני באזור מסוף פנורמה ידוע כבר משנת 2012, אז בוצע סקר טבע עירוני. העירייה הציעה את המגרש הזה עם חלופות נוספות למשרד התחבורה, ומרגע זה תפקיד המשרד הוא לתכנן ע"פ תנאי המגרש – מה שלא התבצע בפועל.
"נדגיש כי אנו קשובים כל העת לתושבי כל השכונות ולנציגיהם, כאשר בכל מקרה – רווחתם של תושבי העיר תמשיך להיות בראש מעייננו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות