55 חודשי מאסר למתחזה לסמנכ"ל הוט מובייל שעקץ במיליונים

שתף כתבה עם חברים

לירון פריז, עבריין מרמה, רק השתחרר מהכלא וכבר חזר לסורו. כדי לכסות חובות הימורים הוא הזמין מחברות שונות רחפנים, מוצרי חשמל, אלכוהול ועוד, כמתנות ללקוחות ועובדי החברה. כך הצליח להשיג מיליון שקלים, ואפילו בית המשפט התרשם מאופן פעולה "מלוטש ומקצועני"

את כל זה הוא הספיק לבצע בתוך חודשיים. לירון פריז

בית משפט השלום בנתניה גזר 55 חודשי מאסר על לירון פריז (28), עבריין הונאה נועז, שחצי שנה אחרי שחרורו ממאסר קודם על הונאות, עקץ בתוך חודשיים מיליון שקלים מעסקים ומשורת חברות מוכרות, תוך שהוא מזמין סחורות ומתחזה בשמו של סמנכ"ל חברת הוט מובייל.

פריז פנה בין היתר לחברות משקאות חריפים ולמוצרי חשמל, והזמין מוצרים במאות אלפי שקלים כמתנה המיועדת ללקוחות הוט מובייל, או לסוכנים מצטיינים. בין החודשים אפריל-יוני 2017, פנה פריז לשורת חברות מתחומים שונים, והזמין סחורות בשווי כולל של שלושה מיליון שקל, מתוכן הצליח לקבל לידיו מעל מיליון. בכל פעם כשמיצה התקשרות עם חברה מסוימת, עבר לקורבן הבא.

הצלחתו נבעה משילוב אמצעים מתוחכמים, עם כשרון טבעי להתחזות. פריז עשה שימוש באפליקציה המאפשרת זיהוי תחת מספר אחר, כך שהמספר המופיע אצל האדם בצד השני הוא זה שבחר המתקשר. לאחר שדיבר עם "לקוחותיו", זייף פריז הזמנות רכש של הוט מובייל, באמצעות טכנולוגיה זמינה ההופכת את ההתחזות לקלה במיוחד. ההזמנות המזויפות שיצר נחתמו בחתימה דיגיטלית הנחזית כחתימת הוט מובייל, זאת באמצעות חברות המציעות כיום לכל דורש שירותי הפקת חשבוניות, ולמעשה שירותי הנהלת חשבונות מלאים באינטרנט.

לפוסטה נודע כי חברת קומסיין, שנבחרה על ידי משרד המשפטים להנפיק תעודות אלקטרוניות למשתמשים במערכת "נט המשפט", מקדמת חוק שמבקש להגביל את החברות המספקות שירותי חתימה דיגיטלית באופן לא מאושר. קומסיין וגורמים אחרים במשק טוענים שפירצה בחוק מאפשרת לחברות להציע הפקת מסמכים עסקיים וחתימות אלקטרוניות באמצעות האינטרנט לכל דורש, ותחת כל שם שיבחר, ללא פיקוח. כך מלאכתם של מתחזים קלה, כשהם יכולים להזמין סחורות, חשבוניות, וכל מסמך הנחזה כאמיתי' מחברות המספקות שירות זה תחת מעטה חוקי.

את התקשורת עם לקוחותיו ניהל פריז מרחוק, בטלפון ובמייל. העוקץ הסדרתי הצליח עד כדי כך, שפריז שכר שני מחסנים לאחסון הסחורות שהזמין, ושלח מובילים למחסני הספקים כדי להעבירן לרשותו. הוא הזמין אלפי בקבוקי יין ל"ערבי חברה", ומארזי מתנות של משקאות חריפים עליהם ביקש להטביע את הלוגו של הוט מובייל. ביקבי הברון וביקבי עמק האלה חשדו, ולא סיפקו את ההזמנה. אבל מחברת טמפו קיבל פריז משלוח ב-130 אלף שקלים. הזמנה נוספת, כעבור יומיים, ב-250 אלף שקל, לא אושרה.

הוחלפה. השופטת אתי כרייף

מיבואן רחפנים הזמין פריז רחפנים ל"עובדים מצטיינים של החברה" ב-170 אלף שקל. ארבעה ימים לאחר שהסחורה סופקה, הוא ביקש לבצע הזמנה שנייה ב-200 אלף. עם סוכנת מכירות בחברת מוצרי חשמל, ניהל פריז מו"מ תחת השם "יוסי חבר, סמנכ"ל הוט מובייל", והזמין מכונות גילוח, מכונות תספורת ומייבשי שיער בסכום של 470 אלף שקל.

במקרה אחר, הצליח לקבל מיבואן 75 ערכות של ג'קוזי מתנפח בשווי 250 אלף שקל לחלוקה "באירוע סוכנים של החברה במימדיון". בעוקצים נוספים הזמין מאות מכונות קפה, מוצרי מטבח,  מכשירי גריל גז, אופניים חשמליים, ואפילו 56 מכונות לספירת שטרות כסף, בשווי 400 אלף שקל. ההזמנה לא סופקה.

את כל המעשים ביצע כאמור חמישה חודשים בלבד אחרי שהשתחרר משלוש שנות מאסר, וכשעונש מאסר על תנאי תלוי מעליו. בפרשה הקודמת, לפני חמש שנים, ביצע פריז הונאות דומות, בהיקף רק מעט יותר קטן. בין היתר, התקשר לרשת ישרוטל, הציג עצמו כמנהל עסקים והזמין 36 חדרים במלון ספורט באילת ב-143 אלף שקל. כמה ימים לפני ביצוע ההזמנה, הגיע למלון בלוויית מספר רב של אנשים והציג עצמו כראש הקבוצה. לאחר פניות מרובות מצד ישרוטל לתשלום, הוא העביר צ'ק על סך 55 אלף שקל מחשבון מוגבל.

שי לעובדים מצטיינים. רחפן (יוטיוב)

פריז עצור כעת שנתיים, מאז נעצר בפרשת ההונאה האחרונה. במהלך מעצרו נולד לו ולבת זוגו ילד ראשון. הוא הודה זה מכבר בעבירות של זיוף, מרמה, התחזות ועבירות מחשב, בתקווה שבית המשפט יתחשב בלקיחת האחריות. הפרקליטות הסכימה להגביל את העונש שתבקש עד חמש וחצי שנות מאסר, בעוד סנגוריו של פריז ביקשו למצות את העונש בתקופה בה הוא עצור.

גזר הדין היה אמור להינתן כבר לפני חצי שנה, אבל הוא נדחה עקב יציאתה לחופשה כפויה של השופטת אתי כרייף, שנחקרה בינואר כחשודה בפרשת שוחד מיני לכאורה, עקב מערכת היחסים שקיימה עם ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה לפני מינויה. כרייף הספיקה לקיים ישיבת טיעונים לעונש, בה פריז היכה על חטא והסביר שהוא סובל מהתמכרות להימורים.

לאחר מכן התיק עבר אל השופטת מרב גרינברג, שלא הסתירה את התרשמותה מיכולותיו של פריז. "הנאשם פעל בתחכום רב, בתכנון ובתעוזה כדי לנסות לחלצו מחובותיו, על חשבונם של ספקי סחורות. חומרה יתרה יש לייחס להיקף ההונאה. העובדה שהנאשם לא הצליח להשלים את כל מעשי המרמה, נבעה אך ורק מהתנהלות זהירה של מתלוננים שונים, חרף המצג המרמתי המלוטש והמקצועני שהציג".

השופטת גרינברג התייחסה גם לשיטת ההונאה באמצעות הטכנולוגיה. "יש לשוב ולהדגיש את הפגיעה החמורה של מעשי הנאשם בחיי מסחר תקינים, מקום בו אדם יכול להתחזות לאחר, להתקשר בתחכום מטלפון הנחזה למספרו, לשלוח דואר אלקטרוני הנחזה לתיבת הדואר של המרומה, ולהציג מצג שווא כמעט מושלם המטשטש זהותו ולובש כסות של אחר", כתבה.

החליפה. השופטת גרינברג

"הנזק שעשוי להיגרם לשגרת חיי המסחר המתנהלת בשיטות עבודה אלו, עצום. מעשים אלו עלולים לייצר חשדנות, ספקות וחוסר אמון בין גורמים עסקיים שונים, להאט את קצב העסקאות ולחייבם בבירורים ובדיקות מקדימות הכרוכות בזמן וכסף רב".

תסקיר שירות המבחן, המשיכה השופטת, עמד על אפיוני אישיותו של פריז והתרשם כי מדובר בנאשם מניפולטיבי ומתוחכם שלא נרתע מעונשי מאסר. "לצערי", כתבה, "הסתבכותו בתיק זה מלמדת כי המאסר הממושך אותו ריצה בגיל צעיר, לא רק שלא הרתיעו, אלא הפכו לעבריין מרמה מתוחכם ונועז יותר. לצד זאת, ניכר שהנאשם מודע לבעיותיו, וכיום כשהוא נשוי ולו בן תינוק שנולד בעת שהייתו במעצר, מבין את המחירים והשלכות מעשיו, ונכון להשתלב בהליך טיפולי.

עם זאת, סייגה כי "ראוי להדגיש שהדרך לשיקום עבריין מרמה רצידיוויסט ארוכה ומייסרת, ובשלב זה…הסיכון שישוב ויסתבך בביצוע עבירות דומות נותר גבוה". לפיכך מיקמה אותו ברף העליון של מתחם העונש הראוי, אם כי הקלה עליו במעט בזכות "טענתו המוצדקת שבשל נסיבות שאינן קשורות בו, נאלץ להמתין חודשים ארוכים עד שנגזר דינו, כשבין לבין הוחלפו מותבים".

השופטת גרינברג גזרה על פריז מאסר בפועל של 50 חודשים, ואליהם הוסיפה הפעלת תנאי של חמישה חודשים מהתיק הקודם, ובמצטבר. פריז ישלם גם פיצוי של 100 אלף שקלים.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות