בוקי נאה העיד על עבריינים ושוטרים שהתנכלו לו כשדרן רדיו

שתף כתבה עם חברים

"תלו לי ראש דג ותרנגולת על הדלת… פינצ'רו לי את האופנוע… אבל אבנר הררי אף פעם לא איים עלי" * הפנתר השחור ישראל בונדק שהוכרז עד עוין: "תעמידו את הררי מול עומר אדם ונראה מי שר יותר יפה" * מסמך מרתק על הקשר בין עולם הפשע למוזיקה המזרחית

"הוא חבר שלי 40 שנה". בוקי נאה (מימין) ואבנר הררי (מולו) היום בבית המשפט (מפייסבוק)

העיתונאי בוקי נאה העיד במשפטם של אבנר הררי ואבישי בן דוד בפרשת "מטענים למפורסמים" (19 מרס). נאה הובא על ידי התביעה כסוג של עד מומחה, לספר על איומים כלפי מגישי תוכניות רדיו בז'אנר המזרחי מאמנים ויחצ"ניהם, שלא מקבלים "יחס הולם". זאת בהמשך לתזה של התביעה על המטען שהתפוצץ ברכבה של מרגלית צנעני מאחר שסירבה לכאורה להשמיע את שיריו של ה"זמיר" הררי.

נאה עצמו הגיש לפני מספר שנים תוכנית ב"רדיו לב המדינה" וסיפר בעדות על איומים שספג. "היתה לי תוכנית במשך שנה וחצי, יחד עם חברת הכנסת לשעבר ענבל גבריאלי (הבת של שוני והאחיינית של ראובן, ז"ק), שנקראה 'שוטרים וגנבים', תוכנית יומית של שעתיים שאני הייתי בה התחקירן, העורך והמגיש.

"כל זמר מתחיל בארץ יודע שהתחנה הזו יודעת לקחת טבח, ולעשות ממנו גדול זמרי ישראל. יש שם את השדרן אליקו, אלוף ישראל במזרחית. כשהתחלתי להגיש ברדיו הזה נחשפתי להרבה מאוד יחצ"נים ושתדלנים של כל מיני זמרים מתחילים, שרוצים שישמיעו אותם, במיוחד ברדיו לב המדינה, שזה המקום שבו המציאו, כך בפירוש, זמרים כמו אייל גולן וכמו עומר אדם. אני לא מבין במוזיקה בכלל, וכל מי שפנה אליי, אמרתי לו שיפנה לעורך המוזיקלי".

התובע, עו"ד חגי בנימין : ספר לנו על מקרים שהפניות גלשו מהתחום הלגיטימי.

"כיוון שאני חי למעלה מ-40 שנה בעולם הפלילי מכירים אותי הרבה אנשים שניסו להשפיע עליי בדרכים לא יפות להשמיע שירים. 'שמע אחי, כדאי לך, שלא תעשה טעות', שזה מושג אצלנו בעולם התחתון. היו תופסים אותי במדרגות ביציאה מהמעלית של הרדיו, 'אחי, נפנק אותך".

היו מקרים וניסיונות של שתדלנים שהביאו למעשים?

"כל מיני. שמו לי ראש של דג על הדלת של הבית וראש של תרנגולת, כמו בסרטים. פינצ'רו לי את האופנוע. אבל כבר קרה לי בחיים שגם המשטרה, כדי להוריד אותי מכל מיני סיפורים, ניסו להפחיד אותי שהעולם התחתון מאיים עליי, והם פגעו לי באופנוע".

בוקי קרא בעיתון שאיתי הררי הוציא שיר והביא ברדיו לב המדינה את סיפור הקריירה העבריינית של אבא שלו אבנר (צילום יחסי ציבור תומר יקותיאלי)

אותם אנשים איימו עלייך להשמיע זמרים ברדיו?

"אכן. מדובר בזמרים לא מוכרים. לא הלכתי למשטרה להתלונן, אז אני לא מתכוון לחשוף מי דיבר איתי על מה".

נאה סיפר שגם מנהל רדיו לב המדינה אבי בן בסט היה נתון לאיומים. "קיימנו פעם שיחת קפה בידורית, נקרא לזה, על כל המאיימים האלה מעבר לסורגים, ועל השתדלנים שרוצים להשמיע שירים ברדיו".

בן בסט אמר לך שאיימו עליו עבריינים מהכלא?

"כן". בן בסט כבר הכחיש בעבר את הדברים ואמר כי מעולם לא איימו עליו".

אחרי כל זה, עד התביעה נאה הבהיר כי דווקא הנאשם הררי מעולם לא איים עליו. "את אבנר אני מכיר 40 שנה. אנחנו 'חברים טובים לעבודה', תקרא לזה (כמסקר ומסוקר). כשעוד היו לאבנר שערות על הראש, אני זוכר את הכתבה הראשונה שכתבתי עליו: 'הזמר מגני תקווה שדד'. הרבה סיפורים כתבתי על אבנר".

אבל מעולם הוא לא איים עליך או פגע בך?

"חס וחלילה. פעם אחת השמעתי בתוכנית שיר של הבן של אבנר, מבלי שהוא דיבר איתי. קראתי אז בעיתון שהבן שלו הוציא שיר, אז ביקשתי מהעורך המוזיקלי שיחפש את השיר וסיפרתי את הסיפור של אבנר".

נאה נשאל על המטען שכוון נגד צנעני, שהגיעה לתחנה מספר חודשים אחרי שהוא עזב. לדבריו הם לא בקשר הרבה שנים, אבל לפי מקורותיו, "שמו לה כדי להזהיר אותה. מנסיוני בפשע, אם אני רוצה להרוג אותך, אני הורג אותך. אם אני רוצה להגיד לך 'הלו, תיזהר', אז שמתי לך קפצון על מכסה המנוע".

"אחלה מרגול, אני אוהב אותה". בונדק וצנעני (מפייסבוק)

"אני עד הגנה"

מי שעוד מסר עדות היום הוא המפיק-אמרגן ישראל בונדק, שסייע להררי ביחסי ציבור וקידום השירים שלו מול תחנות הרדיו, לטענתו בהתנדבות. בונדק הוכרז עד עוין, מאחר שסירב להסביר שיחה מוקלטת בה דיבר עם הררי על ההשמעות ברדיו, בין היתר בתוכנית של מרגול. "אני לא עד תביעה, מה פתאום? אני עד הגנה", אמר בונדק.

"אבנר הוא זמר מצוין והיה מגיע שישמיעו אותו כדי שהוא יתקדם", בהיר בונדק את יחסו לנאשם. "תעמידו פה את אבנר הררי בלייב עם מיקרופון, ומולו את עומר אדם ונראה מי שר יותר יפה. לעומר אדם אסור להחזיק מיקרופון".

מה הקשר שלך למרגלית צנעני?

"אחל'ה מרגלית, אני אוהב אותה. הייתי בפנתרים השחורים בשנות השבעים עם צ'רלי ביטון, ואת מרגלית הזמנתי להפגנות. היא היתה הראשונה שנרתמה".

בראיונות לתקשורת, אחרי פיצוץ המטען ברכבה של מרגול לפני שנתיים (נזק קל נגרם לרכב), אמר בונדק: "לא יכול להיות שמישהו ישים לה מטען חבלה, זו כנראה טעות בזיהוי".

גם את הררי הוא מכיר 40 שנה. "הכרנו באזכרות לזוהר ארגוב. אבנר היה עושה לו 'ימי שנה' עם סעדיה מרציאנו. היינו בקשר לעתים". לדבריו, לפני שחרורו של הררי מהמאסר האחרון הוא שיתף אותו בתכניותיו וסיפר לו שהוא רוצה להקליט אלבום, וגם בנו רוצה לשיר. "אמרתי לו שאני אעזור לו, בחפץ רב. זה אדם שאני מאוד מעריך, במיוחד כשאני רואה שהוא רוצה להשתקם. הוא השתחרר, פתח עסק, חנות ירקות, קם בארבע לפנות בוקר, ובין לבין נכנס לאולפן להקליט, מוציא שירים יפים, עם רגש, עם כאב".

ואיך עזרת לו?

"אבי בן בסט, מנהל רדיו לב המדינה, חבר טוב שלי, אבל לא פניתי אליו. ניסיתי ברדיו ירושלים, ועד כמה שזכור לי הוא הושמע".

מה עוד עשית בשביל לעזור לאבנר לקדם את השירים שלו מלבד רדיו ירושלים?

"נכנסתי לשם עם תת מקלע, מה עשיתי? הייתי אמור גם לשלב את אבנר כשדר בתחנת רדיו אינטרנטית שרציתי להקים".

עורכי הדין צ'רלי סבג ואיתן סבג עם עד התביעה בוקי נאה לאחר הדיון

בשלב זה השמיע התובע לבונדק שיחה עם הררי, בה הם מדברים על התסכול ממיעוט ההשמעות שלו, ומעלים את שמה של מרגלית צנעני. בונדק נשאל מה הררי אמר על מרגול, ומה ענה לו, וטען שאינו זוכר, ואף אינו מזהה את קולו בהקלטה, עד שהשופטים רענן בן יוסף, ציון קאפח ואירית קלמן ברום הכריזו עליו כעד עוין. "העד עומד על דוכן העדים מזה שעה ארוכה, לעתים עונה לתובע, לעתים לא עונה, לפעמים הוא עונה לעניין, לפעמים הוא סובל מבעיות זיכרון", הסבירו.

"לא דיברנו במיוחד על מרגלית, אלא על הרבה שדרנים. גם גלי צה"ל לא השמיעו אותו", אמר בונדק. בשיחה הררי כעס על שדרים שונים, ואמר על ירון אילן שהוא "פח אשפה". עוד עולה בשיחה, שגם הררי עשה שתדלנות הפוכה, כדי שבונדק ישדר ברדיו לב המדינה. "הררי חבר טוב של מנהל התחנה בן בסט,", שב ואמר עו"ד צ'רלי סבג המייצג את הררי עם עו"ד איתן סבג. "אבנר לא צריך טובות ממרגול, הוא יכול לפנות ישירות לבן בסט".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות