בעל צ'יינג' מת"א חשוד כבכיר בכנופיית עוקץ קשישים אוקראינה-רוסיה-ישראל

שתף כתבה עם חברים

החשוד, ביירם עלייב שהעביר לפי החשד כספים שנעקצו מקשישים לחשבונות בחו"ל טוען כי ביצע עסקאות בביטקוין ונעקץ בעצמו על ידי סוחרת מטבעות רוסיה

תפיסת כספי צ`יינג` (דוברות המשטרה)

ביירם עלייב, צעיר (33) מבת ים, שניהל עד לפני שנתיים צ'יינג' חוקי בתל אביב, נעצר בחשד כי הוא שותף בכיר בכנופיית עוקץ, בעלת שלוחות באוקראינה, רוסיה וישראל, שעקצה יותר ממיליון שקל מכ-100 קשישים יוצאי חבר העמים בישראל בחודשים האחרונים.

מעצר חברי הכנופיה לכאורה בוצע באמצע חודש פברואר על ידי צוות חקירה מיוחד שהוקם במרחב לכיש. הפרשה מכונה "עקיצה בהפקדה". לפי החשד, עבריינים התחזו לעובדי בנק או חברת אשראי, והתקשרו לקשישים רוסים בעיקר, אותם זיהו כ"טרף קל", בתואנה כי הם רוצים להזהיר אותם מפני ניסיונות שהתגלו לפרוץ לחשבונות הבנק שלהם ותנועות חשודות שהתגלו לכאורה בחשבון.

בשלב הבא התקשר לקשישים מתחזה לשוטר, אשר ביקש פרטי גישה וזיהוי לחשבונות הבנק הדיגיטליים שלהם, על מנת לסייע לכאורה למשטרה בחקירתה. בשלב זה, לפי החשד, הנוכלים חדרו לחשבון, וביקשו הלוואה של עשרות אלפי שקלים בשם בעל החשבון  – תוך שהאחרון מתבקש למשוך במזומן את הכסף שהפקיד עבורו הבנק ולהעבירו לידי "שליח" או איש משטרה מתחזה שיגיע לפגוש בו. לדברי המשטרה, הכספים שנגנבו בדרך זו מהקשישים, הועברו לחשבונות בחו"ל, ברוסיה ובאוקראינה. ארבעה חשודים כחברי הכנופיה, תושבי בת ים, נעצרו כאמור בחודש פברואר.

במקביל, בחיפוש במשרד ברמת גן הרשום על שם כמה מחברי הכנופיה, תפסה המשטרה כ-800 אלף שקל שהוחזקו שם במזומן. עלייב "לקח אחריות" על הכסף, וטען כי מדובר בכספים שהרוויח בצ'יינג' לפני כמה שנים, עליהם דיווח לכאורה בעבר. עלייב טוען כי סגר את הצ'יינג' שלו ב-2020 ביוזמתו (וממילא רשיונו פקע), אך המשטרה טוענת כי הוא ממשיך לנהל צ'יינג' מחתרתי, שימש כמלבין ההון עבור כנופיית העוקץ לכאורה, והעביר כספי קשישים שנעקצו בישראל – לחשבונות ברוסיה ובאוקראינה כאמור.

לעלייב גרסה אחרת לגמרי. סנגורו עו"ד מתתיהו צעידי, לשעבר קצין חקירות בימ"ר מרכז: "החשוד ניהל בשנים קודמות עסק עם רשיון נש"מ (נותן שירותי מטבע). כיום הוא סוחר במטבעות וירטואליים, משקיע, קונה ומוכר, והוא הכיר סוחרת ביטקוין ברוסיה, מולה ביצע עסקאות רבות. היא פנתה אליו, ואמרה שיש דילר נוסף שאנשים קונים אצלו ביטקוין. היא שאלה את עלייב אם הוא יכול 'לאסוף' את הכסף (עבור הביטקוין) מאותם לקוחות ישראלים קטנים ולבצע את ההעברה אליה. הוא נתן בה אמון. שימש כמתווך תמים תמורת עמלה".

video
בסרטון: רפ"ק ענתי דמרי מאגף החקירות והמודיעין של מרחב לכיש, מספרת על הפרשה

לפי עו"ד צעידי, כפי שטען בבית המשפט, עלייב פנה למכרים שלו – מי מוכן לבצע 'שליחויות' ולאסוף כסף לכאורה מהלקוחות של סוחרת הביטקוין הרוסיה, אבל לא היה לו מושג שמדובר בהונאה, ומאותם קשישים נלקח כסף בתואנות אחרות לגמרי. לדבריו, "כשהחל לחשוד אחרי כמה העברות, הקשר נפסק". לטענת הסנגור, המשטרה  מנסה 'להלביש' על הלקוח שלו מאות עוקצי קשישים והונאות שאינם קשורים אליו כלל וכלל. את הסחר בביטקוין והדיווחים החסרים לכאורה לרשויות, הסביר בכך שמדובר בתחום לא מוסדר לכאורה, אבל "עצם העיסוק בו אינו עבירה פלילית".

בערר שהגיש עו"ד צעידי לבית המשפט המחוזי בבאר שבע על מעצרו של עלייב, הוא כתב כי החשוד, אשר ניהל בעבר כאמור נש"מ כחוק, נולד בקווקז לאב מוסלמי ולאם יהודיה. בינקותו עלה ארצה עם אמו, בשנותיו הראשונות חזרה האם לגיאורגיה. "ככל שהגיע לבגרותו, התחזקה אצלו זהותו היהודית והחליט לחזור לישראל, שירת שירות קרבי כחייל בודד בצה"ל. בחופשותיו מהצבא עבד במסעדה… עם שחרורו עבד בעבודות כפיים מזדמנות וחסך כספים על מנת להקים משפחה". לדבריו בשנים האחרונות הגיש הצהרות הון כנדרש כאשר ניהל צ'יינג'. "מדובר בצעיר ללא עבר פלילי, אדם שומר חוק שעלה לישראל כחייל בודד… מרשי מתנער מכל עניין העוקץ, הוא נהג ללא כוונה פלילית, ומתעב אנשים שגוזלים אחרים. הוא מוכן לסייע למשטרה".

לדבריו הבין שמדובר בעוקץ, כאשר חבריו שנשלחו אל הקשישים לאסוף כסף, דיווחו לכאורה ש"הם לא נראים כמשקיעי ביטקוין, הם לא מבינים שום דבר…".
בית המשפט נותר עד כה ספקן. השבוע האריך סגן נשיא בית משפט השלום באשקלון, השופט אבשלום מאושר, את מעצרו של עלייב בפעם החמישית. בית המשפט המחוזי קיבל חלקית את ערר הסנגור וקיצר מעט את ימי המעצר, עד ל-4 במרס בשלב זה.

חשודים נוספים
דניאל ניסנוב (43) מחולון. המשרד ברמת גן בו נתפסו כ-800 אלף שקל על ידי צוות החקירה, היה שכור על שמו, אך יש אינדיקציות כי שימש כ"קוף". מדובר בנהג משאית למחייתו. על פי החשד, הוא ביצע גם את אחת ה"שליחויות" לאיסוף כסף מקשישים שהולכו שולל. גם נציג הצח"מ פקד אביחי לוגסי, קצין אכיפה כלכלית במרחב לכיש, אמר כי "ברור לנו שהכסף שנתפס אינו שלו". ניסנוב טוען כי הוא תכנן לפתוח במקום עסק לזהב ותכשיטים, בצמוד לעלייב שרצה לפתוח במקום משרד תיווך נדל"ן. לדבריו, המקום היה בשלבי התארגנות ולא ידע על הכסף שהחזיק שותפו. "מרשי אינו חלק מהמערך, הוא ביקש להתפרנס והסתבך בגלל 'שליחות' שקיבל עבורה 100 שקל", אמר הסנגור עו"ד אריאל שמול.

זכר מליקין (26) מבת ים. לפי החשד הוא ממפעילי מערך העוקץ. גם הוא נקשר ל'שליחות' איסוף כספים מקשישה 'לקוחה' לכאורה וכן למשרד בו נתפס הכסף . הסנגור עו"ד רלי אבישר רווה אמרה: "מדובר באדם ללא עבר פלילי שעלה בגיל 14 ארצה לבדו במסגרת פרויקט נעלה. התגייס לצבא וניהל חיים נורמטיביים לחלוטין. אין ראיות אלא לשליחות אחת, והתנהלותו מעידה על כך שלא ידע כי הדבר קשור בעניין לא כשר".

גוסיין אטקישייב (31) מראשון לציון. מיוצג על ידי עו"ד חיים שרייבהנד. גם מעצרם של חשודים אלה הוארך עד 4 במרס.

עוה"ד אסתר בר ציון ו-ויקטור אוזן

בימים האחרונים נעצר חשוד נוסף: ויאצ'סלב אבטור (26) מבת ים. הוא נקשר לכאורה לאחרים מאחר וחתם כערב על חוזה השכירות במשרד ברמת גן. בית המשפט קבע כי יש לאבחן את חלקו מהאחרים, והיום (2 מרס) קיבל את בקשת סנגוריו, עורכי הדין ויקטור אוזן ואסתר בר-ציון, ושחרר אותו ממעצר. עורכי הדין בר ציון ואוזן מסרו: "הלקוח שלנו חף מפשע, נעצר על לא עוול בכפו, ואכן שוחרר היום בהחלטה צודקת וראויה של בית המשפט".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות