השופטת התחשבה בקריסה הכלכלית של מפעיל בר באירועים שלא שילם מס

שתף כתבה עם חברים

הנאשם טען כי נעקץ על ידי שותפיו. החוב לרשויות המס עומד על רבע מיליון שקלים. בית המשפט הטיל רכיבי עונש ברף הנמוך וקנס 5,000 שקל בלבד

החברה עבדה 17 שנים בלי תקלות (אילוסטרציה: Ibrahim Boran מאתר Unsplash)

נגד בעל חברה לשירותי בר באירועים הוגש כתב אישום בו יוחס לו אי תשלום מסים בסך 318 אלף שקל. הנאשם הגיש ארבעה דוחות חודשיים מבלי לצרף את תשלום המע"מ בגינם, ושני דוחות נוספים הגיש באיחור ללא תשלום המס.

בסמוך לאחר ביצוע העבירות, החברה הפסיקה פעילותה. הנאשם הגיש תלונה למשטרה כנגד שותפיו, וטען כי רומה על ידם ואיבד שליטה, עד שהחברה קרסה ולא נשאר כסף לשלם את תשלומי המס. כיום הנאשם נמצא בהליכי פשיטת רגל וחזר לשוק העבודה כשכיר, אחרי שנה בה לא עבד כלל עקב סגירת ענף האירועים בתקופת הקורונה. לאחר מאמץ בסיוע בני משפחה, שילם הנאשם 50 אלף שקל על חשבון חוב המס, אך עיקר ה"מחדל" הפלילי נותר לפתחו.

המחלקה המשפטית במכס ומע"מ ביקשה מבית משפט השלום בתל אביב להטיל על הנאשם ארבעה חודשי עבודות שירות וקנס של עד 30 אלף שקל.
סנגורו של הנאשם, עו"ד יוסי חמצני, אמר לבית המשפט כי לאחר שהוצאו במרמה סכומים ניכרים מהחברה, הנאשם מכר רכוש פרטי וניסה להציל את פעילות העסק, אך מאמציו לא צלחו. הסנגור הוסיף וציין כי הנאשם פעל כחוק במשך 17 שנים, בהן הגיש דיווחיו במועד ללא הסתבכות קודמת. העובדה שחוב המס לא הוסר ברובו נובעת בשל חסרון כיס ולא בשל רצון להתחמק מתשלום מס, הסביר הסנגור; ולאור העובדה כי הנאשם פושט רגל ולא עבד תקופה ארוכה.
זאת ועוד, צוין מצבו הבריאותי המורכב של הנאשם, שבעצמו הוסיף ואמר: "הקמתי את החברה בגיל 20. ניהלתי אותה 17 שנה בצורה הכי טובה שיכולתי. צמחנו מהר מדי… בחרתי שותפים לא נכונים ואני מצטער על החלטות שקבלתי בשלב הזה".

השופטת דנה אמיר מבית משפט השלום בתל אביב כתבה בגזר הדין: "התייחסות סלחנית לעבירות אלה עלולה להביא להעדר מוטיבציה של כלל ציבור העוסקים לדווח ולשלם מיסיהם. לא ניתן להתעלם מסכום העבירה הלא מבוטל, בסך 318 אלף שקל, ומהנזק שנגרם לקופה הציבורית. בדרך כלל כאשר מחדלי כתב האישום אינם מוסרים, נוטים בתי המשפט לגזור על נאשמים עונשים ממשיים".

עם זאת ציינה השופטת את ההיבטים לקולא – נסיבות הקריסה הכלכלית, נסיבותיו האישיות של הנאשם, ואף הסרת המחדל החלקית, 50 אלף שקל שהנאשם העביר לקופת מע"מ. "התחשבות תינתן למאמציו הרבים להסיר את המחדלים, שאני מתרשמת מכנותם", כתבה השופטת, "הסנגור והנאשם הבהירו שהנאשמת פעלה משך תקופה ארוכה, 18 שנה, ולא נטען כי בוצעה כל עבירה משך כל שנות פעילותה".
השופטת ציינה כי בקביעת העונש ומרכיב הקנס, נתנה דעתה גם כי לנאשם שלושה ילדים קטינים שעליו לפרנסם. נוכח זאת, קבעה עונש של חודשיים עבודות שירות, וקנס של 5,000 שקל שישולם ב-25 תשלומים חודשיים.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות