סגלוביץ בכנס למיגור הפשע בחברה הערבית: "עבריינים הפכו למנהיגים אלטרנטיביים"

שתף כתבה עם חברים

בין המשתתפים בכנס היה השר לבטחון פנים עומר בר לב ששם את הדגש על צמצום פערים על מנת למנוע מהפשיעה לחזור. הוא גם התייחס לפשיעה בכלל: "ראשי משפחות פשע ברחו לחו"ל אבל אנחנו נחכה להם"

השר עומר בר לב בכנס (צילום: פוסטה)

"לפני 8 חודשים כאשר הושבעה הממשלה הצבתי מטרה אחת: התמודדות עם האלימות בחברה הערבית. רק השבוע נעצר ראש משפחת הפשע חרירי ואת שם המשפחה כולכם מכירים עוד לפניי. ראשי משפחות פשע אחרות ברחו לחו"ל אבל אנחנו נחכה להם ונרדוף אחריהם גם בחו"ל". כך אמר היום השר לביטחון פנים עומר בר לב, בכנס של המשרד לביטחון פנים למיגור הפשיעה בחברה הערבית שהתקיים בעיר רהט שבנגב.

מבצע "מסלול בטוח" הוא שם המבצע שהתחיל לפני מספר חודשים במטרה להיכנס לעובי הקורה ולהילחם בפשיעה הגואה בחברה הערבית. עם תחילת המבצע הנרחב, קבעה המשטרה 500 יעדים של פושעים מהרחוב הערבי. עד כה נעצרו על פי הדיווחים שלה יותר ממחצית, הוגשו מעל 100 כתבי אישום ו-70 אחוז מהם עצורים עד תום ההליכים. כמו כן, בחודש האחרון נעצרו מעל 150 חשודים בירי.

השר בר לב הוסיף כי בלי צמצום פערים בחברה הערבית, לא יהיה ניתן להתמודד עם הפשיעה לאורך זמן: "הפשיעה היא סימפטום של וירוס של אי שיווין בין יהודים וערבים. במקום שיש פערים יש תסכול, ויש כעס.. בעזרת כוח אפשר להתמודד עם הפשיעה, אבל לא לאורך זמן. ממשלת ישראל הציעה תכנית של 30 מיליארד שקל לחברה הערבית על מנת לצמצם פערים".

מימין לשמאל: חאג יחיא, אלעטוונה, מנסור עבאס, פאיז אבו סהיבאן, עו"ד האני ואקד וג'קי חוגי (צילום: פוסטה)

בין הדוברים בכנס היה ח"כ מנסור עבאס (רע"מ) שחבר בקואליציה: "אנחנו צריכים להתקדם בשיח על הפשיעה והאלימות. אם נישאר בשיח לא תנקדם לפתרונות…זה הזמן שגורמי הממשלה ייקחו אחריות. יש תשתית להצלחה ויש רצון. כולם חייבים לשלב ידיים ולהתקדם הלאה. אנחנו בחברה הערבית צריכים לדון בצורה כנה בשלטון החוק. יש שלטון חוק. חוק שלא ראוי בעיניך, יש דרך לשנות ולא לקחת את החוק לידיים".

מנחה הפאנל, העיתונאי ג'קי חוגי, שאל את ראש מועצת חורה חאבס אלעטוונה, אם תושב חורה שירגיש מאוים יחייג 100 או ישלוף נשק.  ראש המועצה השיב: "יחייג 100…השבטיות עברה. הצעירים מושפעים מדברים אחרים".

ד"ר נסרין חאדאד חאג'-יחיא מהמכון הישראלי לדמוקרטיה סתרה את דבריו של אלעטוונה והדגישה את חוסר האמון בין המשטרה לחברה הערבית. "הגיע הזמן שיתייחסו אלינו כאזרחים שווים. לרוב הצעירים הערבים אין אופק", אמרה.

לטענת ד"ר חאג'-יחיא, הצעירים פונים לאלימות. "אנחנו רוצים שהמשטרה תהיה בעדנו. כשאני רואה את המשטרה אני מפחדת".

הכנס למיגור הפשיעה בחברה הערבית ברהט (סיון שחור, ענבה צילום, לע"מ)

בהמשך השיב עבאס לשאלת אתר "פוסטה", האם האמון בין החברה הערבית למשטרה מתקדם: "כרגע יש תהליך שאפשר לקדם את האמון". לטענת עבאס, צריך לקדם את האמון ברמה המקומית ולא בין המפכ"ל לכלל החברה הערבית. "חייבים למצוא ממשק מקומי".

ראש עיריית רהט פאיז אבו סהיבאן, ציין כי חלק מהתסכול בחברה הבדואית היא התחושה של צפיפות ושאין איפה לגור. "כרגע חיים ברהט כ-76 אלף שתושבים. כל 15 שנה האוכלוסייה ברהט מכפילה את עצמה. בעוד 15 שנה יהיו ברהט 150 אלף תושבים ולכן צריך לקדם פתרונות דיור".

סגן השר לביטחון הפנים יואב סגלוביץ', שבין תפקידיו אמון על מבצע "מסלול בטוח" ובעבר כיהן כראש אגף החקירות במשטרה,  אמר: "גלגל של שינוי לא מתחיל מריצה מהירה אלא ריצה איטית – במיוחד לאור חוסר אמון המצוי כיום". סגלוביץ' הדגיש כי רשות המיסים היא אחת הרשויות המרכזיות להתמודדות עם הפשיעה חברה הערבית. "למעלה מ-200 מיליון שקלים נלקחו מעבריינים. כל רשויות המדינה התגייסו. יש כ-550 עבריינים מכל החברה שמשפיעים כל הפשיעה שצריכים לצאת מהמחזור.

(סיון שחור, ענבה צילום, לע"מ)

"ארגני הפשיעה בחברה הערבית הפכו להיות מנהיגים אלטרנטיביים,  הם בוררים. עבריינים לא יהיו מנהיגים אלטרנטיביים. הדרך לטפל בהם היא פגיעה במנוע הכלכלי כאשר אחד המנועים של הפשיעה הוא שוק שחור. יש כלכלה מקבילה במדינת ישראל ואנחנו נשנה אותה. הרעיון הוא לתת לעבריינים את התחושה שהשתנו כללי המשחק. החברה הערבית בישראל צריכה להיות חופשיה".

לשאלת "פוסטה" על הציפיות של סגן השר סגלוביץ' מהכנס, השיב: "חשוב לי לשמוע ולהקשיב וללמוד דברים שלא ידעתי. מעניין אותי לראות מה אנשים חושבים, להעביר מסר הערבים חלק מהמדינה, לתת לאנשים תקווה".

לשאלה נוספת של פוסטה בנוגע לארגוני הפשיעה בחברה היהודית והאם יש פשיעה חוזרת, השיב סגן השר כי "אסור להוריד את הרגל מהגז". יחד עם זאת אמר סגלוביץ' כי ההתמקדות כרגע היא בפשיעה בחברה הערבית.

עדכון ראשון: 10:59

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות