שש שנות מאסר לקבלן ירון סולמי, שיעיד נגד אבו סובחי

שתף כתבה עם חברים

סולמי הודה בעבירות הלבנת הון ב-500 מיליון שקל שביצע לכאורה יחד עם אבו סובחי לאחר שהשתלטו במרמה על חברת ייבוא פועלים לבנייה

sulami yaron facebook
ירון סולמי

שש שנות מאסר, חילוט רכוש וכספים במיליוני שקלים וקנס של 235 אלף שקל. זה העונש המוסכם שנגזר על הקבלן ירון סולמי במסגרת הסדר טיעון. זאת, לאחר שהורשע בעבירות הלבנת הון בחצי מיליארד שקל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס. סולמי צפוי להעיד עתה כעד תביעה נגד שותפו לשעבר לעסקים, אבו סובחי (מוחמד אזברגה) ששימש כבעלים של קבוצת הכדורגל בני לוד.

סולמי, לכאורה יחד עם אזברגה, רכשו במרמה שליטה בתאגיד כח אדם בעל רשיון לייבוא עובדים זרים, "דורן משאבי אנוש", באמצעות איש קש. בכדי למשוך את רווחיה של דורן מאספקת עובדים לענף הבנייה, סולמי, עם אזברגה לכאורה, התקשרו בסדרת הסכמים בין "דורן" ל"נופר ולינוי", חברת הבנייה הפרטית שבשליטתם, ובאמצעות ההסכמים "משכו" את כל פעילות דורן ורווחיה מאספקת עובדים לקופת החברה הפרטית. על פי כתב האישום בו הודה סולמי, בשנים 2012-2016 הוא ואזברגה "העבירו בין נופר ולינוי לדורן כספים בסך 160 מיליון שקל. באמצעות הנפקת החשבוניות והעברת הכספים בין דורן ונופר ולינוי הטמיעו הנאשמים את הרכוש האסור במערכת החשבונאית והבנקאית הלגיטימית". בפועל, נופר ולינוי סיפקה עובדים זרים לחברות הבנייה, במקום דורן, וההתחשבנות ביניהן היוותה כסות בלבד כדי להתחמק מהאיסור של העסקת עובדים זרים ישירות על ידי חברות הבנייה.

abu subhi zeliger 330    
 מוחמד אזברגה, אבו סובחי    

בנוסף על פי הודאת סולמי, הוא ואבו סובחי שילמו למאות הפועלים שהעסיקו במשך השנים מאות מיליוני שקלים של שכר במזומן – כסף שחור ללא תשלום מסים. "נופר ולינוי" נקשרה בהסכמים עם דורן וחברות אחרות לרכישת שעות עבודה של הפועלים במחיר נמוך מהמחיר ששילמו בפועל לעובדים הזרים. את ההפרש בין השכר המשולם והשכר המדווח שילמו כאמור במזומן על מנת לחמוק מתשלום מסים, ועל מנת לשלם סכומים כאלה במזומן הוציא סולמי, לכאורה עם אזברגה ושותפים נוספים, חשבוניות מס כוזבות לנופר ולינוי ולדורן מחברות שונות שבשליטתו של אזברגה, בשווי 340 מיליון שקל. בתמורה לחשבוניות הכוזבות, נופר ולינוי ודורן שילמו בהמחאות ובהעברות בנקאיות לכאורה לחברות שבשליטתו של אזברגה, והכסף בגין החשבוניות הוחזר במזומן לסולמי בניכוי עמלה בשווי המע"מ הגלום בחשבונית. על פי כתב האישום בו הודה סולמי, 2.5 מיליון שקל – חלק קטן מהכספים והרווחים האסורים – הוטמעו על ידם בצורת חסויות והעברות כספים לקבוצת הכדורגל בני לוד המשחקת בליגה הלאומית.

סולמי יוצג על ידי עורכי הדין אייל בסרגליק ואסנת צחי, איתי כהן ושי טייב ממשרדו. לדברי עו"ד בסרגליק, "לאור הודאת סולמי כבר בפתח החקירות, בתקופה שלא יוצג עוד על ידינו, ולאחר החלטת השחרור של בית המשפט העליון (בתום שנה של מעצר) נוצרה דינמיקה שאיפשרה, בנסיבות שנוצרו, ניהול מו"מ מתקדם יותר לסיום התיק. אין כל ספק שהתוצאה העונשית הנמוכה ביחס להודאה, העובדה כי חלק לא מבוטל מהנכסים שרכש עוד טרם ביצוע העבירות והקמת החברות נותרו בידיו בניגוד לעמדת המאשימה, וגם העובדה שבית המשפט המליץ שלא לפעול כלפיו עוד בפן האישי האזרחי לאחר שקיבל את עמדתנו במלואה, הובילה לחתימה על הסדר הטיעון וכך אכן נעשה. אזכיר עוד שירון סולמי לא נהנה מהכספים גם לפי הראיות שהובאו בבית המשפט, לא הייתה משיכת רווחים על ידו והוא הקורבן בפרשה".  

od beserglik eyal new 150 150    
עו"ד אייל בסרגליק    

סולמי טען עוד במהלך חקירותיו במשטרה כי נסחט על ידי אבו סובחי שהילווה לו כספים והשתלט על עסקיו. התובעים בתיק, עו"ד רוי גורדון ועו"ד נתנאל חיים, אמרו עם הצגת הסדר הטיעון כי "מדובר בתיק שבו החלה חקירה גלויה בינואר 2017, הנאשם מצוי במעצר מאז וגזירת דינו תהיה ממש שנה לאחר תחילת החקירה הגלויה. בתיקים מורכבים מסוג זה ניהל הליך מהיר ויעיל הינו בעל משמעות הרתעתית מהותית. במסגרת הסדר הטיעון נתנו משקל נכבד ביותר לכך שהנאשם למעשה החל לשתף פעולה עם הרשויות מרצונו החופשי והחל מיומה השלישי של החקירה הגלויה. מדובר בנאשם שהודה מרצונו החופשי, ולא במסגרת הסכם עד מדינה ומבלי שהובטח לו דבר ובכך סייע לרשויות לחשוף את העבירות". לסולמי אין עבר פלילי.

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר עוד כי "פסק הדין מביא לידי ביטוי את המאבק בהון השחור בנוגע לתחום העובדים הזרים בענף הבנייה ומהווה המשך להרשעות קודמות בתחום, שהובילו לסגירתם של תאגידי כוח אדם נוספים בשנתיים האחרונות. במעשיו, הנאשם גרם נזק כלכלי למדינה והתחמק מתשלומי מס ולכן עמדה המדינה גם על חילוט רכושו".

שופטת בית המשפט המחוזי בלוד מיכל ברנט אישרה את ההסדר. משפטו של השותף לכאורה לשעבר, אבו סובחי, נמשך.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות