איש כספים חשוד בהפעלת קווי הלוואות לעבריינים בכירים שבכלא

שתף כתבה עם חברים

מישל יעקובי מפתח תקווה חשוד בניהול קווי הלוואות עבור אנשי עסקים, עבריינים ובכירי ארגוני פשיעה שחלקם נתונים במעצר ממושך * איתו נעצרו אנשי קש הרשומים בצ'יינג'ים שלפי החשד הוא שולט בהם, ואשתו ליטל יעקובי אף עובדת באחד מהם * המשטרה תפסה כלי רכב של החשודים ושל בני משפחת פשע מפרדס כץ

yaakobi mishel 400 400
הבנקאי התורן? מישל יעקובי (צילום מפייסבוק)

חוקרי יאחב"ל עצרו את מישל יעקובי (37) מפתח תקוה, שמוגדר כאיש כספים של גורמי פשיעה בכירים, חלקם הנמצאים בכלא. לפי החשד, יעקובי מחזיק צ'יינג'ים וקווי הלוואות של דמויות אשר התקשרו איתו בעבר כמו מוטי חסין, שלומי ניאמצ'יק, משה (צ'יקו) בית עדה, אבי רוחן ואחרים, מנהל להם כספים וגבייה ומתחזק את עסקיהם, בעוד כולם שוהים במעצר או שוהים בגלות בחו"ל.

לצד יעקובי נעצרו אשתו ליטל יעקובי, ושניים נוספים: שי אדרי (32) מפתח תקוה וישראל בוסקילה (32) מבני ברק, שלפי החשד מפעילים עבור יעקובי צ'יינג'ים ברשיון. לכל החשודים מיוחסות עבירות הלבנת הון – הסתרת מקור הכנסה, פעולה ברכוש אסור ומניעת דיווח, וכן סחיטות באיומים במסגרת גביית חובות, עבירות מרמה והוצאת חשבוניות פיקטיביות.

החקירה מנוהלת על ידי יאחב"ל-להב 433 וחוקרי יחידת יהלום ברשות המסים, בנוגע לעבירות החל משנת 2014. במהלך המעצרים והמעבר לחקירה גלויה תפסו חוקרי המשטרה ורשות המסים חשבונות בנק וכרטיסי אשראי של החשודים, וכמו כן נכסים וכלי רכב מפוארים של משפחת פשע מוכרת מפרדס כץ ופתח תקווה, שלפי החשד יעקובי הוא מנהל עסקיהם.

יעקובי אינו מכחיש כי הוא בעל משרד הלוואות, אבל לטענתו מדובר בעסק שאינו מצריך רשיון נש"מ (נותן שירותי מטבע, צ'יינג') מאחר שמדובר ב"הלוואות סולו" – הלוואות בהן הלווה מוסר צ'קים אישיים בלבד. הסנגור של יעקובי, עו"ד נס בן נתן, אומר כי יעקובי מצהיר על הכנסות ומשלם מסים. עם זאת, לפי החשד יעקובי שולט בנוסף גם על צ'יינג'ים בעלי רשיון נש"מ בבני ברק, ומגלגל בהם כספים באמצעות קופים שהנש"מים רשומים על שמם. בת זוגו, ליטל יעקובי, אף עובדת בפועל באחד הצ'יינג'ים הללו, זה הרשום על שם בוסקילה.

בני הזוג יעקובי נחקרו כבר לפני שנתיים בחשד להלבנת הון, אך התיק הקודם נסגר והמשטרה טוענת כי בינתיים נאספו ראיות חדשות. עו"ד בן נתן טען בבית המשפט, כי יעקובי שילם בשנים האחרונות 15 מליון שקל מסים, בעיקר ממכירת נדל"ן ומעסקים נוספים שהיו לו, בהם עסק של כספומטים, עסק של טקסטיל וביגוד, ועסק ההלוואות.
לגבי החשד לסחיטת לווים, לדברי עו"ד בן נתן, ביעקובי לא הוטח את מי סחט וכיצד סחט, אך "כל השנים אף אחד לא נפגע, לא הוכה ולא קיבל סטירה". יעקובי מסר גרסה בחקירתו, בעוד ליטל העובדת לטענת המשטרה באחד הצ'יינג'ים, שמרה על זכות השתיקה. ליטל מיוצגת על ידי עו"ד אתנה אדרי.

od ben natan nes200  od edri atena new 150
 עו"ד נס בן נתן  עו"ד אתנה אדרי

חשוד נוסף, ישראל בוסקילה, אדם ללא עבר פלילי, בעל חנות בגדי ילדים בבני ברק, מפעיל כאמור לפי החשד כאיש קש עסק לשירותי מטבע. הצ'יינג' של בוסקילה היה שייך בעבר לינקי דומב, חלפן, איש שוק אפור, מנכה צ'קים ומלווה מהגדולים במגזר החרדי, שהשאיר אחריו חובות של עשרות מיליוני שקלים. לפי דיווחים מלפני שנתיים, הוא ברח לארה"ב. בסמוך לכך, דווח בוואלה ב-2015, כי אחד מבעלי החוב הוא אדם שהכסף שלו היה תחת חסותו של מוטי חסין.

סנגורו של בעל הצ'יינג כיום, בוסקילה, עו"ד משה ליפל, אמר כי הלקוח שלו רשום בעסק משנת 2016 אך אין לו קשר להפעלתו. לפי גרסת בוסקילה, הוא נרשם בצ'יינג' בו עובדת ליטל יעקובי, לאחר שהכיר את בעלה מעסקי ביגוד שהיו לשניהם, והוסבר לו כי שם אפשר לעשות כסף גדול.

od arnia susie ozsinai7
עו"ד סוזי עוזסיני ארניה

גם לחשוד הרביעי, אדרי, היה ציינג' פעיל – שנסגר לפני שנה וחצי. אדרי נחקר בעבר ב"יהלום" בגין אי הגשת דו"חות שנתיים. באדרי הוטח כי הציינג' בפועל לא היה שלו וכי גם הוא שימש כאיש חזית (קוף) של החשוד המרכזי. סנגורו, עו"ד גיא שמר, אמר כי לאדרי אין רישום פלילי כלשהו, ומשנת 2016 אף אין לו קשר לתחום שירותי מטבע. לאחר דיון הארכת המעצר, החליפה עו"ד סוזי עוזסיני ארניה את עו"ד שמר בייצוג.

שופט בית משפט השלום בראשון לציון עמית מיכלס האריך את מעצר החשודים עד 5 ביולי, למעט ליטל יעקובי אשר מעצרה הוארך עד 29 ביוני.

עו"ד שמר מסר: "מרשי מכחיש את החשדות המיוחסים לו וסבור כי בתוך כמה ימים התמונה תתבהר והוא ישוחרר".

עו"ד ליפל מסר: "למרשי אין כל קשר לחשדות, בודאי שלא לחשד לסחיטה באיומים. לא הוצג ולו בדל ראיה הקושר אותו למעשים".

עדכון 29.6

החשודה ליטל יעקבי, המיוצגת על ידי עו"ד אתנה אדרי, השתחררה בהסכמה בתנאים.

עדכון 5.7

בית משפט השלום בראשון לציון האריך בשנית את מעצרו של מישל יעקבי עד ל-11 ביוני. החשודים הנוספים – אנשי קש שנרשמו כבעלי צ'יינג'ים בשליטתו לכאורה בבני ברקשוחררו היום למעצר בית.

יעקבי חשוד בעבירות מרמה וסחיטה באיומיםהלבנת הון ועבירות מסהוא חשוד שלא הצהיר על עסקאות (הלוואותבסדר גודל של 120 מליון שקלבמשרדים וצ'יינג'ים שלו לכאורה נתפסו צ'קים במיליוני שקליםבימים האחרונים שומר יעקבי על שתיקהצוות החקירה גבה מאות הודעות של לווים ושאל את יעקבי על קשריו לגורמים שבכלא.

סנגורו של יעקביעו"ד נס בן נתןאמר שוב כי "הפעילות הכלכלית לא מוכחשתהוא מלווה,עוסק בכספים והוויכוח הוא על היקף הריביות"יעקבי טוען שנתן הלוואות "בחצי אחוז".בימים אלה נדונה בכנסת הצעת חוק להסדרת שוק ההלוואות החוץבנקאיות והגבלת הריבית לכ-15 אחוז

od plomo kobi new
עו"ד קובי פלומו

בנוגע לעבירות הסחיטההוטח ביעקבי שמו של מתלונן החייב לו מאות אלפי שקליםאך אין חשד לעבירות אלימות בצד הסחיטהלייצוג יעקבי הצטרפו גם עו"ד קובי פלומו ועו"ד ניר ישראללשעבר תובע ביחידה לתיקים מיוחדים של רשות המסים

בית המשפט שיחרר בתנאים את החשודים שי אדרי וישראל בוסקילהאדריהמיוצג על ידי עו"ד סוזי עוזסיני ארניה ובוסקילהשוחררו בתנאים הכוללים הפקדת 10,000 שקל.

עדכון 11.7

מישל יעקבי שוחרר למעצר בית למשך חודש בהפקדה או ערבות בנקאית של 250 אלף שקל. הסנגור עו"ד בן נתן מסר: "מדובר במי שנחקר בעבר על מרבית החשדות ולא נמצא רבב במעשיו. מדובר היום בשחזור של אותן חקירות וטוב שהובהר והוחלט שמרשי לא צריך להישאר במעצר".

עו"ד אייל בסרגליק

עדכון 20.10.18

הפרקליטות הוציאה מכתבי יידוע לחשודים בפרשה לקראת הליך שימוע. עו"ד אייל בסרגליק מייצג את ישראל בוסקילה מבני ברק, שנחקר בחשד ששימש כ"איש חזית" של מישל יעקובי בצ'יינג' הרשום על שם בוסקילה ואשתו. בעקבות תכתובות בין עו"ד בסרגליק לפרקליטות, צומצם כתב החשדות נגד בוסקילה עוד לפני הליך השימוע.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות