העונש לצעיר שנפצע בפיגוע טרור, התמכר לסמים ופרץ לבתים

שתף כתבה עם חברים

התביעה עתרה ל-80 חודשי מאסר אבל השופט התחשב בבקשת הנאשם לאפשר לו להשתקם מאחורי הסורגים: "נראה שהמקום המתאים לנאשם כעת הוא בית הסוהר, שם יוכל להמשיך בתהליך שהחל ולהימנע משימוש בסמים"

סיכוי לשיקום דווקא מאחורי הסורגים (אילוסטרציה)

לבית משפט השלום בירושלים הוגש כתב אישום נגד צעיר בן 22 מירושלים, שייחס לו מגוון עבירות.
באישום ראשון בתיק העיקרי נטען, כי ב-27 בדצמבר אשתקד הוא הפר מעצר בית בו שהה, ראה דלת דירה פתוחה לרווחה, נכנס לתוך חדר השינה שבתוך הדירה וגנב תיק עם שני כרטיסי אשראי, פנקס צ'קים ומסמכים. הוא השתמש באחד מכרטיסי האשראי כדי לקנות מוצרים בפיצוצייה תמורת 327 שקל, ולאחר מכן ניסה לבצע עסקה נוספת בחנות ספורט, אך העסקה סורבה. בעל העסק יצא בעקבותיו של הנאשם, שאל לפשר מעשיו עם הכרטיס החסום ורדף אחריו, אולם פסק ממעשיו כאשר הנאשם ריסס לעברו גז מדמיע.
אישום זה ייחס לנאשם עבירות הפרת הוראה חוקית, גניבה, ניסיון תקיפה סתם ועבירות אשראי.

באישום שני בתיק זה נטען כי במועד אחר הבחינה בתה של בעלת הדירה בנאשם כאשר דפק על דלת דירה בבניין, זיהתה אותו כמי שפרץ לבית הוריה, רצה לרכב בו המתין אביה, וסיפרה לו על כך. האב התעמת עם הנאשם, שבתגובה ריסס לעברו גז מדמיע ובהמשך היכה אותו בראשו, עד שזה דימם.
אישום זה ייחס לנאשם עבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש.

סנגורו של הנאשם, עו"ד גבריאל טרונישוילי, הגיע להסדר טיעון עם התביעה, במסגרתו צורפו לתיק העיקרי שני תיקים נוספים.
בכתב אישום אחד נטען כי הנאשם התפרץ פעמיים לדירות פתוחות. באחת הפעמים בעל הדירה כלא את הנאשם בתוכה וסירב לאפשר לו לצאת עד להגעת המשטרה, אולם הנאשם איים עליו בסכין, דחף אותו וברח. בפעם אחרת נכנס לחדר השינה בעת שבעלת הדירה שהתה במטבח. בשני המקרים לא גנב דבר.
בכתב אישום נוסף נטען כי החזיק כמויות קטנות של קנאביס וחשיש בבית אמו ובמקלט הבניין בו הוא מתגורר.

לאחר שהנאשם הודה והורשע במיוחס לו, הוא נשלח לשירות המבחן לקבלת תסקיר. שירות המבחן ציין כי מדובר בנאשם אשר צורך סמים כבר מאז היותו נער, בשל נסיבות חיים קשות: הוא ואמו נפצעו בפיגוע טרור והוכרו כנפגעי פעולות איבה.
שירות המבחן ציין כי נעשו מספר ניסיונות לשלב את הנאשם בתהליכים טיפוליים הכוללים גמילה מסמים, אולם הוא נפלט מהמסגרות הללו, למרות שבעת האחרונה נמנע משימוש בסמים, והשתמש בתחליפי סם בלבד.

התביעה דרשה לגזור על הנאשם 80 חודשי מאסר ולהפעיל מאסר על תנאי שתלוי נגדו.
מנגד טען עו"ד טרונישוילי, כי מדובר בנאשם שזקוק לעזרה. "אף אחד לא ידע לגשת אליו בצורה נכונה ולבדוק את הדרך המתאימה לו", טען הסנגור, וביקש להסתפק בעונש קל יותר. הסנגור הוסיף וציין כי הנאשם עצמו ביקש להשתלב בתהליך טיפולי מאחורי הסורגים, מאחר שהוא מבין כי הוא צריך עזרה.

הנאשם עצמו אמר בבית המשפט כי הוא מפחד ממעידות ולכן מעדיף לעבור טיפול בין כתלי בית הסוהר. הוא ביקש להיות משולב בכלא חרמון בטיפול ארוך טווח.

סגן נשיא בית משפט השלום בירושלים, השופט שמואל הרבסט ציין בגזר הדין כי "השימוש בסמים היה הרקע לביצוע עבירות כבר בגיל צעיר… לפניי אדם צעיר אשר מגיל צעיר התמודד עם קשיים מבית ומחוץ, קשיים לימודיים, רפואיים וחברתיים… הנאשם עבר ממסגרת למסגרת וכבר כנער לא מצא את מקומו. הוא התמכר לסמים וההתדרדרות בחייו הביאה אותו עד הלום, כשלחובתו עבר פלילי בגיל צעיר".
השופט הוסיף כי "הנסיבות מראות על פתח לתקווה של ממש, כאשר הנאשם גמל בלבו להפסיק את השימוש בסמים, ונראה שהוא מצליח בכך דווקא בין כתלי בית הסוהר. נראה שהמקום המתאים לנאשם כעת הוא בית הסוהר, שם יוכל להמשיך בתהליך שהחל ולהימנע משימוש בסמים".
לבסוף הטיל השופט על הנאשם 25 חודשי מאסר בפועל, והפעיל מאסר על תנאי, כך שבסך הכל ירצה הנאשם 29 חודשי מאסר. כמו כן הוטל עליו מאסר על תנאי והוא חויב בתשלום פיצוי לנפגעי העבירה.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות