אורכה של שנה לדיירי בניין בכפר שלם שעתיד לעבור תמ"א 38

שתף כתבה עם חברים

ההחלטה נתפסת כיוצאת-דופן בשל מדיניות העירייה לקדם כמה שיותר מהר מיזמים של "פינוי-בינוי" * בטרם הצביעו בנושא, שמעו חברי הוועדה את נציגי הדיירים בבניין שביקשו: "אל תרמסו אותנו, תנו לנו הזדמנות להשלים את ההליך"

 

מתחם כפר שלם, מגיעה לדיירים ההזדמנות (צילום: Google Street View)

בפני חברי ועדת המשנה לתכנון ובנייה בתל-אביב, אשר דנו בשכונת כפר שלם, הוצבה דילמה תכנונית ומוסרית.
מצד אחד, התבקשו חברי הוועדה "להריץ" תוכנית בינוי כוללת לשכונת כפר שלם, שבמסגרתה בניינים ישנים ייהרסו וייבנו במקומם רבי קומות חדשים.
מצד שני, דיירי בניין ישן בן ארבע קומות ברחוב ששת הימים 1 בשכונה, חלקם הגדול אנשים מבוגרים, ביקשו ארכה כדי לאפשר להם לאשר לבניין תוכנית תמ"א 38, שתאפשר את שדרוג הבניין ותוספת קומות. פרויקט זה, במידה וייצא לדרך, צפוי להסתיים במהלך שנת 2022.

לבניין ברחוב ששת הימים 1 שלוש כניסות וארבע קומות בהן 48 דירות (16 דירות בכל כניסה). היזם שמבקש את אישור התוכנית לבניין ברחוב ששת הימים 1, החל להחתים את הדיירים כבר לפני חמש שנים. מאחר שחלק גדול מהדיירים הינם אנשים מבוגרים, שבדרך כלל מתייעצים עם בני משפחותיהם, החתמתם היא עניין סבוך ומורכב, שלוקח לא מעט זמן. בתחילת הדרך, היזם הצליח להחתים כ-40 אחוז מדיירי הבניין, אולם בהמשך הוא מעט "נתקע", אם כי כיום הוא מחזיר כבר בחתימות של יותר מ-65 אחוז מהדיירים.

כדי להוציא אל הפועל תוכנית לפי תמ"א 38, יש צורך בחתימת כל דיירי הבניין, אולם במידה והרוב המכריע תומך – וישנם רק מתנגדים בודדים – ניתן לפנות לערכאות ולאשר את התוכנית על אף התנגדות המיעוט.
בשלב כלשהו העניינים הסתבכו, כאשר יזם אחר הגיע והציע תוכנית תמ"א 38/2 – שמשמעותה הריסת הבניין ובניית בניין חדש במקומו, במעין סוג של פינוי בינוי. ההצעה הזו הקסימה חלק מהדיירים, שתמכו דווקא בה, בעוד שדיירים אחרים התנגדו. כך או כך, העירייה הבהירה כי אינה מאשרת תוכנית כזו, אלא כבר מקדמת תוכנית פינוי-בינוי כוללת באזור זה, הכוללת בניית מספר בניינים בני 25 קומות במקום מספר גדול של בניינים ישנים.

נציגות של תושבי הבניין פנו לוועדת המשנה בישיבה שהתקיימה בשבוע שעבר (30 בדצמבר), בניסיון לאפשר להם ארכה להחתמת כלל הדיירים. זה המקום לציין, כי אם אכן תצא אל הפועל התכנית של תמ"א 38/1, ייתכן והמהלך יימשך כחמש שנים. מעבר לכך, לו יוחלט על הליך של "פינוי-בינוי", משך זמן העבודה יכול להמשך 15 שנים. משמע, חלק ניכר מהדיירים שמתגוררים בבניין לא ייהנו מהחידוש אלא רק הילדים שלהם.

במהלך הדיון פנתה לחברי הוועדה עו"ד הדס קריספי, המייצגת את הדיירים בנושא של התמ"א 38, וביקשה אורכה. עו"ד קריספי הדגישה כי המדיניות של העירייה לגבי כפר-שלם היא בסך-הכל טובה, "אבל לא בכל מחיר", כלשונה. "ישנם 48 דיירים שזקוקים לפרויקט כמו אוויר לנשימה. אנחנו ערוכים לצאת לדרך, מדובר על פרויקט מתקדם וזה חייב לקרות, אין לי לב לומר להם 'יש מדיניות חדשה, רמסו אתכם'. זה לא הוגן. הפרויקט חתום על ידי 70 אחוז מהדיירים (לאישור של תמ"א 38/1 צריך רוב של 66 אחוזים). הפרויקט צריך לצאת לדרך, כי כולם מחוברים אליו. אל תרמסו את הפרויקט".
יורם פרץ, שאחותו מתגוררת בקומה הרביעית של הבניין, הוסיף לדברי עורכת-הדין ואמר במהלך הישיבה: "אחותי גרה בפרוייקט ולא יוצאת מהבית. מה אנחנו אמורים לעשות? לחכות עוד 10 שנים?. אנשים לא ישרדו".

בקשת הדיירים עוררה מחלוקת בין חברי הוועדה. יואב זילבריק, מצוות מזרח העיר במנהל ההנדסה, הדגיש כי הם עובדים על הפרויקט של "פינוי-בינוי" כבר במשך שנה וחצי. זאת למרות שישנם 48 דיירים בלבד והרי שפרויקט של "פינוי-בינוי", אמור להכיל 300 יחידות דיור נוספות.
"ידענו שיש מדיניות, אבל הייתה הסכמה שהבניין יוחרג", ציינה גיליה ברגר קוליץ, סמנכ"לית התחדשות בחברת "עזרה ובצרון". "הבניין יצא לפני חמש שנים למכרז, והוא כרגע עובר החתמות. בדרך-כלל, לאחר שנה, אם הפרויקט לא מתקדם אז הוא מופסק. אבל כאן הצליחו להתקדם בצעדים איטיים. עם-זאת, אנחנו ביקשנו לחכות להביא את הרוב הדרוש".

כרמלי, "לא לחסל את המיזם" (צילום: פייסבוק)

בשלב זה הציע יו"ר הוועדה, דורון ספיר, לתת לפרויקט אורכה של שלושה חודשים, במטרה להוציא את תיק המידע של הבניין. התיק כולל מידע ממוקד לגבי העבודה המבוקשת בבניין מבחינה מרחבית ובין היתר; זכויות הבנייה, השימושים המותרים, הגבלות הבנייה ומידע על התשתיות. בתיק גם יוצגו כל הדרישות, ההנחיות והתנאים להמשך הליך הרישוי עד שלב תעודת הגמר.

בתגובה שאל סגן ראש העירייה, אסף הראל: "ואם זה נוגד את האינטרס העירוני?". ספיר השיב להראל: "צריך להתחשב בהם". איל רונן, מנהל מחלקת תכנון מזרח באגף תכנון העיר הגיב אף הוא לעניין: "הפרויקט בוחן את טובת הכלל בהיבט החברתי. אין ספק שטובת הכלל תעלה על האינטרס היחיד".

מהנדס העיר, אודי כרמלי, הוסיף לשיקולי האינטרס הציבורי. לדבריו, "המסר שצריך לשדר הוא שבניין שהתארגן ועשה עבודה, צריך לתת לו זמן קצוב ולא לאיין. צריך להפעיל שיקול דעת ציבורי, אם יש רצינות אז צריך ללכת איתם. הארכה תפגע בסיכויים הכוללים של המתחם, אבל לא יחסל את ההזדמנות שלהם לגמרי".

יו"ר הוועדה העלה הצעה, לפיה מלבד הארכה לפתיחת תיק המידע, נתן גם ארכה של שנה לצורך הגשת בקשה להיתר בנייה. מנגד, העלה אסף הראל הצעה אחרת, לפיה יש לשוב ולדון בנושא המתחם בעוד כחודש, תוך הצגת הפרויקט והצגת חתימות.

בסופו של דבר הוחלט לקבל את ההצעה של דורון ספיר, ברוב של שלושה מול קול אחד, שהצביע בעד ההצעה של הראל (הראל עצמו) וסגנית ראש העירייה, אופירה יוחנן וולק (תושבת השכונה), נמנעה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות