החיים אחרי תמ"א 38: יותר זכויות בנייה, יותר סמכויות לוועדות התכנון

שתף כתבה עם חברים

הדוברים בכנס לשכת שמאי המקרקעין על החלופות לתוכנית המתאר הארצית שצפויה להסתיים באוקטובר 2022, ותוכנית "התחדשות בניינית" שתחליף אותה

בניין שנבנה במסגרת תמ"א 38 בקרית ביאליק (צילום להמחשה: מאיר וקנין, פלאש 90)

לשכת שמאי המקרקעין ערכה אתמול כנס בזום תחת הכותרת "מה יהיה יום לאחר שתיגמר תוכנית תמ"א 38" (7 אפריל).
בכנס השתתפו בין היתר מהנדס עיריית תל אביב אודי כרמלי; יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן; וחיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל. בכנס שהונחה על ידי עו"ד דפנה שחר דובר על החלופות במקום תוכנית תמ"א 38, שאמורה להגיע לסיומה באוקטובר 2022.

אביטן אמר במהלך הכנס, כי מתגבשת בימים אלה תוכנית "התחדשות בניינית": "אין ספק שחלק מסימני משבר הקורונה הם הירידה בהתחלות הבנייה בכלל ובהתחדשות עירונית בפרט. בחודשים מרס אפריל מאי היינו בחוסר ודאות, יזמים עצרו בנייה בהרבה מאוד פרויקטים ולא ידענו לאן המשק הולך. יחד עם זאת, פעילות התכנון והרישוי המשיכה, ועדות התכנסו, התכנון התקדם ותוכניות אושרו. אני מניח שאת השינוי הגדול אנחנו נראה בשוק ב-2021-2022. ענף הבנייה ימשיך להיות מהחזקים במשק, מחולל הצמיחה במדינה וההתחדשות העירונית היא חלק ממנועי הצמיחה. בשנה שנתיים הבאות אני צופה המשך מגמה של עליית מחירים כי לא יהיו הרבה התחלות בנייה. יש הרבה דרישה לדירות והרבה עולים מכל העולם שרוצים לחזור לישראל בעיקר בגלל הטיפול בקורונה והחיסונים – והביקושים ימשיכו לגדול".

הצגת חלופות לעתיד. כנס הלשכה בזום

אביטן התייחס גם לסיומה של תוכנית תמ"א 38 באוקטובר 2022, ואמר כי התוכנית שמתגבשת ברשות ותחליף את תמ"א 38 תהיה טובה יותר. "התוכנית המתגבשת תיתן מענה לא רק לתוספת הדירות ולתמורות של מחסן וחניה לדיירים, אלא תיתן מענה גם לסביבה כולה, תהיה לה ראייה כוללנית ורחבה", אמר אביטן, "היא תיתן סמכויות גדולות יותר לוועדות מקומיות וזה יאפשר מסלול מזורז. זכויות הבנייה יגדלו ותהיה גם תוספת מבנה לטובת הציבור במסגרת התוכנית הבניינית". לטענת אביטן מדובר בתוכנית במסלול מזורז, שבה תוענק סמכות רחבה יותר לוועדה המקומית. "בתמ"א 38 ראינו את הפתרון לבניין הבודד. בהתחדשות הבניינית הראייה רחבה יותר, גם לצרכי הציבור".

זאת ועוד, אביטן התייחס לכך שישנם דיירים הכבולים בהסכמים עם יזמים ש"נתקעו" ואינם פועלים למימוש התוכנית. "אנחנו לא רוצים שדיירים יהיו בני ערובה ליזמים שמושכים אותם", אמר אביטן, והוסיף בהקשר זה כי הרשות להתחדשות מתכוונת לקדם חקיקה שתגביל את הקשר בין יזם לבין הדיירים לארבע שנים לכל היותר. כלומר, יזם אשר לא יגיש לוועדות התכנון בקשה בתקופה של ארבע שנים – ההסכם מולו יבוטל.

"לא רוצים שדיירים יהיו בני ערובה". חיים אביטן

מהנדס עיריית תל אביב, כרמלי, התייחס לסיומה של תמ"א 38: "אנחנו לא רואים את זה כאוקטובר השחור אלא כאוקטובר הוורוד". לטענת כרמלי, תמ"א 38 הינה "תוכנית שנולדה מתוך רצון טוב אבל בפועל יצרה נזקים אורבניים, בגלל שנוצר מצב שבו יש יותר תפוסה של דיירים ואין תשתיות ראויות עבורם, כגון מקום בבתי ספר וגנים. כמו שאף קבלן לא יעז לבנות בניין ללא יסודות טובים, אבוי לעיר שלא תבנה רקמה אורבנית ללא יסודות בריאים".

כרמלי טוען כי הפתרון הטוב ביותר עבור תל אביב וערים גדולות אחרות הוא "תוכנית הרבעים". מדובר בתוכנית שבמסגרתה חולקה תל אביב לארבעה רבעים, כאשר לגבי כל אחד מהם אושרו תוכניות אחרות.
"שנת 2020 (שנת הקורונה) היתה שנת שיא אחרי 2019 במספר התחלות הבנייה, מרבית היחידות הן בהתחדשות עירונית", הוסיף כרמלי, "בשנה הבאה ובכלל בשנים הבאות תהיה עלייה גדולה בהיתרי הבנייה בהתחדשות עירונית. דיירים הבינו שצריך להפסיק עם החלומות, השיח השתנה, היזמים כבר לא אומרים לדיירים 'אני אוציא לך מהעירייה עוד מטר' אלא מדברים על איכות הבנייה, שקיפות, שירות, כי עכשיו יש ודאות תכנונית והם יודעים בדיוק מה ניתן לקבל בכל אחד מהאזורים בעיר".

"אוקטובר הוורוד". אודי כרמלי (פייסבוק)

כרמלי הוסיף כי העירייה לא שוללת "התחדשות בניינית פרטית, אבל זה צריך להיעשות בצורה מאוזנת. אנחנו לא שוללים התחדשות עירונית של בניינים בודדים ואנחנו עוד נראה בשנתיים שלוש הקרובות פרויקטים כאלה, משום שכל מי שיפנה לקבל היתר לתמ"א 38 – נצטרך לטפל בו. היום אין תוכניות עם קומבינות, היום הכל ברור, שקוף ו-ודאי. היזמים באים היום ואומרים: 'תגידו לנו מה אתם רוצים ולפי זה נפעל. אין מקום לפרשנויות".

כרמלי נשאל לגבי היתרונות של תל אביב כעיר, והשיב: "אין לנו מגדל אייפל בתל אביב, מעולם לא היה לנו ומעולם לא יהיה לנו. הקסם הוא המרחב הציבורי התוסס. אנשים באים לתל אביב לא בגלל המורשת הבנויה הם באים בשביל הווייב".

בדבריו הביע יו"ר הלשכה מסילתי חשש מסיום תוכנית תמ"א 38, אולם הוסיף כי "העובדה שתהיינה תוכניות חלופיות שתאפשרנה יותר גמישות, ככל הנראה יתמרצו את ועדות התכנון לפעול, וזה ייטיב עם כל הצדדים – הדיירים, היזמים והרשות המקומית".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות