שחרור מנהלי מורחב למושבניק שניסה להבריח טלפונים לאסירים ביטחוניים

שתף כתבה עם חברים

בשב"ס התעקשו על שחרור מנהלי של ארבעה שבועות בלבד לאסיר שסווג כביטחוני למרות שהורשע בעבירות פליליות בלבד, אבל התקפלו לאחר שהסנגורית עתרה לבית המשפט והזכירה את התיקון לחוק פקודת בתי הסוהר משנת 2018

טלפונים סלולריים, הכסף והרחפן שנתפסו

בתחילת שנת 2019 הותר לפרסום כי בפעילות משולבת של שירות הביטחון הכללי (שב"כ), משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר, נעצרו בנובמבר 2018 מספר תושבי ישראל ואיו"ש בחשד למעורבות בהברחת טלפונים סלולריים באמצעות רחפן לכלואים ביטחוניים בכלא נפחא.
לאחר שהושלמה החקירה, פרקליטות מחוז מרכז הגישה לבית המשפט המחוזי כתב אישום נגד שמונה נאשמים. מכתב האישום עלה כי רוב הנאשמים תכננו כבר משנת 2014 להבריח טלפונים סלולריים לאסירים ביטחוניים, ובמספר הזדמנויות אף הוברחו עשרות טלפונים לאסירים, תמורת תשלום של אלפי שקלים.

עוד עלה מכתב האישום, כי ב-5 באוקטובר 2018 נארזו 60 טלפונים סלולריים בבקבוקים שהוכנסו לשקית, אבל טרם הניסיון להבריח אותם לתוך כלא נפחא – ארבעה מהנאשמים ערכו "טיסת מבחן": הם חיברו לרחפן תפוחי אדמה ותפוחי עץ כדי לבדוק האם יוכל לשאת את המשקל. בשל תקלה טכנית הרחפן צלל והתרסק. בזמן שהנאשמים חיפשו אחר הרחפן כוחות משטרה עצרו שניים מהם, בעוד ששניים אחרים נמלטו.

אחד משני הנאשמים שנמלטו היה ת' (אז בן 41), מושבניק מהשפלה שעל שמו הוטל איסור פרסום. תחילה ייחס לו כתב האישום עבירות ביטחוניות, אולם במסגרת הסדר טיעון נמחקו העבירות הללו, בעיקר מאחר שהתברר כי ביצע את העבירות עבור תשלום, ולא מתוך מניעים אידיאולוגיים. בהתאם ההסדר הוא נשפט בבית המשפט המחוזי מרכז ל-14 חודשי מאסר ועונשים נלווים.

על אף שת' הורשע בעבירות פליליות וריצה את מאסרו באגף פלילי בכלא צלמון, בשל אופי העבירות הוא סווג כאסיר ביטחוני, ובשל כך נמנעו ממנו הטבות שונות שלהם עשויים להיות זכאים אסירים פליליים.
תחילה, עו"ד אלינה כרסנטי שמייצגת את האסיר הגישה עתירה לבית המשפט המחוזי בנצרת, בה ביקשה לשנות את סיווגו של האסיר. עתירה זו נדחתה, בנימוק שהנאשם ידע כי מעשיו "נותנים שירות לארגון טרור" ומאחר ש"מעשיו פגעו בביטחון המדינה".

לקראת הגעת מועד השחרור המנהלי של ת', עו"ד כרסנטי נוכחה לדעת כי בשל הסיווג הביטחוני שלו, מרשה צפוי לקבל שחרור מנהלי רגיל (ארבעה שבועות) ולא שחרור מנהלי מוגבר (16 שבועות). היא פנתה לקצין האסירים בכלא צלמון, שאמר בתגובה כי באחד מסעיפי האישום צוין כי "במעשיו ניסה הנאשם לתת לארגון טרור אמצעים…". לכן, אמר קצין האסירים, מאחר שת' מוגדר כאסיר ביטחוני – הוא לא זכאי לשחרור מנהלי מוגבר.

עו"ד כרסנטי לא ויתרה וניסתה להסביר לגורמים הרלוונטיים בשב"ס כי לפי תיקון בחוק פקודת בתי הסוהר (משנת 2018), אסירים זכאים לניכוי מנהלי מורחב, למעט אסירים שהורשעו בעבירות מסוימות, ביניהן ביטחוניות, שהתיקון לא עליהן. כמו כן קובע התיקון כי כדי שמאסיר יישלל הניכוי המנהלי המורחב, צריכים להתקיים תנאים מצטברים (משפט בבית דין צבאי, הרשעה בעבירה לפי פקודת מניעת טרור וכדומה). מאחר שת' הורשע בפלילים בלבד, טענה הסנגורית, הוא זכאי לשחרור מנהלי מורחב.

בשב"ס לא נענו לפנייתה של עו"ד כרסנטי, ולפיכך היא נאלצה להגיש עתירה נוספת לבית המשפט המחוזי בנצרת, בה שטחה את טענותיה. "בבואנו לבדוק את זכאותו של העותר למנהלי מורחב, עלינו להידרש לקביעות בית המשפט בתיק העיקרי בהכרעת הדין ובגזר הדין", ציינה עו"ד כרסנטי והזכירה שוב, כי מרשה לא הורשע בעבירות ביטחוניות.

דיון בעתירה היה אמור להתקיים השבוע, אלא שיום לפני הדיון התברר, כי בשב"ס בחנו את הנתונים כפי שהוצגו בעתירה, והחליטו לעדכן ניכוי של 16 שבועות בעונשו של האסיר. סוף דבר: ת' זכה לניכוי מנהלי מורחב של 16 שבועות.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות