גזר הדין ל"חיילים" בתיק ארגון הפשיעה של יניב בן דוד

שתף כתבה עם חברים

למרות שעבירות ארגון פשיעה נמחקו, הפרקליטות דרשה להטיל על אנשי הדרג השני עונשים ברף דומה לזה של ראש הארגון, עקב עבירות מס. השופט בני שגיא קבע כי הדבר "לא מתקבל על הדעת"

יניב בן דוד

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, בני שגיא, הקריא ביום חמישי את גזר הדין בעניינם של חמשת הנאשמים האחרונים בפרשת יניב בן דוד – שהחלה כתיק של ארגון פשיעה והסתיימה בעונשים מינוריים.

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה כתב אישום נגד 12 נאשמים ועוד עשר חברות, בגין עבירות מס והלבנת הון בהיקפים של כמעט מיליארד שקל, במסגרת ארגון פשיעה שהפעיל מערך של חברות קש שמכרו חשבוניות פיקטיביות לכל דורש בהיקף של 366 מיליון שקל, וקיזזו חשבוניות פיקטיביות בדיווחיהן למע"מ בהיקף של 500 מיליון שקל. היקף הנזק לקופת המדינה נאמד במאות מיליונים.

ראש הארגון יניב בן דוד ושני אחיו תום והראל הוסגרו בהדרגה מספרד, ותחילת ההוכחות נקבעה שלוש שנים אחרי הגשת כתב האישום. הפרקליטות גייסה עד מדינה, אבל בסופו של דבר לא ששה לנהל את התיק, וכך לפני שנה נסגר הסדר טיעון מהיר עם ראש הארגון יניב בן דוד, שהורשע בעבירות של ראש ארגון פשיעה והלבנת הון. בהתאם להסדר מול סנגורו של יניב, עו"ד ערן ערבה, נגזרו עליו 62 חודשי מאסר (כחמש שנים) שנמנים החל ממעצרו בספרד בפברואר 2018. מיניב חולטו חמישה מיליון שקל.
על הראל בן דוד, שהורשע בעבירות של מנהל בארגון פשיעה והלבנת הון, נגזרו 44 חודשי מאסר, ועל האח השלישי תום שהורשע רק בסיוע לארגון פשיעה נגזרו 24 חודשי מאסר.

ביום חמישי האחרון הגיעה עת מתן גזר הדין לחמישה נאשמים נוספים:
מוטי אטיאס (48)
שלומי סעדה
(43)
רפי קסטוריאנו
(50)
ישראל בורוכוב
(29)
ציון דואק
(57).
במסגרת הליך גישור שניהל השופט שגיא, הוסכם כי הפרקליטות תמחק מכתבי האישום נגד החמישה את העבירות החמורות במסגרת ארגון פשיעה. חמשת הנאשמים אשר פעלו בהנחיית יניב והראל בן דוד הורשעו לפי הודאתם רק בעבירות מס והלבנת הון, כל אחד לפי חלקו, אך לא הורשעו כחברי ארגון פשיעה.

חרף מחיקת סעיף האישום החמור, הפרקליטות דרשה להטיל על חלקם עונשים גבוהים ברף שהוטל על "הבוס" שלהם, ואף למעלה ממנו, בטענה שהורשעו בעבירות מס חמורות (הוצאת וקיזוז חשבוניות פיקטיביות). לעומתם, יניב, הראל ותום בן דוד הורשעו אמנם בעבירות לפי חוק המאבק בארגוני פשיעה (ובהלבנת הון), אך לא יוחסו להם כלל עבירות המס עקב מגבלות הסכם ההסגרה עם ספרד, שלא אפשר למדינת ישראל להעמיד לדין את שלושת המוסגרים בעבירות מתחום המס – שהן ליבת התיק.

הפרקליטות טענה בבית המשפט, כי אילולא המניעה להאשים את יניב בן דוד בעבירות המס החמורות – היתה דורשת לגזור עליו מאסר של יותר מעשר שנים, כפול מהעונש שהוטל. השופט שגיא דחה בסופו של דבר את דרישת התביעה לגזור על הנאשמים מאסרים ארוכים, מבלי להתחשב ברף העונש המתון של ראש הארגון. השופט קבע כי הדבר אינו מתיישב עם ההיגיון. "קביעת מתחם העונש ההולם לא יכולה רק לשקלל את מדיניות הענישה הנוהגת, אלא חייבת לשקלל ולהיות מושפעת גם מהעונשים שנגזרו על ראשי הארגון", כתב השופט, "לטעמי, לא ניתן להעלות על הדעת סיטואציה לפיה בעקבות אותן מגבלות משפטיות, ייווצר מצב בו ראשי הארגון והנהנים המרכזיים מפירות העבירות, יקבלו עונשים פחותים מנאשמים שפעלו תחתיהם, עבורם, ובהנחייתם".

שלומי סעדה. יוצג על ידי עו"ד ירון ברזילי ממשרד ברזילי גגולה שביט דרוביצקי. תפקידו תואר כדומיננטי בין אנשי "הדרג השני". הפרקליטות עתרה להטיל עליו 66 חודשי מאסר בפועל, יותר מיניב בן דוד. השופט שגיא גזר עליו 35 חודשי מאסר.
מוטי אטיאס. יוצג על ידי עו"ד עומרי רוזנברג מאותו משרד. הפרקליטות דרשה 62 חודשי מאסר, בפועל הוטלו עליו 30 חודשי מאסר.
רפי קסטוריאנו. יוצג על ידי עו"ד רומח שביט, גם הוא ממשרד ברזילי גגולה שביט דרוביצקי. הפרקליטות דרשה 60 חודשי מאסר, השופט גזר 28 חודשים.
ישראל בורוכוב. הצעיר שבחבורה, יוצג על ידי עו"ד יוסי חמצני. הפרקליטות דרשה 56 חודשי מאסר, בפועל נגזרו עליו 22 חודשים בלבד.

ציון דואק. יוצג על ידי עורכי הדין מנחם רובינשטיין ומורן סעדון. תפקידו של דואק שונה מיתר הנאשמים, בכך שהוא ניהל צ'יינג' ואפשר לחברי הארגון לפרוט המחאות בעשרות מיליוני שקלים בעסק שלו, ללא דיווח אמת. הפרקליטות דרשה לגזור עליו 14 חודשי מאסר, השופט שגיא התחשב בהיעדר הרשעות קודמות ובמצב בריאותי של הנאשם וגזר עליו תשעה חודשים לריצוי בעבודות שירות.
מתקופות המאסר של הנאשמים ינוכו כשבעה חודשים, במהלכם שהו רובם במעצר בתחילת הפרשה.
עו"ד ברזילי מסר בתגובה כי בכוונתו להגיש ערעור על חומרת העונש שנגזר על מרשו, סעדה: "אנחנו במסע. עברנו את התחנה הראשונה, ומקווה שבתחנה הבאה בית המשפט יפחית את העונש של מרשי לאור הנסיבות הייחודיות".

עו"ד שביט מסר: "מר קסטוריאנו שהואשם תחילה כמנהל בארגון פשיעה הורשע בסופו של יום בעבירות מיסוי בלבד, בלי שהיה חלק מאותה התארגנות עבריינית שיוחסה לכל יתר הנאשמים. בנסיבות אלה, ושעה שרבים אחרים באותה פרשה, באותו מעמד ועל אותם מעשים בדיוק כלל לא הועמדו לדין – העונש שנגזר על מר קסטוריאנו מחמיר מאוד, לא מידתי, לא הולם, ואין לנו אלא להמשיך להילחם ולקוות שהצדק עוד יצא לאור".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות