שלוש שנות מאסר לטכנאי איזוק אלקטרוני ששחרר עצורים תמורת שוחד

שתף כתבה עם חברים

הנאשם, עובד חברה פרטית המפקחת על עצורים תושבי טייבה עבור שב"ס הערים על המערכת, איפשר לעצורים לצאת ולעתים גבה כסף, כאשר הוא מסובך באותו זמן בהליכי פשיטת רגל

תרשים סכמטי של מערכת האיזוק האלקטרוני (איור להמחשה מתוך מסמכי שב"ס)

מי מפקח על טכנאי האיזוק האלקטרוני? בתי המשפט שולחים מאות עצורים בשנה לביתם עם אזיק אלקטרוני – עצורים נגדם מתנהל משפט ומוגדרים כבעלי מסוכנות בינונית או גבוהה יחסית. ההליך מוגדר כמעצר על אף שהוא ביתי, ומי שמפקח על המערכת האלקטרונית המוודאת את שהיית העצורים בביתם, הם טכנאים עובדי חברה פרטית שאינם עובדי מדינה, הגם ששירות בתי הסוהר "אחראי מיניסטריאלי" על המערכת.

היום גזר בית המשפט המחוזי מרכז שלוש שנות מאסר על טכנאי חברת האבטחה הפרטית G1, המפעילה עבור שב"ס את המערך (19 ינואר). הנאשם, אסעד זידאן, היה המפקח האחראי על עצורים בעיר טייבה. הוא הורשע בלקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד וסיוע לבריחה ממעצר, מאחר שאיפשר לארבעה עצורים להונות את בית המשפט ולצאת מביתם לכל מקום שיחפצו, לאחר שהחליף את האזיק האלקטרוני שעל רגלם באזיק דמה לא פעיל. מחלק מהעצורים ששחרר גבה כספי שוחד.

חוקרי יאחב"ל בלהב 433 חדרו לפני כשנה וחצי למכשיר הטלפון של הטכנאי, בעקבות מידעים שהתקבלו, והמהלך הוביל לכתבי אישום גם נגד ארבעה עצורים באיזוק אלקטרוני, שנתנו שוחד או טובות הנאה ושוחררו מהפיקוח. שניים היו עצורים עד תום ההליכים בגין עבירות נשק, אחד בתיק דקירה, והעצור הרביעי בתיק תעבורה.

הטכנאי הנחה את העצורים לפתוח קריאות במוקד, בטענה על "אזיק לוחץ" או תקלה אחרת, ולגרום לכך שיישלח לכתובתם ויוכל לטפל באזיק, לחברו לקרסול של בן משפחה, האמא או קרוב אחר לפרק זמן מסוים, ולשחררם לנוע חופשי. אחד העצורים מטייבה שילם לו 10,000 שקל. אחר, שיצא לחתונה במשפחה ללא אישור, שילם לטכנאי 1,500 שקל.

זידאן הואשם בחמש עבירות שוחד ועבירות נוספות. לאחר הליך גישור, בו יוצג על ידי עו"ד איהאב ג'לג'ולי, תוקן כתב האישום כך ששלוש עבירות שוחד נמחקו, סעיף אישום אחד נמחק כליל ובאחרים הורשע במרמה והפרת אמונים.

לבית המשפט הוגש תסקיר מבחן ממנו עולה כי זידאן היה בעל עבר נקי וזיקה לרשויות החוק. במשך שנים רבות התנדב במשטרת טייבה והחזיק ברישיון נשק, ומספר שנים היה גובה בתיקי הוצאה לפועל של עיריית חדרה. בחמש השנים האחרונות עבד בחברה שנתנה את שירותי הפיקוח לשב"ס.
ללא קשר, לפי התסקיר הסתבך זידאן בחובות אישיים והוכרז כפושט רגל, מה שהעמיד אותו במצב סיכון, ולדבריו הכסף שקיבל היה בגדר הלוואה. לפני החקירה, היה בתהליך גיור ושינה את שמו לאסף בן אברהם.

הפרקליטות טענה כי מתחם הענישה נגד המפקח נע בין ארבע לשבע שנות מאסר, וביקשה ארבע שנות מאסר. התובע, עו"ד טובי הראל, אמר כי מדובר בתיק שוחד חמור של שומר סף ביטחוני: "הנאשם רימה את בתי המשפט וגרם לכך ששופטים בהליכי מעצר יאלצו לחשוש שהחלטתם לא תיושם".
מנגד עו"ד ג'לג'ולי ביקש להסתפק ב-15 החודשים בהם היה המפקח במעצר.

השופט עמי קובו כתב בגזר הדין כי "סכומי הכסף שלקח הנאשם אינם גבוהים, ואולם החומרה נעוצה בכך שבמעשיו סיכל קיומן של החלטות שיפוטיות ואפשר לעצורים לצאת ללא פיקוח ובקרה ובכך העמיד את הציבור בסיכון לפגיעה ומעל בתפקידו". עם זאת צוין, כי יש לתת את הדעת על תפקודו הנורמטיבי לאורך השנים.
מלבד המאסר, השופט גזר על הנאשם מאסר על תנאי וקנס בסך 35 אלף שקל.
יש לציין כי קודם לכן נשפטו במסגרת הסדרי טיעון ארבעת הנאשמים בבריחה ממשמורת חוקית, חלקם תמורת מתן שוחד, לתקופות מאסר שבין תשעה וחצי עד 26 חודשי מאסר.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות