המשטרה חושפת את עומק המחדל של מפקח האיזוק האלקטרוני

שתף כתבה עם חברים

עוד חמישה עצורים באיזוק אלקטרוני נעצרו בחשד לעשרות מקרים בהם שילמו שוחד למפקח אסף בן אברהם כדי שיערים על מערכת הפיקוח באמצעים טכניים ויאפשר להם לצאת מבתיהם * אחד העצורים חשוד ב-13 מקרים * עדכון: הוגש כתב אישום

תרשים סכמטי של מערכת האיזוק האלקטרוני (איור להמחשה מתוך מסמכי שב"ס)

כשבועיים לאחר מעצרו של ממונה בחברה המתפעלת את יחידת האיזוק האלקטרוני עבור שב"ס, בחשד שקיבל שוחד מעצור בפיקוח אלקטרוני, חוקרי יאחב"ל להב 433 הצליחו לחדור למכשיר הטלפון של החשוד, מהלך שהוביל למעצרים נוספים בפרשה.
ביחידה החוקרת טוענים כעת, כי הודעות שהוחלפו בין החשוד, אסף בן אברהם (שמו במקור: אסעד זידאן) מהישוב זמר, לבין חשודים נוספים, מבססות לכאורה את הראיות נגדו, לפיהן הוא קיבל מעצורים באיזוק אלקטרוני שוחד תמורת פתיחת "חלונות יציאה" מבתיהם, ללא אישור בית המשפט וללא דיווח. תפקידו של בן אברהם הוא טכנאי המתקן תקלות במערכת האיזוק.

ביום חמישי תוגש נגד בן אברהם הצהרת תובע (12 נובמבר). הוא צפוי להיות מואשם בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, וסיוע לבריחה ממשמורת חוקית. כמו כן תוגש הצהרת תובע נגד מספר עצורים באיזוק אלקטרוני, החשודים במתן שוחד לבן אברהם כדי שיערים על מערכת הפיקוח באמצעים טכניים ויאפשר להם לכאורה לצאת מביתם.

ביאחב"ל מתריעים כי הפרשה מערערת אמון בכלי משפטי מרכזי. בית המשפט מסתמך על איזוק אלקטרוני כחלופת מעצר לנטרול מסוכנות, ומתברר שהכלי עשוי להיות פרוץ.
לעצורים בפיקוח אלקטרוני יש אליבי משפטי. במשטרה מוטרדים מתרחיש שעצור בית באיזוק יכול עם סיוע לכאורה להשתחרר מהאיזוק, ואף לצאת לבצע פשע כאשר יש לו אליבי.

מהחקירה עולה כי לפתיחת האזיק האלקטרוני לכאורה היה מחירון: 1500 שקל לפתיחה אחת, ואלפי שקלים למספר פתיחות בחודש.
השיטה "לעבוד על המערכת" לפי החשד היתה זו: לאחר שהטכנאי הממונה באזור טייבה קיבל לכאורה כסף, הוא היה מתקשר לעצור, ומדריך אותו איך לגרום לפתיחת קריאת "תקלה" במערכת, על ידי נסיון לכיפוף האזיק.
הטכנאי הגיע לבית בעקבות הקריאה ויצר "אליבי" להתעסקות נוספת באזיק ופתיחתו, והעברתו הזמנית לבן משפחה אחר. לעתים על פי החשד הטכנאי שם אזיק-דמה מנוטרל על העצור היוצא מהבית. לעתים, על פי החשד, הטכנאי פשוט הגדיל את טווח האזיק.

בן אברהם, שהינו כאמור עובד חברה חיצונית בשירות שב"ס, מכחיש שקיבל כסף מעצורים ונחקר על רכוש שנתפס אצלו, כמו אופנוע ים. סנגורו, עו"ד איהב ג'לג'ולי, אומר בתגובה כי "מדובר בספקולציה, החשדות אינם מבוססים וטרם הוגש כתב אישום".

איזוק אלקטרוני (צילום להמחשה: שב"ס)

החשודים הנוספים
וויסאם חאג' יחיא (39) מטייבה, המזוהה עם משפחת חרירי, חשוד שהפר את האיזוק האלקטרוני 13 פעמים בהן יצא מביתו מאז חודש מרס. החוקרים הטיחו בו שיחות טלפון וסרטונים. בתשובה לשאלת סנגוריו – עו"ד עמיחי ימין ועו"ד דורון נוי ממשרד נוי סננס שפרלינג חצרוני – המשטרה אישרה כי ביותר ממחצית המקרים, לחאג' יחיא היה "חלון יציאה" באישור (למשל לרופא) והוא יצא למקום אחר, ורק בחלק מהמקרים מדובר על יציאה ללא אישור כלל. לדברי הסנגורים, ראיות לאותם אירועים לא הוצגו לחשוד. חאג' יחיא שמר בחקירתו על זכות השתיקה.
מוחמד עאזם (42) מטייבה. היה עצור בתיק אמל"ח. מיוחסת לו בריחה ממשמורת חוקית לפחות במקרה אחד.
עמאר מסארווה (21) מטייבה. מאז חודש יולי הוא עצור באיזוק אלקטרוני, באשמת דקירה של קרוב משפחה לאחר ויכוח בחוף הים. המשטרה טוענת כי ב-19 באוקטובר יצא ללא אישור לחתונה של חבר. סנגורו, עו"ד מנשה סלטון, אמר כי ככל שהתבסס חשד, מדובר בהפרה חד פעמית לבחור צעיר ללא הרשעות קודמות.
חודש לפני האירוע, מסארווה הגיש לבית משפט בקשה לצאת לחתונה, אך הדיון לא נערך משום שהמועד הראשון שנקבע לחתונה נדחה עקב הקורונה. לבסוף האירוע התקיים, במרחק דקות מביתו של החשוד.

אסיל מסארווה (21) מטייבה. עצור באיזוק אלקטרוני בתיק נשק. נגבתה ממנו עדות כאשר הממונה ביחידת האיזוק נעצר, ורק השבוע גם הוא נעצר, לאחר שההודעות שנמצאו בטלפון של בן אברהם חיזקו לכאורה את החשד הראשוני. סנגוריו של אסיל, עו"ד שי טובים ועו"ד אמיר נאטור מסרו בתגובה כי המשטרה מייחסת לו הודעות למקבל השוחד, אולם "לפי הידוע כעת להגנה, ההודעות לא התגבשו לכדי עבירות פליליות, ובכל מקרה החשוד מכחיש כי הוא שלח את ההודעות".
חמזה מסארווה (26) מטייבה. חשוד ששילם לממונה ביחידת האיזוק כדי לסייע לעמאר מסארווה להשתחרר מהפיקוח האלקטרוני לכמה שעות. סנגוריו, עורכי הדין אלי לוי ונדב רפופורט, אמרו בבית המשפט כי חמזה נחקר לגבי אירוע נקודתי ומסר את גרסתו. אתמול שוחרר בתנאים (10 נובמבר).

על פי נתונים שנמסרו לאחרונה לכנסת, עולה כי בחודש אוגוסט היו כ-700 עצורים ועוד 97 אסירים (לאחר ניכוי שליש) באיזוק אלקטרוני. במסגרת ההתמודדות עם משבר הקורונה, ובניסיון למנוע התפשטות הנגיף בבתי הסוהר, ביקש שב"ס להוסיף תקני פיקוח אלקטרוני, והכנסת אישרה לאחרונה הגדלת מספר התקנים ל-1,250. בשנת 2019 הוחזרו 70 עצורים לכליאה בעקבות הפרות שונות.

עדכון (16 נובמבר)
פרקליטות מחוז מרכז הגישה כתב אישום לבית המשפט המחוזי מרכז נגד בן אברהם (זידאן), טכנאי וסייר בחברה G1, המפעילה עבור שב"ס את מערך האיזוק האלקטרוני. כתב האישום מייחס לו לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בצוותא, סיוע לבריחה ממשמורת חוקית וקשירת קשר לפשע. כתב אישום הוגש גם נגד ויסאם חאג' יחיא, מחמד עזאם, עמאר מסראוה ואסיל מסראוה בגין מתן שוחד, קבלת דבר במרמה בצוותא, בריחה ממשמורת חוקית ושיבוש מהלכי משפט, כל אחד לפי חלקו.
על פי כתב האישום, עבור כסף וטובות הנאה לכאורה, סייע בן אברהם לעצורים להתחמק מאיזוק אלקטרוני. השיטה כפי שתוארה על ידי פוסטה: בן אברהם הדריך את העצורים לפנות למוקד מערך הפיקוח ולפתוח "קריאה" על מנת שתיווצר עילה להגעתו לכתובת. אז לפי כתב האישום, באמתלות כאלה ואחרות, הסיר בן אברהם את האזיק האלקטרוני מקרסולם של הנאשמים וחיבר את האזיק האלקטרוני לקרסול של אדם אחר, קרוב או בן משפחה.
כדי שלא יתגלו, חיבר בן אברהם לקרסולם של הנאשמים לכאורה אזיק דמה. בשיטה זו, איפשר בן אברהם לנאשמים לנוע חופשי, לפי הנטען, ולהתחמק ממעצרם במספר מועדים.
בבקשת המעצר נגד בן אברהם כתב הפרקליט עו"ד טובי הראל כי "מלבד הפרת האמון שניתן בו במסגרת תפקידו, סיכן את חיי הציבור בכך שאיפשר את התחמקותם של עצורים בפיקוח אלקטרוני ממקום מעצרם, מה שמלמד על כך שהיה אדיש לכך שעצורים בעבירות אלימות, תעבורה ונשק יצאו לחופשי ללא פיקוח". על נותני השוחד לכאורה נאמר כי "רמסו ברגל גסה את האמון שניתן בהם על ידי בית המשפט".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות