שופטת על אפליקציית "ווייז": "נגיעה בודדת בטלפון המונח במתקן קבוע – אינה אסורה"

שתף כתבה עם חברים

השופטת שזיכתה נהג משימוש בטלפון בעת נהיגה קבעה כי "פעולת הניווט הינה חלק מנהיגה תקינה ברכב", ובלבד שמדובר בנגיעה או שתיים, להבדיל מ"פעולות שאינן קשורות בנהיגה – כגון שליחת מסרון או קריאת מסרון, שהינן אסורות"

הטלפון היה מונח במתקן על השמשה (אילוסטרציה: Sean D מאתר Unsplash)

אחת מעבירות התעבורה שהמשטרה משתדלת לאכוף יותר מכל היא שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה. זאת בנימוק שמדובר בעבירה המסכנת חיים ולא אחת גורמת לתאונות דרכים, חלק מהן אף קטלניות.
לצד זאת, לא פעם נהגים שנתפסו משתמשים בטלפון הנייד תוך כדי נהיגה, טענו כי לא שוחחו בטלפון אלא עשו שימוש באפליקציות אחרות. לא מעט שופטים פסקו בסוגיה בעבר וקבעו, כי גם השימוש באפליקציות שונות למשלוח מסרים, כגון ווטסאפ (אפילו משלוח הודעות מוקלטות) – נחשב לעבירה על החוק.

ואולם, מה קורה כאשר אדם משתמש באפליקציית "ווייז" (Waze) בזמן נהיגה? הסיפור הבא עשוי להשיב לשאלה זו.
תושב אזור השפלה נהג ברכבו ב-16 בפברואר 2020 באזור המרכז הרפואי הרצפלד בגדרה. שוטרים שעצרו את הרכב טענו בפניו כי הוא ביצע עבירת תנועה, או ליתר דיוק – רשמו לו קנס בסך …. שקל על "אחיזה או שימוש בטלפון, שלא באמצעות דיבורית, בעת שהרכב היה בתנועה". לא עזרו לנהג טענותיו לפיהן הוא בסך הכל כיבה את אפליקציית הווייז בטלפון.

הנהג סירב לשלם את הקנס (הנושא בחובו גם נקודות) והעדיך להישפט. באמצעות סנגורו, עו"ד עמית קדם, הוא הכחיש את המיוחס לו, גם כאשר התביעה הציעה לו הסדר הכולל מחיקת נקודות וקנס כספי מופחת.

במהלך המשפט העידו מטעם התביעה שני השוטרים ש"תפסו" את הנאשם. אחד מהם הציג במהלך עדותו סרטונים ממצלמת הגוף שלו. לדבריו, הוא ישב במושב הנוסע בניידת שעמדה מוסתרת בין שני בתים, מרחק של עשרה מטרים מהכביש, כשחזיתה של הניידת פונה למעגל תנועה. הוא טען כי בשלב כלשהו הבחין בנאשם שנסע בתוך מעגל התנועה ואחז ביד ימין בטלפון.

השוטר העיד כי הוא ושותפו נסעו מיד אחרי הרכב, כרזו לו, והוא נעצר בחניית המרכז הרפואי. לדברי השוטר, הוא רשם תחילה את מה שאמר לו הנאשם: "כיביתי את הווייז". תגובה זו נמחקה על ידי הנאשם, ולכן השוטר כתב את תגובתו בשנית: "הגעתי ליעד, כיביתי את הווייז".

השוטר השני העיד כי הנאשם ניגש לניידת ובתחילת רישום הדו"ח אמר: "רק סגרתי את הוויז". לדבריו, מכך הסיק שהנאשם אחז בטלפון הנייד. בחקירה נגדית שנערכה לשוטר על ידי עו"ד קדם הוא ציין כי ראה את ביצוע העבירה בעת נסיעת הרכב בכיכר, והוסיף מזיכרונו כי הנאשם אחז בטלפון ביד ימין בגובה החזה.

השוטר מוסר את הדוח לנהג (צילום: משטרת ישראל, תיק החקירה)

הנאשם עצמו העיד כי מכשיר הטלפון הנייד שלו היה במתקן הממוקם על השמשה הקדמית ברכבו. לדבריו, בעת שפנה שמאלה בכיכר הוא לחץ על מסך הטלפון כדי לכבות את האפליקציה, כאשר לפתע שמע ניידת כורזת לו לעצור. עוד העיד הנאשם, כי מיד לאחר מכן אמר לשוטר שלא אחז בטלפון תוך כדי נהיגה אלא רק שלח אצבע לכבות את הווייז. בחקירה נגדית העיד הנאשם וציין כי אינו זוכר אם בעת שנגע במסך הרכב היה בעמידה או בתנועה, ולפיכך יתרן שהרכב אכן היה בתנועה.

השופטת שירי שפר מבית המשפט לתעבורה בפתח תקווה ציינה בהחלטתה: "מבחינה עובדתית לא שוכנעתי, מעבר לכל ספק סביר, כי הנאשם אחז בטלפון ביד ימין ולאור הנימוקים להלן, אקבע כי אפשרית היא גרסת הנאשם לפיה נגע ביד ימין במסך הטלפון שהיה מונח במתקן על שמשת רכבו, בעת תנועת רכבו בכיכר, כדי לסגור את אפליקציית הניווט שפעלה".

אם כן, האם הפעולה שביצע הנהג בעת שהטלפון מונח במתקן על שמשת הרכב מותרת?
השופטת החליטה לזכות את הנאשם וקבעה באופן תקדימי לגבי השימוש באפליקציית "ווייז": "פעולת הניווט הינה חלק מפעולות הקשורות בנהיגתו התקינה של הרכב", ובלבד שמדובר בנגיעה בודדת או שתיים במסך הטלפון. זאת לדברי השופטת, להבדיל מ"פעולות שאינן קשורות בנהיגה – כגון שליחת מסרון או קריאת מסרון, שהינן אסורות". "נגיעה בודדת במסך הטלפון המונח במתקן קבוע ברכב אינה אסורה", קבעה השופטת.

"אדגיש כי איני קובעת כי עדויות עדי התביעה אינן אמינות אלא כי העדים לא מסרו בעדותם די נתונים על מנת שאוכל לקבוע בוודאות הדרושה במשפט הפלילי שהנאשם אכן אחז בטלפון ביד ימין אגב תנועת רכבו בכיכר", הוסיפה השופטת, "לשיטתי, נגיעה בודדת במסך הטלפון המונח במתקן קבוע על שמשת הרכב לשם הפעלת האפליקציה או כיבויה הינה בגדר פעולה סבירה כאמור. כמובן שהקלדה העולה על נגיעה אחת או שתיים כגון הקלדת יעד הנסיעה, אינה סבירה בשל היסח הדעת המשמעותי הנגרם לנהג ולאור הסיכון הבטיחותי של רכב הנמצא בתנועה ונהגו מפנה מבטו למסך הטלפון ומרוכז בהקלדה ממושכת".

עו"ד קדם מסר בתגובה: "לשון החוק אינה אוסרת שימוש בטלפון נייד בדמות נגיעה רגעית לצורך מענה/חיוג כאשר מכשיר הטלפון נמצא במתקן קבוע או מונח ברכב אופן יציב המונע את נפילתו ולא ביצוע כל פעולה אחרת בטלפון הנייד לרבות שימוש בספר הטלפונים, איתור מספרי טלפון לשם חיוג וכו'. יתרה מכך, המחוקק התיר הפעלת תצוגה המיועדת לניווט של הרכב, דהיינו התיר השימוש באפליקציית ווייז. סברנו כל העת כי מותרת גם כל פעולה סבירה שמטרתה לאפשר הפעלת האפליקציה או שימוש בה או סיום הפעלתה. אני שמח שבית המשפט בהחלטתו פסק כי נגיעה קצרה לצורך הפעלת תצוגת ניווט/אפליקציית וויז או סיום הפעלתה הינה מותרת וכי פעולות אלו הינן בגדר שימוש סביר במערכת הניווט".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות