היערן הראשי במשרד החקלאות מתנגד לתוכנית כריתת העצים בגן הכובשים

שתף כתבה עם חברים

נת"ע המתכננת להקים על שטח הגן תחנה תת קרקעית לא נותנת תשובה סופית, ומחזיקת תיק התחבורה בעיריית ת"א מגיבה בציניות, שהתחנה צריכה לקום במקום החניון הסמוך

גן הכובשים (צילום מתוך דף הפייסבוק "מצילים את גן הכובשים")

משרד החקלאות הצטרף לקריאה של תושבי תל אביב והוועדה המקומית לתכנון ובנייה נגד כריתת העצים בגן הכובשים, ולפיכך גם להקמת מתחם ההתארגנות של "נתיבי תחבורה עירוניים" (נת"ע) במיקום אחר. כך עולה ממכתב ששיגר פקיד היערות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, ד"ר ארז ברקאי, לנת"ע האמונה על בניית המטרו במרכז.
כפי שפורסם באתר "פוסטה", לפי התוכנית של חברת נת"ע – שטח גן הכובשים אמור לשמש כשטח התארגנות לטובת בניית תחנת 'מטרו' תת קרקעית של קו 2M. עקב כך ולטובת בניית התחנה, אמורים להיכרת חלק בלתי מבוטל מהעצים העתיקים שנמצאים בגן. עם היוודע הדבר התעוררה מחאה בקרב תושבי העיר, במיוחד המתגוררים קרוב לריאה הירוקה. בהמשך הצטרפה להתנגדות גם עיריית תל אביב באמצעות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

"גן הכובשים הוא מקום היסטורי שהוקם בשנות החמישים ומהווה גן זיכרון ללוחמי האצ"ל וההגנה, מגני העיר תל-אביב וכובשי יפו בזמן מלחמת העצמאות", כתב ד"ר ברקאי להנהלת נת"ע, "בעידן של שינוי אקלים חלה עלינו החובה לעשות ככל שניתן לשימור עצים במרחב העירוני".
בנוסף טוען ד"ר ברקאי כי סקר העצים שהוגש על ידי היזם כולל 199 עצים, מתוכם 134 (67 אחוז) יועדו לכריתה, 20 עצים להעתקה ו-45 עצים לשימור. כל העצים שניטעו במקום הם עצים בריאים וחזקים, בעיקר עצי "פיקוס קדוש" ו"אשל הפרקים". מסיבות אלו הציע ד"ר ברקאי לנת"ע להקים את שטח ההתארגנות במקום אחר, זאת כאמור כדי למנוע כריתת העצים.

ד"ר ארז ברקאי

בתגובה לדברים נמסר מנת"ע כי "יש להמתין לשלב התכנון המפורט לפני ביצוע, על מנת לבצע את סקר העצים. חוות הדעת של משרד החקלאות איננה קובעת כי אין לכרות או להעתיק עצים בתוואי. יחד עם זאת, מדיניות נת"ע היא להקטין עד כמה שאפשר פגיעה בעצים, ולכן פועלת החברה לשמר, להגן ואם נדרש אף להעתיק עצים, לעיתים בעלות כספית גבוהה, ובלבד שימשיכו להכות שורש ולזכת את הציבור בצילם נופם ופריים".
"ראשית, אני מברכת את משרד החקלאות על היוזמה המבורכת שמוכיחה, אולי אפילו לראשונה, שהמשרד יכול וצריך להשתמש במנדט שניתן לו כדי להציל טבע עירוני חשוב ולא לאשר תוכניות אוטומטית", אומרת מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל-אביב, בתגובה למכתב של פקיד היערות, "שנית, במקרה המדובר, לגן הכובשים יש משמעות לא רק כריאה ירוקה מפותחת וחיונית אלא גם כאתר הנצחה ומורשת בעל ערך היסטורי לעיר ולמדינה. ושלישית, התייצבות משרד החקלאות להגנה על העצים ראויה מאוד ואני מקווה שהלחץ הציבורי המצטבר יסייע להעתיק את תחנת המטרו ממקומה הנוכחי המתוכנן בגן הכובשים, לרצועת החוף על חשבון חניון ולטובת קיומה של תחנה מטרו אחת לפחות על רצועת החוף".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות