הוגה רעיון מינהור הרכבת בחיפה מסתייג מהתוואי המוצע: "ינתק את העיר"

שתף כתבה עם חברים

אדריכל ומתכנן הערים הישראלי שמואל גלבהרט טוען כי התוכנית המוצעת תתקע את העיר ומציע חלופה

שמואל גלבהרט

שמואל גלבהרט, אחד מהוגי הרעיון למנהר את רכבת החוף, מסתייג מהתוואי עליו הוחלט השבוע בוועדה הלאומית לתשתיות לאומיות שליד משרד הפנים, ומציע תוואי חלופי שיחייב כריית מנהרה בדומה למנהרות הכרמל.
גלבהרט הוא אדריכל ומתכנן ערים ישראלי, יושב ראש תנועת הירוקים בחיפה ובעברו סגן ראש עיריית חיפה.
בפוסט שפרסם (16 דצמבר) בפייסבוק כתב כי "כנראה לא הכל הבינו שראשת עירנו התקפלה, והמנצחת היא הנהלת הרכבת. חשמול המסילות הקיימות ינתק את חיפה מחופיה ומחזית הים העירונית שלה. שיקוע וחשמול המסילות מחדש, והתקצוב שלהם, נשארו כהבטחה עתידנית שתכליתה לנטרל המשך מאבק ציבורי, להעניק לראשת העיר 'תמונת ניצחון', ולהקדים את ביצוע השלב 'הזמני', בידיעה מראש שאין כל היתכנות לשלב הסופי".

גלבהרט הוסיף כי בדיון ב-20 לינואר הוא יציג לוועדת המשנה לעררים את תוכניתו למנהרה בקו קצר, מאזור עמק הסיליקון ותחנת חוף הכרמל עד לקרית הממשלה בעיר התחתית, תוך ויתור על קו הרכבת החולף על פני חופי הים של העיר, שבמתווה עליו הוחלט הוא יחושמל ויכער עוד יותר את קו החוף. "אני תקווה שראש העיר והמועצה יתעשתו ויתמכו גם הם", הוסיף, "זכרו – לראש עיר וחברי המועצה אין סמכויות ומשאבים לבצע בעיר כל מה שהם רוצים, אבל יש להם כל הדרוש למנוע מה שאינם רוצים, אם הם באמת רוצים למנוע…".

בפוסט אחר מלפני יומיים, כתב גלבהרט: "במנהור או שיקוע של הקו הקיים מגולמים רוב החסרונות של יתר החלופות. זו החלופה הכי הארוכה, הכי מאריכה נסיעה לתושבי הצפון, היקרה ביותר, ועוד חיסרון קטנטן: הקטע בעיר התחתית לא ניתן לביצוע מסיבות מקצועיות רבות. קבלו אחת מהן: עבודה עליו תשאיר את הצפון למשך שנים בלי רכבות. תושבי הצפון וראשי הרשויות יסכימו לכך? בחלום! אולם מבחינת עינת קליש זו כבר עתידנות, כי ביצוע החשמול העילי רק ישאיר למחליפיה להאשים את קודמתם, הרי זו המסורת בחיפתנו".

גלבהרט מציע להיצמד לתוכנית שהוא הציע לפני מספר שנים, כאשר הוא היה חבר מועצה, והיא שהקו התת קרקעי של הרכבת יעבור במקביל לתוואי של מנהרות הכרמל, גלבהרט מציע שתי הצעות כפי שמתואר בשרטוט המצורף (הקו הצהוב, והקו הכחול), מה שיאפשר לוותר לגמרי על קו הרכבת הנוכחי העובר על שפת הים ממש.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות