שב"ס הגביל שיחות אסיר עם עורכי דינו בניגוד לפסק דין בימ"ש עליון 

שתף כתבה עם חברים

בחודש פברואר דחה העליון בקשת ערעור של המדינה להגביל קשר טלפוני של האסיר אבי פרש עם סנגוריו. בשבוע שעבר הוחלט בכלא דמון לשלול שוב את הקשר "בגין שימוש לרעה של האסיר בטלפון הציבורי". שב"ס: ההגבלה נקודתית עד הגעת עורכי הדין לכלא לחתימת ייפוי כח מחודש

אבי פרש

מפקד אגף בכלא דמון הודיע לאחרונה לאסיר אבי פרש כי הוא אינו רשאי לשוחח בטלפון עם עורכי דינו, אלא לצורך תיאום הגעתם למפגש פיזי בכלא בלבד. ההוראה מנוגדת להחלטת בית משפט העליון מחודש פברואר השנה, שדחה את בקשת שב"ס להגביל את שיחותיו של האסיר פרש לסנגוריו בטענה של "ניצול השיחות לרעה".

עורכת הדין החדשה של פרש, עו"ד אלינה כרסנטי פנתה בשבוע שעבר למפקדי הכלא בדרישה לבטל את הגבלת השיחות לעורכי הדין, ואיימה בהגשת בקשה לבזיון בית המשפט, עקב הפרת פסק הדין.

פרש הוא עבריין הונאה שפוט לשלוש וחצי שנות מאסר, על הונאות טלפוניות שביצע מהטלפון בכלא במהלך מאסרו הקודם – אז הוא "התפרסם" בזכות עקיצה של חצי מיליון דולר שביצע בצוותא עם אסירים אחרים. פרש ושותפיו התקשרו מהכלא לקרובה של עצור שעמד לפני הליך הסגרה לארה"ב על עבירות סייבר. האסירים סיפרו לקרובה כי עו"ד ששי גז מנהל כביכול בשם העצור מו"מ להיותו עד מדינה בארה"ב. אחר כך הם התחזו בשם הסנגור המפורסם בעצמו, התקשרו לקרובה ו"סחטו" ממנה חצי מיליון דולר ששילמה במזומן לשליחים מטעמם.
בימים אלה מתנהל נגד פרש משפט נוסף, על נסיונות עוקץ שביצע לכאורה מהטלפון בכלא, לדמויות נוספות שהסתבכו בחקירות פליליות, כמו ח"כ לשעבר אמנון כהן.

על רקע הרקורד הנכבד, שלל שב"ס מהאסיר, מזמן, שיחות טלפון לכל גורם שהוא. בנוסף, שב"ס נקט סנקציה מרחיקת לכת נגד פרש וקומץ אסירים אחרים, בעיקר כאלו המזוהים עם ארגוני פשיעה, והחליט להגביל את שיחותיהם של אסירים אלה, כמו יניב זגורי ואייל בן משה, גם לעורכי דינם ל-15 דקות בלבד. הטענה היתה כי לשב"ס אין אפשרות לשלוט על גורמים איתם האסירים משוחחים בפועל, וכי על הקו עולים לכאורה גורמים נוספים ופליליים בשיחות ועידה.

עוקץ חצי מיליון דולר מהטלפון הציבורי והתחזות לעו"ד ששי גז – התיק הקודם של פרש

זגורי, בן משה ופרש עתרו בנפרד לבית המשפט המחוזי כנגד החלטת שב"ס, באמצעות עורכי הדין מוטי אזולאי, רענן עמוסי ומורן סעדון וניצחו. שב"ס לא ויתר והגיש בקשת רשות ערעור מאוחדת לבית המשפט העליון, בה הגן על החלטתו להגביל שיחות טלפון של "אסירים מסוכנים" עם עורכי דינם. בחודש פברואר השנה, כפי שהתפרסם בפוסטה, דחה בית המשפט העליון את עמדת המדינה וקבע כי אין אפשרות חוקית להגביל שיחות של אסירים ועצורים עם עורכי הדין (למעט ראיות קונקרטיות למעשה עבירה קונקרטי) ומדובר בזכות יסוד חוקתית, שפגיעה בה דורשת שינוי חקיקה.

לאחרונה הועבר האסיר אבי פרש מכלא אשל לכלא דמון, ומפקדי בית הסוהר הודיעו שוב, כי הוא אינו רשאי להתקשר בטלפון, גם לא לעורכי הדין המייצגים אותו. כמו כן, נערך חיפוש בתאו של האסיר ונתפסו בו מסמכים, אך בשלב זה לא ידוע על חקירה משטרתית חדשה. בסיכום ראיון עם האסיר, כתב מפקד האגף כי "יתאפשר לאסיר טלפון עו"ד לצורך תיאום מפגש בלבד, ולא למתן ייעוץ משפטי טלפוני".

עו"ד אלינה כרסנטי

עו"ד כרסנטי כתבה בתגובה לייעוץ המשפטי של שב"ס: "אבקש להפנותכם להחלטות בית המשפט המחוזי בבאר שבע ובית המשפט העליון, הקובעים כי אין לשלול או להגביל קשר טלפוני של אסיר עם עורכי דינו… כל עוד לא קיימת עילה למניעת מפגש בין העותר לבין עורך הדין שבו מדובר". עו"ד כרסנטי: "שיחות בין אסירים לעורכי דינם הינה זכות יסוד לייצוג הולם, על כן סגירת שיחותיו לעורכי דינו הינה פגיעה חמורה בזכויות האסיר לניהול הליך משפטי הוגן".

לאחר פניית עורכת הדין, הודיע שב"ס כי שיחות פרש עם סנגוריו לא יוגבלו, וכי החלטת מפקדי הכלא למנוע מהאסיר שיחת טלפון חופשית נגעה "רק" לדרישה ספציפית מסנגוריו של האסיר, כולל אלו המייצגים אותו באופן קבוע בהליכים הפליליים – שיגיעו לבית הסוהר ויחתמו על ייפוי כוח מחודש לפני שהאסיר יורשה לדבר איתם בטלפון.

באופן רשמי נמסר משב"ס לעו"ד כרסנטי, כי "נכון למועד זה האסיר הנו בסטטוס של שלילת קשר טלפוני במסגרת הליך שלילת טובות הנאה, בגין שימוש לרעה בטלפון הציבורי. בכל הנוגע למתן קשר טלפוני בינך לאסיר – לאחר קבלת הבקשה ויפוי כוח עדכני הועברו המסמכים לבדיקה ואישור הגורם המוסמך שאישר את הבקשה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות