עדות: כך עקצו אותי בחצי מיליון דולר אסירים שהתחזו לעורך דין ששי גז

שתף כתבה עם חברים

אשתו של עבריין סייבר שהוסגר לארה"ב, העידה בחודש שעבר כיצד אסירים שישבו בכלא עם בעלה התחזו לשליחים של הסנגור הפלילי המפורסם וגרמו לה לרוקן את תכולת כספת ביתה * העוקץ הראשי בתיק נדון ל-42 חודשי מאסר

"אירגנתי מזוודה ושמתי בה בגדים, נעליים, תחתונים, תמונות של הילדות, ואת הכסף המזומן" (צילום אילוסטרציה)

בבית משפט השלום בבאר שבע הגיע לסיומו בשבוע שעבר תיק נגד עבריינים הנאשמים בהתחזות לעורך הדין ששי גז ועקיצת חצי מיליון דולר במזומן מאשתו של עבריין סייבר שעמד בפני הליכי הסגרה לארצות הברית.

המתחזים לעו"ד גז, שני אסירים בעלי רקורד עשיר של הונאות, נשפטו לעונשי מאסר נוספים: אבי פרש (38) מבאר שבע נדון לשלוש שנים וחצי ויוני אלרואי-נחמני (42) מדימונה נשפט לתשעה חודשים.

תחילת הסיפור ביולי 2015, אז ביקשה ארצות הברית את הסגרתם של שני ישראלים שהואשמו בהונאות סייבר בהיקף עתק, גם במושגים אמריקאים. הישראלים, עם שותף נוסף שנמלט, הואשמו בתקיפות סייבר של אתרי מוסדות פיננסיים בארה"ב, בין היתר חדירה לאתר בנק ההשקעות הענק, ג'יי פי מורגן, וגניבת פרטיהם האישיים של מיליוני לקוחות.

במקביל, לפי האישום, באמצעות חברות קש הישראלים הריצו מניות בבורסה האמריקאית וניפחו את שעריהן, עד למכירתן באמצעות מיליוני הודעות שהפיצו ללקוחות הבנק. הישראלים הואשמו גם בהקמת אתרי הימורים ואתרי סליקת אשראי עבור גורמים עברייניים ברשת ובאתר "מכבסת כספים" למסחר במטבע ביטקוין. התביעה בארה"ב טענה כי הנאשמים גרפו מאות מיליוני דולרים, כאשר הבכיר ביניהם, תושב סביון, בעל אזרחות משולשת (ישראלית-רוסית-גיאורגית), היה מי שיזם וניהל את התוכנית, ולצדו א', האחראי על חשבונות הקש. 

מסחטת כספים

גרושתו של א' העידה בחודש שעבר במשפטם של פרש ואלרואי, היא תיארה כיצד ניצלו את שעת הכושר בשבועות הראשונים למעצרו של מי שהיה אז בעלה, אחרי בקשת ההסגרה שהוגשה מארה"ב. בשבועות אלה, כשעדיין לא התאפשר לה לדבר עם בעלה שהיה עצור בפעם הראשונה בחייו. לדבריה, כאשר היתה שרויה בשיא של בלבול וחרדה פנה אליה מי שהציג עצמו כ"חבר של בעלה" היושב אתו בכלא.

"שבוע וחצי, שבועיים אחרי שהוא נעצר, התחלתי לקבל טלפונים מכלא אשל", סיפרה הנעקצת. "בשלב הזה עוד לא היה לי קשר עם בעלי, אלא רק דרך העורך דין שלו (האמיתי). "המתקשר אמר שהוא חבר מהכלא, ושבעלי במצב קשה, בדכאון, אבל הוא סיפר שהוא דואג לו ועוזר, ואפילו מכבד אותו מסירים של אוכל שמביאה אשתו… אחרי כמה שיחות כאלה, הוא התקשר להגיד לי שבעלי יושב עם עורכי דין, במו'מ להיות עד מדינה בארה'ב, כך שיבטלו את האישומים נגדו. הוא הזהיר אותי לא לגלות את זה לאף אחד, לא לעורך דין (הרשמי), לא למשפחה ולא לחברים, אחרת העסקה תתפוצץ. הוא נקב בשם של עו"ד ששי גז כמי שמטפל בעניין, ואמר שתוך חודש בערך הכל יסתיים.

"אמרו לי שעו'ד ששי גז מטפל בעניין". עו"ד ששי גז האמיתי (צילום מיוטביוב)

"באותו זמן לא ידעתי מה קורה בכלל בבית הסוהר", שבה העדה ותיארה.  "נתנו לי לדבר עם בעלי רק אחרי ארבעה שבועות, בפעם הראשונה". בינתיים, לדבריה ה"חבר הטלפוני" ידע הרבה פרטים: "ידע איך קוראים לאבא ולאמא של בעלי… הוא שאל איך הילדים. הוא ידע פרטים על החקירה. בדיעבד הבנתי שהכל היה כתוב בעיתון…זה היה סיפור מאוד גדול. כשהפרשה התפוצצה, כתבו שהם יישבו 20 שנה בכלא בארה'ב, מינימום. זה היה מאוד דרמטי". לדבריה היא נאחזה בשיחות, כש"אף אחד לא ידע להגיד לי כלום. הדובר נשמע מאוד אינטליגנט, רהוט, הוא היה מאוד אכפתי כלפי המצב שלי והמצב שלו (בעלי). אני נותן לו, אני עוזר לו…".

כשהתחיל התכלס, הדובר ביקש מהאשה שתחליף טלפון. "הוא ביקש שאחליף לפלאפון עם כרטיס נטען (פרי-פייד), כדי שלא יעקבו אחר השיחות שלנו. מאותו רגע השתמשנו רק במספר החדש. מה שהוא אמר הסתדר לי עם סרטים אמריקאים (שראיתי), שאי אפשר לעקוב אחרי הטלפונים האלה…ואז הוא סיפר שבעלי יושב עם האמריקאים על עסקה".

הבקשה הראשונה היתה שתעביר 50 אלף שקל במזומן לתרגום מסמכים, ולאחר מכן 100 אלף דולר כהתחלה עבור שכר הטרחה של עו"ד גז, שכביכול מטפל בהסכם. "ביקשתי לדבר עם ששי גז, ו'הוא' באמת התקשר פעמיים". הפעם הראשונה, לדבריה, היתה ביום שישי. המתקשר שהתחזה כעו"ד גז, "אמר לי שהוא בדרך לטיסה והודיע שהוא לא מדבר בשבת". המתחזה קבע איתה ששליח יבוא לאסוף את הכסף מביתה במוצ"ש.

מי שנשלח אליה היה שרון לוי, בן דודו של פרש, שהיה בעבר כדורגלן הפועל באר שבע. לוי הגיע לאסוף את הכסף עם רכב ממקום עבודתו בדואר ישראל. למחרת, על פי כתב האישום המתוקן, פרש או אלרואי הודיעו לאשה כי עכשיו עליה לארגן 250 אלף דולר נוספים לתשלום דמי ערבות בארה"ב. "ארגנתי מזוודה והכנסתי בה בגדים, נעליים, תחתונים, תמונות של הילדות…וגם את את הכסף במזומן. ה'חבר', איש הקשר הקבוע, אמר לי שהתיק יישלח ישירות לעו'ד גז. הגיע שליח אחר, חנה ברחוב, הלכתי לקראתו ומסרתי לו את המזוודה".

מעוקץ לעוקץ. אבי פרש

בפעם השלישית, כעבור יום או יומיים ושיחות נוספות, התבקשה האישה לשלם 100 אלף דולר נוספים, להשלמת שכר הטרחה כביכול. הפעם, היא התבקשה למסור גם את הטלפון ששימש לשיחות החשאיות, כדי שיועבר לבעלה בכלא. "בכל השיחות זה היה אותו דובר, חוץ משתי שיחות עם עו'ד ששי גז כביכול. בסוף, ביקשו ממני עוד 20 אלף דולר, ואמרתי שנגמר הכסף".

את הכספים, התוודתה העדה, הוציאה מכספת בבית. לטענתה, עד מעצרו של בעלה לא ידעה שיש שם כסף מזומן, וחשבה שבעלה שומר רק מסמכים. "בדיעבד, העורך דין (האמיתי) של בעלי לא הבין למה לא אמרתי לו שום דבר". היא הסבירה כי חשבה שהסכם עד המדינה נרקם מאחורי גבו, והוזהרה שרק עו"ד גז מטפל כביכול בעניין. "זו היתה תקופה מפחידה, תחושה קשה מאוד של חוסר אונים. שבוע שבועיים לקחתי משהו להרגעה". גם אחרי שהבינה שנעקצה, החליטה לא להתלונן. אחרי הכל, מדובר בכספי מרמה לכאורה.

עוקצים ותיקים

בנובמבר האחרון נעצרו כחשודים בסדרת הונאות שונות בשנתיים האחרונות אבי פרש, שהשתחרר ממאסר רק באוגוסט, יוני אלרואי וסאלי אביטן, שניים אחרים שעדיין ריצו מאסרים בעבירות הונאה, וכן יקיר פרש, אחיו של אבי, שרון לוי ואושרי הוטה. במסגרת החקירה, באמצעות מודיע, נחשף העוקץ המוצלח בו התקבלו יותר מ-450 אלף דולר, שנתיים קודם, מאשתו של עבריין סייבר, כאמור בטרם הסגרתו לארצות הברית.

אלרואי ואבי פרש הם מכרים ותיקים מהונאות קודמות, חלקן משותפות, שבגינן ריצו עונשי מאסר. אלרואי ישב בין היתר חמש שנים על סחיטת אנשים מהמגזר החרדי, שבילו במועדונים ושהתחזה בפניהם כבעל משרד חקירות שהחזיק בצילומים שלהם עם נשים.

במהלך שנת 2016 אלרואי ופרש נעצרו, שניהם במהלך מאסרם, כחשודים בסחיטה נוספת בה כיוונו גבוה במיוחד, חבר הכנסת לשעבר אמנון כהן מש"ס. כהן נעצר בעקבות תחקיר ששודר בתוכנית "עובדה", לפיו קיבל שוחד במהלך כהונתו כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, מאיש העסקים דניאל מולוקנדוב, בעל עבר מפוקפק בעבירות מרמה, וזאת כדי שיקדם מהלכי חקיקה שונים. אלרואי ופרש נעצרו בחשד שפנו אל אמנון כהן לאחר שידור התוכנית, עוד בטרם זומן לחקירה, והתחזו בפניו לכאורה לקציני יאחב"ל, והציעו לסגור לו את התיק בתשלום. כהן דיווח על ההצעה. תיק החקירה הועבר לפרקליטות מחוז תל אביב, אך עד כה בפרשה זו לא הוגשו כתבי אישום.

עו"ד רפי ליטן עו"ד טל ליטן עו"ד עמית ויצמן

מלבד ההתחזות לעו"ד המפורסם ששי גז, כתב האישום נגד פרש והאחרים כלל פרשות הונאה נוספות, שעליהן ניצחו מהכלא, ביניהן: זיוף צ'קים של חברות ופדיונם באמצעות אשתו של אסיר מחבריהם. בפרשה אחרת בה הורשע יקיר פרש (בעוד הסעיף נגד אבי נמחק), מתחזים לעורכי דין ולעובדי משרד הרישוי הציעו לאנשים בעלי דוחות תנועה לשלם עמלה, כדי שיביאו למחיקת קנסות שהוטלו עליהם. 

בחודש שעבר נחתמו הסדרי טיעון סגורים (עונש מוסכם) עם כל קבוצת הנאשמים, לאחר גישור בפני השופט איתי ברסלר גונן. ביום שלישי שעבר ניתנו גזרי הדין על ידי השופטת שרה חביב. אבי פרש נדון ל-42 חודשים וקנס 50 אלף שקל. עורכת דינו ויקי גולן מהסנגוריה הציבורית אמרה כי מאז שנעצר, הוא הוחזק בתנאים קשים במיוחד באגף הפרדה ללא טלפונים, מה שזירז כנראה את ההסדר. עו"ד גולן: "פרש היה הנאשם העיקרי, יוחסו לו 14 אישומים בגין עבירות מרמה והונאה. העמדה שהציגה הפרקליטות בפני השופט המגשר היתה לעשר שנות מאסר. לאור טענות ההגנה, לרבות דיון בעתירה לגילוי ראיה, כתב האישום שונה באופן משמעותי והוסכם עונש של ארבע שנות מאסר שהופחת ל-3.5 בניכוי ימי מעצרו".

יקיר פרש, שיוצג על ידי עו"ד טל ליטן, והנאשם אושרי חוטה, שיוצג על ידי עו"ד אדיר בן לולו, נדונו לשנת מאסר. האסיר סאלי אביטן, המיוצג על ידי רן אבינועם, נדון לחמישה חודשים שיצטברו למאסרו הנוכחי. 

יוני אלרואי, השותף העיקרי של אבי פרש ל"עוקץ ששי גז", היה האחרון מבין הנאשמים שחתם על הסדר טיעון, לפיו הוא צפוי לרצות רק תשעה חודשי מאסר על חלקו, שצומצם בכתב האישום המתוקן. אלרואי יוצג על ידי עו"ד רפי ליטן ועו"ד טל ליטן.

באשר לשרון לוי, נקבע כי ייערך תסקיר מבחן. סנגורו עו"ד עמית ויצמן מבקש לסיים את ההליך באי הרשעה, מאחר שלטענתו לוי כשליח לא היה שותף לקשר הפלילי בזמן אמת. התיק נוהל באמצעות עו"ד ברוך יעקבי מפרקליטות מחוז דרום. 

עורכי הדין רפי ליטן וטל ליטן ממשרד ליטן-סוחמי מסרו: "מכלול הראיות כנגד מרשנו יוני נחמני, מי שהוגדר כנאשם מרכזי, התנפץ לאחר חקירת העדים המרכזיים בתיק לרבות המתלוננת. מכאן הדרך היתה סלולה להשגת הסדר מקל בעניינו של נחמני ושל נאשמים נוספים, שהיו לפי כתב האישום שליחים ועושי דבריו". 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות