יפואי בעליון

שתף כתבה עם חברים

"פוסטה" בחזרה אל אולמות המעצרים של שנות התשעים, שם דרך כוכבו של הסנגור הצעיר מיפו שהרעים בקולו ושבה את לב השופטים, והלקוחות, אבל גם נבחר לחבר מועצת עיריית תל אביב והפך לדמות מופת בעיר בה נולד וגדל * מסע שורשים לכבוד המינוי של חאלד כבוב לשופט בית משפט העליון

"העתירה נדחתה, אבל הסנגור קיבל טלפון מהשופט ברק, שהתרשם מאיכויותיו". השופט חאלד כבוב

השופט חאלד כבוב עשה הסטוריה השבוע.
זהותו כמוסלמי הראשון שמונה לשופט בית משפט העליון של מדינת ישראל אמנם תפסה את הכותרות, אבל כרטיס הביקור האמיתי של השופט כבוב הוא המומחיות המקצועית שלו כשופט הכלכלי-פלילי המוביל בישראל בעשור האחרון, מי שדן בתיקי ההונאות הגדולות בשוק ההון, דנקנר, ברמלי, פרשת "פסגות" לצד תיקים כלכליים-אזרחיים.

לכבוד המינוי אנו בוחרים לחזור לתחילת הדרך של חאלד כבוב כסנגור פלילי דווקא, כמיטב המסורת של אתר "פוסטה".
מסע השורשים המקצועי החל ב-1989 עם הסמכתו של הצעיר היפואי לעורך דין בגיל 31, ועד למינויו כשופט שלום בנתניה שמונה שנים לאחר מכן, ב-16 יולי 1997, עת הודיעה הוועדה לבחירת שופטים על המינוי שאותו קידם והוביל נשיא בית משפט העליון דאז, אהרון ברק.

"חאלד כבוב היה עורך דין פורץ דרך בהופעה בתיקים פליליים בבתי המשפט, כי את העבריינים מיפו ייצגו קודם לכן סנגורים ידועי שם, בעיקר יהודים", אומר עו"ד אחמד בלחה, חבר מועצת עיריית תל אביב-יפו לשעבר ומנהל בתי הדין השרעיים בישראל. השניים היו שותפים למשרד בשנות ה-90, בין היתר על רקע הקרבה בין האבות של שניהם – האבא של חאלד, עבד כבוב, היה מנכבדי העיר, בעל תפקיד רם כיו"ר ועד נאמני הווקף (ההקדש המוסלמי).
"אני חושב שעו"ד כבוב היה אחד הראשונים שצמח מהמקום ואסף לחיקו תוך זמן קצר לקוחות רבים, מאזור יפו, לוד, רמלה ומעבר לכך. טיפלנו באותם שנים כמעט בכל סוגי התיקים – פליליים אבל גם אזרחיים, מקרקעין, נדל"ן. הכל מהכל. לקוחות עם עבר פלילי 'מרשים', ואנשים שזו ההתחככות הראשונה שלהם עם החוק. אנשי עסקים, ונכבדים".

עו"ד אריה שרעבי היה באותן השנים אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים, שייצג בתיקי הרצח הגדולים של התקופה, יחזקאל אסלן משכונת התקווה ועד לטוביה אושרי ורחמים גומדי מחבורת הכרם. "אני זוכר את הפעם הראשונה שראיתי את עו"ד כבוב מופיע באולם המעצרים, הייתי עורך דין פלילי מפורסם כאשר כוכבו דרך, חאלד היה אז בין עורכי הדין הבודדים שצמח גדל ולמד ביפו עצמה, ולכן הדמות שלו היתה כל כך מיוחדת", מסביר עו"ד שרעבי. "קולו היה רועם… מקצה האולם ועד קצהו, כולם שמעו את הטיעונים והטענות של חאלד כבוב… מאז אותו דיון מעצר הפכנו לידידים טובים. צפיתי גדולות לנער המוצק, אך לא שיערתי שיגיע עד לקצה הפירמידה המשפטית בישראל".

"הנער המוצק פצח בקולות וברקים ושכנע את שופט המעצרים הקשוח לשחרר בתיק סחר סמים". עו"ד חאלד כבוב

עורך דין אלי כהן, פליליסט מוערך מאוד שעד ימים אלה הוא מאבני היסוד של המקצוע, נותר חבר קרוב של כבוב מראשית הקריירה של שניהם. "אני ותיק ממנו במספר שנים, אבל אני זוכר איך חאלד התחיל לעבוד כסנגור ומהר מאוד פרץ והפך להיות עורך דין מאוד מבוקש – וגם מאוד מאוד חברי עם הסנגורים האחרים, מאוד לויאלי", משחזר עו"ד כהן. "לא היו אז הרבה סנגורים פליליים, היינו קבוצה של עשרה סנגורים לכל היותר אשר שלטו בשוק הפלילי בתל אביב בתחילת שנות ה-90, זה לא המאות של היום. חאלד ידע לנתב נכון את הדרך, גם עם ציבור הלקוחות שלו, וגם עם עורכי הדין – ידע איך לא להיכנס להיתקלויות עם סנגורים שהוא מייצג איתם בתיקים, ולכן הוא התקבל בברכה.
"היינו נפגשים לעתים קרובות במזנון של בית המשפט, שגם הוא היה פעם שם דבר. היינו מתחילים שם את הבוקר, מגיעים חצי שעה לפני הדיונים, שותים קפה, וגם במהלך היום היינו נפגשים, מחליפים דעות, על התיקים, הלקוחות, השופטים. היו לנו יחסים מאוד קרובים. מאוד אהבתי את ההתנהלות שלו, את היחס שלו, את הרוך שבו, את הנעימות. נהיינו חברים, ועד היום הוא בא לשמחות שלי, ואני הולך לשמחות שלו.
"בבית המשפט, הוא 'אחז את השור בקרניים – לא בזנב', כמו שאומרים. היום כדי להרשים לקוחות עורכי הדין טוענים טענות שאין להן בסיס ואין להן שחר. אצלו הכל היה מדוד, מדויק, בלי להאריך יתר על המידה, ושופטים אוהבים את זה. יש לו גם עברית צחה וקול רדיופוני, למרות שהיה עורך דין צעיר יחסית, התייחסו אליו בכבוד רב".

עו"ד אלי כהן: "חאלד ידע לנתב נכון את הדרך עם הלקוחות ועם עורכי הדין" (גדעון מרקוביץ)

על ההתנהלות באולם המעצרים בתל אביב, שהיה אז חזות הכל, מוסיף עו"ד שרעבי: "הוא היה נלחם כארי על כל עצור ועצור, אבל היה גם ידען. משפטן מצוין שידע את המטרייה, ידע את החוק, את העובדות. אי אפשר היה להפתיע אותו. בזמנו לא היה חוק יסוד כבוד האדם וחרותו, השופטים היו מאוד נוקשים. היה קשה לשכנע את בית המשפט לשחרר עצורים. לזכותו של כבוב ייאמר, שהוא ידע, לדבר ללב וגם לשכנע, על יסוד החוק והעובדות.
"יום אחד נזדמן לי לייצג בתיק סמים חמישה עצורים מממשפחות אבו סייף, אבו זייד וכחיל, אלה היו המשפחות אשר שלטו באותם ימים בעולם הפשע ביפו. כאשר היינו מופיעים באולמות המעצרים, היו לנו לפעמים עשרה לקוחות ביום, ולא היתה סנגוריה ציבורית. לפתע נכנס לאולם בחור צעיר נמוך קומה ומוצק, והודיע לי שהוא מצטרף לייצוג של אחד העצורים. שאלתיו לשמו והוא ענה לי, חאלד כבוב… 'הנער' המוצק שהיה בתחילת דרכו פצח בקולות וברקים כדי לשכנע את שופט המעצרים הקשוח, נדמה לי שזה היה השופט חיים אילת, והצליח לשחרר את מרשו הגם שנחשד בסחר בסמים…
"כך בסופו של דבר הוא השתלט על הלקוחות ביפו ו'דחק אותי' לשכונת התקוה, כפר שלם ודרום העיר, אני צוחק… עבדנו בשיתוף פעולה ומאוד אהבתי וכיבדתי אותו. הוא היה איש רעים להתרועע, ואני חושב שהוא גם היה דמות למופת ביפו. זו היתה הדמות המיוחדת שלו, יחסי הידידות בינינו נמשכו גם לימים כאשר מוניתי כשופט בית משפט השלום בתל אביב", מספר שרעבי. "היום אנחו נפגשים לעיתים בפעילות ספורט בשבתות: הוא הולך הליכה מהירה מיפו לכיוון נמל תל אביב, ואני בכיוון ההפוך מצפון תל אביב ליפו, נפגשים באמצע הדרך".

"כל יפו הצטופפה תחת גלימתו", עו"ד אריה שרעבי על עו"ד חאלד כבוב (פייסבוק)

חבר מועצת העיר
במקביל להצלחתו במשרד עורכי הדין ביפו, עו"ד חאלד כבוב היה גם פעיל חברתי ואיש ציבור. הוא הוביל את הרשימה הראשונה של תושבי יפו למועצת עיריית תל אביב יפו בשם "כולנו למען יפו", ובבחירות 1993 נבחר לחבר מועצת העיר. שוב, חבר מועצה ראשון שנבחר מבין התושבים הערבים-מוסלמים ביפו. הוא כיהן בתפקיד שלוש שנים, עד שחברו למשרד עו"ד בלחה החליף אותו.
"גם בתחום הזה הוא היה פורץ דרך", אומר בלחה, "כבר אז היו לו תכונות מנהיגות וחיידק ציבורי. כבוב בא מבית שבו האב היה פעיל וזה השפיע עליו להיות מעורה, לנסות להשפיע על החברה, ותמיד עם הרבה אמביציה".
לצד השליחות הציבורית של האבא עבד כבוב, הוא היה גם חבר קואופרטיב "דן" ועבד כנהג אוטובוס לפרנסתו. הבן חאלד נגע רחוק יותר במישור הכלל ישראלי, ותרמו לכך לימודיו בבית הספר התיכון היהודי עירוני ז' ביפו, ולאחר מכן באוניברסיטת תל אביב.

עו"ד בלחה מספר על מאבקים פוליטיים וחברתיים שהוביל חבר המועצה כבוב: "בתי הקברות המוסלמי והנוצרי העתיקים בנויים על מצוק, ואחד המאבקים החשובים היה על בניית 'קיר הים' שימנע התפוררות קברים ונפילתם לים. חאלד פעל גם בעניין בית הקברות המוסלמי טאסו הפעיל עד היום, שריחפה מעליו עננה של הפקעה ומכירת חלקים מנכסי הקרקע – עניין כאוב מאוד לאוכלוסיה המוסלמית.
"היו גם מאבקים חברתיים במסגרת החינוך והרווחה, מאבקים שתמיד היו ולצערי תמיד יהיו, כי יפו היא מקום ייחודי. האוכלוסיה הערבית היא מיעוט קטן ביחס לכלל תושבי העיר, והיא צריכה כל הזמן לרדוף, מאבק מתמיד להתאים את רמת השירותים, לא להישאר מאחור".
עו"ד בלחה מציין כי חברו משכבר הימים, "סימן תמיד את המקומות הכי גבוהים, וגם כשופט הוא לא היסס לטפל בתיקים הכי קשים, כבדים, ואני חושב שהוא עבר את זה בהצלחה מרובה".

עו"ד אחמד בלחה: "סימן את המקומות הכי גבוהים, וגם כשופט לא היסס לטפל בתיקים הכי כבדים" (פוסטה)

הטלפון מאהרון ברק
נשיא בית משפט העליון אהרון ברק הוא זה שהציע לעו"ד כבוב להתמודד במסלול המינוי לשפיטה.
"הופענו בבית משפט העליון גם בערעורים פליליים וגם בתיקים אזרחיים", מספר עו"ד בלחה. "התיק שבו חאלד טען בפני השופט ברק היה תיק של אזרח טורקי שעבד בארץ ונישא ליהודיה, נכה על כסא גלגלים. משרד הפנים סירב להכיר בנישואיהם, ולתת לו מעמד של שהיית קבע. העתירה נדחתה, אבל הסנגור קיבל טלפון מהשופט ברק, שהתרשם מאיכויותיו".
על הטלפון הזה מספר עו"ד אלי כהן: "יום אחד פגשתי את עו"ד כבוב בפרקליטות, והוא סיפר שקיבל הצעה להיות שופט. אמרתי לו חאלד, מה אתה צריך שפיטה, בחייך. כאן אתה מלך. אתה עובד, משתכר יפה. אחראי לזמן שלך, עובד מתי שאתה רוצה. יש לך מגוון מאוד רחב של לקוחות, גם יהודים אגב, גם ערבים, ללא הבדל. אמרתי לו מה אתה צריך לרדת מהסולם גבוה-גבוה, ולחזור להתחיל בתחתית כשופט שלום בעיר שדה? הוא אמר לי 'אני רוצה לתת את חלקי לטובת החברה, כלל הציבור'.
"גם כשופט הוא התבלט מאוד, עם אותו מזג, שיפוטי, וזה היה קלף מנצח", סבור עו"ד כהן. "להיות חיובי, חיוני כלפי אנשים, לכבד את העמיתים ולהקשיב לכל הצדדים".
כאשר כבוב מונה לשופט בית משפט השלום בנתניה הוא החל ב"תחתית", כמו שתיאר עו"ד כהן, כשופט מעצרים ושופט בתיקי מוקד. אחרי שש שנים בלבד קודם למחוזי בתל אביב, ישב בתיקים פלילים ואזרחיים, ובשנת 2010 עבר למחלקה הכלכלית – חוד החנית של המאבק בפשיעה המאורגנת והשחיתות הציבורית.
"יש שופטים בעליון שאין להם רקע בפלילים, ולאחרים אין רקע באזרחי", אומר עו"ד כהן, "חאלד כבוב עשה כל מה ששופט בבית משפט עליון צריך, הוא עשה גם את זה וגם את זה. איש אשכולות, שופט אשכולות".

השופט כבוב על שופטי בית משפט העליון בתיקי מעצרים: "התוצאה תלויה בשופט שיושב בדין" (כנס לשכת עורכי הדין)

עו"ד אריה שרעבי מתפייט לכבוד המינוי. "מאוד שמחתי בשבילו, ואני שמח גם בשביל עולם המשפט, כי השופט כבוב הגיע לאן שהגיע בכוחות עצמו. איך אמר מי שאמר – הוא לא בא מרחביה… חאלד היה סנגור מעולה, וכל יפו הצטופפה תחת גלימתו. הוא ידע לתמרן, היה גם טקטיקן טוב… אני חושב שהיסודות האלה שהוא רכש כסנגור בעמל רב, ליוו אותו גם לאורך המסלול השיפוטי שלו, ועכשיו אני מקוה שהם יבואו לידי ביטוי מוחץ כשהוא יישב כשופט בית משפט העליון וידון בהליכים פליליים, במיוחד בדיני המעצרים, כי הוא תמיד היה חרד מאוד לזכויות נאשמים וחשודים.
"יצא לי להופיע מולו כסנגור, כאשר היה בבית משפט המחוזי. הוא שופט יעיל ונמרץ, לא כל כך קל אגב… מאוד מדוד ושקול. מה שכן, אם היה רואה צל צלו של ספק הוא היה ממנף אותו לזיכוי…".

אפרופו התייחסותו של השופט כבוב למעצרים, אנקדוטה מעניינת על כך מצאנו באתר לשכת עורכי הדין, דיווח על הופעה של השופט כבוב מבית משפט המחוזי בפאנל על מעצרים בכנס של הלשכה בים המלח (2006). "השופט חאלד כבוב: בית משפט העליון אינו עקבי בהחלטותיו בענין מעצרים, תלוי מי השופט שיושב בדין".
השופט צוטט כאומר: "זה מפריע לי יותר מכל. כיון שאנחנו מדברים על מעצר של תשעה חודשים (אחרי כתב אישום), על אנשים שלעתים זה המפגש הראשון שלהם עם רשויות אכיפת החוק, אנשים נורמטיביים, שנאלצים לשבת בגלל העומס הבלתי אנושי המוטל על בתי המשפט, חודשים רבים מאחורי סורג ובריח בתיקי הרכב" .

דיווח על הדברים פורסם גם בגלובס. "התוצאה תלויה בשופט שיושב בדין", ציטט אותו כתב "גלובס" לשעבר, נועם שרביט, היום דובר בכיר במשרד המשפטים, בכתבה על פאנל בנושא "מעצרים ללא מעצורים" במסגרת השתלמות הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין.
השופט כבוב מנה בדבריו שתי החלטות שיצאו משופטים שונים של בית המשפט העליון באותו תיק רצח. שופט אחד אמר, כי מסדר זיהוי תמונות שנערך בנוכחות סניגור הוא לא הראיה הטובה ביותר, ואותו שופט החליט לשחרר את העצור. שופטת אחרת שדנה בעניין עצור אחר באותה פרשה קבעה שדי לראות כראיות לכאורה מסדר זיהוי תמונות. על כך קבל השופט כבוב בפני הסנגורים, "באו הסניגורים בחזרה לבית המשפט המחוזי והגישו בקשה לעיון חוזר, בטענה ששופט בעליון החליט לשחרר, אבל שופטת אחרת החליטה לעצור". על פי הכתבה, השופט כבוב הוסיף שהבעיה נעוצה בכך שבית משפט העליון אינו יושב מספיק בהרכבים בסוגיות חשובות בתחום המעצרים.

ההערצה הגדולה לאבא. האחיות כבוב

השושלת המשפטית
ההערצה לאבא חאלד היא חלק מהמסורת במשפחת כבוב, צריך לראות את הבן הבכור ווליד בנוכחות אביו כדי להבין את עוצמת הכבוד בקשר הזה, ואולי גם לחזור ולצפות בתמונה של שתי האחיות מרים ונבילה למרגלות התמונה של האב, כפי שפורסמה ב"פוסטה" בעבר. השבוע, בתגובה לפניית "פוסטה" לאחות מרים, כדי לקבל תמונות ישנות של אבא מימיו כפליליסט, היא ספרה שבעקבות הפנייה התישבו בני המשפחה וחיפשו תמונה הולמת. "טוב שביקשתם ממני", היא אומרת, "אנחנו יושבים וצוחקים על התמונות מפעם".
ואבא יושב איתכם?
"בוודאי, התמונות עוברות אישור שלו"

אולי מהטעם הזה, השושלת המשפטית של משפחת כבוב נמשכת עם שישה ילדים לבית חאלד ונרימאן, חמישה כבר עורכי דין, והבת השישית, הצעירה בהתמחות.
עו"ד ווליד כבוב
עו"ד מוחמד כבוב
עו"ד מרים כבוב סיקסק
עו"ד אמיר כבוב
עו"ד נבילה כבוב
נורה כבוב

את המשרד של דור ההמשך השוכן במבנה אבן עתיק בלב העיר יפו הקים ומוביל ווליד, יחד עם שני אחיו מוחמד ואמיר, והשלושה מייצגים את כל המי ומי בחברה הערבית, בעיר יפו ובכלל.
ווליד הוא פליליסט אשר מייצג בכירים ודמויות מארגוני הפשע הידועים ברמה הארצית כמו חרירי, קוטייר, ג'רושי ועוד, לצד מיטב הז'אנר ביפו.
מוחמד מנהל את מחלקת התיקים האזרחיים והנדל"ן, מייצג אנשי עסקים ובעלי הון.
האח הצעיר אמיר מטפל בתיקי חדלות פירעון והוצאה לפועל.
לבת מרים יש משרד עצמאי בתחום האזרחי ונדל"ן.
נבילה נשואה לעורך דין פלילי, מוחמד רחאל, ושניהם מנהלים משרד משותף.
האחות הצעירה נורה סיימה לימודי משפטים, ומתמחה כיום במשרד נשיץ ברנדס אמיר.

בהמשך למסורת התמחויות במשרדים הנחשבים:
ווליד כבוב התמחה במשרד נבות תל צור ורם כספי
מוחמד אצל ד"ר שלמה כהן
מרים במשרד גולדפרב זליגמן
אמיר במשרד לירום סנדה
נבילה במשרד עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ

הפליליסט הממשיך. עו"ד ווליד כבוב עם האבא השופט
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות