עו"ד שטנגר בספר חדש: חברי ילדות מהכיפות הסרוגות הפכו למשיחיסטים

שתף כתבה עם חברים

לאחר טראומת אבו כביר ומשבר האמון במוסדות הלשכה שטנגר חוזר לשורשים עם ספר אוטוביגרפי על הציונות הדתית: "הספר הוא שיר קינה על תקופה שנעלמה, תקופה של תמימות שאינה עוד"

עו"ד ד"ר חיים שטגר וכריכת הספר "קופסת ילדות" (צילום פרטי)

את הרומן הקודם שלו "כתב אישום" כתב עו"ד חיים שטנגר בעקבות פרשה פלילית בה הוגש נגדו כתב אישום שבוטל  לבסוף.
"הוגש נגדי כתב אישום רק בגלל בג"צים שהגשתי. הואשמתי בניסיון לרצוח שכן, הואשמתי בהטמנת מטעני חבלה ברכב של שופטת מכהנת. אבל עורכי הדין שלי, אביגדור פלדמן ומיקי חובה, הוכיחו שעד המדינה הוא שקרן והמדינה חזרה בה מכתב האישום", הוא נוהג לומר שוב ושוב, ולא שוכח את הכתף הקרה שקיבל מוועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין, שמיהרה לפסול אותו, ולדבריו גרמה לו בכך נזקים במיליוני שקלים.

כעת, העורך דין השנון שמתחמה במשפט אזרחי ומנהלי, עתירות, מיסים, דיני תכנון ובנייה ומשפט פלילי, כתב רומן חדש בשם "קופסת ילדות", שמצטרף ל-14 ספרי שירה שלו שראו אור.
"הספר 'כתב אישום' הוא רומן מתח משפטי על עו"ד שנלחם נגד המערכת לאחר שהוא מגלה שחיתות, והמערכת מפעילה את כל האמצעים כדי לחסל אותו. הוא יצא בשנת 2020 כספר דיגטלי ולא במהדורה מודפסת".
בתוך כך, הספר החדש "קופסת ילדות" אשר עוסק בימיו כתיכוניסו עם כיפה סרוגה שהפך לבוהמיין תל אביבי בשנות ה-70 המוקדמות עוסק בתקופה שבין מלחמת ששת הימים למלחמת יום כיפור, ואת הספר הזה שיצא כבר במהדורה דיגיטלית באתר "עברית" הוא בחר להוציא ישר גם במהדורה מודפסת, ואפשר להשיג אותו בכל חנויות הספרים.
"קופסת ילדות" מספר על נער שגדל בעיר העברית הראשונה, תל אביב. שטנגר, כרבים מבני דורו חובשי הכיפה, עבר את כור ההיתוך "הקלאסי" של אותן שנים: בית הספר של החינוך הממלכתי-דתי של תנועת "המזרחי" (לימים מפד"ל) "שבו הייתה בעיקר יהדות של חיוך ושל חסד שהתחלפה בימי הישיבה פנימייה ביהדות תובענית ומאיימת", כך לפי התקציר של הספר.

בספר החדש, "מדובר ברומן התחנכות והתבגרות של ילד שאין לו שם, הוא מספר על החיים שלו בתל אביב ולאחר מכן בישיבת רגבים, ישיבה תיכונית. זה רומן מפתח כי יש שם הרבה דמויות אשר עדיין חיות ביננו והמחבר שינה את השמות, בעיקר משום שיש בספר ביקורת על הממסד החינוכי הדתי".
מבוסס בעצם על חייך האישיים?
"יש דברים שהכרתי מתוך חיי בחברה הדתית וחלק הוא דמיוני, כמו רוב הסופרים".
ב"כתב אישום" רצית להראות מה קורה לאדם שמואשם שלא בצדק, מה אתה רוצה להשיג בספר החדש?
"הספר הוא שיר קינה על תקופה שנעלמה, תקופה של תמימות שאינה עוד. לאחר מלחמת ששת הימים חשבנו שאנחנו מעצמה והכל נשבר במלחמת יום כיפור. זה מראה את כל ההתפתחות של הציוניות הדתית שהייתה פעם תמימה יותר, והיום היא אחרת ושונה. בעבר הציונות הדתית הייתה בשולי החברה הישראלית, ואילו השמאל עם המושבים והקיבוצים היו חוד החנית של המדינה. כיום דור הכיפות הסרוגות החליף אותם ונמצא בכל נקודות ההשפעה, בצבא, בפוליטיקה ובעסקים, הספר מראה את ההתפתחות של התהליך הזה, ואיך בניגוד לפרגמטיות של אנשי הכיפות הסרוגות בעבר הם הפכו למשיחיסטים, מה שמסכן את כולנו".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות