חוק ט"ו בשבט: כבוד לעצים הוותיקים בישראל

שתף כתבה עם חברים

החוק החדש יעלה להצבעה ראשונה בכנסת, ולפי אדם טבע ודין הוא אמור לחייב רשויות לאפשר התנגדויות לכריתת עצים

עצים ביד אליהו ת"א

כ-70 אלף עצים שתפקידם להגן על בריאותנו הפיזית והנפשית נכרתים מדי שנה בישראל. עצים מסייעים בקליטת פחמן דו חמצני, בהפחתת זיהום אוויר, בהורדת טמפרטורות, ביצירת צל, בקליטת מי גשמים ובמניעת הצפות.
הצעת חוק שאדם טבע ודין ניסחה יחד עם ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) אושרה בשבוע שעבר על ידי הממשלה, וכבר ביום רביעי (19 בינואר) הקרוב תעלה להצבעה ראשונה בכנסת.

"חוק עצים לישראל יאפשר לציבור להפוך לראשונה לשותף במאבק למניעת כריתות, לקבל מידע מוקדם על הכוונה לכרות עצים ולערער על כך. בנוסף, החוק יקים קרן למימון נטיעת והעתקת עצים ויחייב את המדינה לפעול עם הרשויות המקומיות לשם הגנה על סביבת החיים האנושית", כך לפי אדם טבע ודין.

בשנת 2020 נכרתו בישראל 70,991 עצים, לפי הנתונים הרשמיים של משרד החקלאות (מספר שלא כולל את רבבות העצים שעלו באש בשריפות הענק באותה שנה). מספר העררים שהוגשו נגד כריתות הוא 210 בלבד, זאת על אף מאבקים רבים של תושבים ברחבי הארץ נגד כריתות עצים. זה לא שלאנשים לא אכפת – הם פשוט לא יודעים על רישיונות הכריתה הניתנים ולא יכולים לממש את זכותם להתנגד להם. תושבים בכל רחבי הארץ מנהלים מאבקים ערים ותכופים נגד כריתות עצים, אבל ללא הנגשת המידע לציבור מדובר בהפסד ידוע מראש.

"הצעת חוק שלנו עם להב הרצנו, שתובא בקרוב לאישור הכנסת, תשנה את זה. הצעת החוק קובעת מנגנון שקוף, נגיש וידידותי ליידוע הציבור על רישיונות כריתה כך שתהיה אפשרות ממשית לערער".

יוראי להב הרצנו (צילום מויקיפדיה)

מטרת החוק לפי אדם טבע ודין הינה הגברת ההגנה על עצים בוגרים, להם חשיבות רבה לסביבה ולאיכות חיינו. למשל, הם מספקים צל, ערך אסתטי ותרומה לבריאות הנפשית, מורידים את הטמפרטורה, מקבעים פחמן דו-חמצני ומשחררים חמצן. בנוסף שם לו החוק מטרה להפסיק את הכריתה על העצים עקב הגברת הבניה. בנוסף מצהירים באדם טבע ודין כי החוק מטרת החוק הינה הגברה של שיתוף הציבור והשקיפות בכל הנוגע לכריתת עצים.

עוד מבקשים באדם טבע ודין לאפשר קביעת מנגנון שיאפשר את יידוע הציבור והשתתפותו בהליך מתן רישיונות כריתה והעתקה, על ידי פרסום על העץ או בסמוך לו. בנוסף מבקשים באדם טבע ודין להסדיר את הממשק שבין פקודת היערות לחוק התכנון והבנייה, כך שתהיה חובה לקבל את עמדת פקיד היערות כבר בשלב ההגשה של תוכנית, ולא בשלב האישור. "כך תובטח הגנה מירבית על העצים בשלב שבו ניתן עדיין להשפיע על התוכנית המוצעת", אומרים באדם טבע ודין. עוד מבקשים להקים קרן ייעודית במסגרת משרד החקלאות ופיתוח הכפר, לטובת שימור ונטיעה של עצים בישובים ברחבי הארץ.

עו"ד אלי בן ארי, היועמ"ש של אדם טבע ודין, אומר לאתר "פוסטה" כי בהצעת חוק על העץ עצמו (כל עץ בישראל שיהיה מועמד בכריתה) הודעה שמתכננים לכרות אותו כדי שאנשים יוכלו להתנגד (כמו ששמים על בניינים לפני פינוי בינוי). "החוק דומה להתנגדות בתכנון ובניה", אומר עו"ד בן ארי.

עו"ד בן ארי מספר כי בחודש הבא אמור להתקיים דיון בבית המשפט המחוזי מרכז (לוד) בעתירה שהגישו יזמים נגד פקיד היערות שקיבל ערר של פעילי סביבה לא לכרות עצים לגבי הרחבה של ישוב גרנות הגליל.

ב"פוסטה" עסקנו בעבר בחוסר השקיפות בכריתת עצים בשכונת יד אליהו בפארק משה דיין לצורך הקמה של פרויקט בניין שיכלול מעונות.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות