כתב אישום: שני חרדים סחטו ותקפו את ח"כ פרוש ואנשי ציבור מהקהילה

שתף כתבה עם חברים

הנאשם הראשי מואשם גם בניסיון לקשירת קשר לרצח, אותו ניסה להוציא לפועל כנגד גרושתו * כתב האישום כולל שישה אישומים שונים ותיאורים על האימה שהטילו הצמד על אנשים מוכרים בעולם החרדי

ח"כ מאיר פרוש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אידאולוגיה ודת – גרסת ההטרדות: כתב אישום הוגש נגד משה איראם (44) מירושלים ואלחנן אורן (18) מצפת, שפעלו כנגד אישי ציבור בכירים בחברה החרדית והפכו את חייהם לסיוט. מדובר בשני חרדים, האחד – איראם, מוכר למשטרה בעל הרשעות קודמות ואילו השני, אורן, תלמיד ישיבה בירושלים שלא היה מוכר למשטרה עד היום.

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד ארז פדן בתום חקירת משטרת ירושלים, במהלך החודשים אוגוסט עד דצמבר בשנה שעברה, פעל איראם כנגד אישי ציבור בכירים בחברה החרדית. בין היתר הוא עלה לכותרות לאחרונה לאחר שזהות אחד המוטרדים התגלתה – חבר הכנסת מאיר פרוש. את הפעולות נגדם הוא ביצע בעצמו ובאמצעות הפעלת אנשים מטעמו וביצע עבירות שונות כנגדם: תקף, ביזה, איים עליהם, ובשני מקרים סחט בכוח ובאיומים, כל זאת ממניע אידיאולוגי, על מנת להרתיע אותם מלפעול ולקדם בציבור את עמדותיהם ואת פסיקותיהם ההלכתיות.

בנוסף, ניסה איראם לקשור קשר לרצח גרושתו, לאחר שפעל לאתר אנשים שייבצעו את הרצח בעבור תשלום כספי. הנאשם אורן ביצע בשליחותו של איראם מספר פעולות פגיעה ברבנים על פי הנחיות ואמצעים שסיפק לו, וזאת עבור תשלום כספי שנע בין 100 ל-2,000 שקלים בעבור כל פעולה.

אירוע ראשון: סחיטה בכוח של הרב אברהם ליטמנוביץ'
הרב ליטמנוביץ' משמש כרב מורה בקבילה החרדית בירושלים ועוסק בפסיקת הלכות הנוגעות למקוואות המצויים תחת פיקוחו, וכן ממונה על ענייני שמיטה. במסגרת פסיקותיו, התיר התקנת מכשיר טיהור מסוים במקוואות שבפיקוחו בשם "מקווה ריין".

מהחקירה עלה כי ב-30 באוגוסט אשתקד, איראם, יחד עם קבוצת אנשים, עמד מול ביתו של הרב ליטמנוביץ' וכן העביר מסר מילולי מאיים להניע אותו לבטל את ההיתר ההלכתי שנתן להתקנת המכשיר. בהתאם להנחיותיו של איראם ובתמורה לתשלום, הגיע אורן אל משרדו של הרב כשהוא מצויד במספריים וכן בגז מדמיע וכשהוא מכסה את פניו על מנת שלא יזוהה. הוא נכנס למשרדו של הרב, התקרב אליו, אחז בזקנו וגזר באמצעות מספריים את מחצית מאורכו. או אז אורן יצר מהמשרד אך מיד כאשר נזכר כי שכח לומר לרב את המסר המילולי שהנחה אותו איראם להעביר, שב על  עקבותיו הגיע לדלת המשרד וצעק לעברו: "זה מה שקורה למי שמתעסק עם המקוואות" – ונמלט מהמקום. באותו היום, פגש אורן את איראם ומסר לו קצוות שערות שגזר מזקנו של הרב, ואיראם שילם לאורן בעד ביצוע הפעולה, סך של 2,000 שקלים במזומן.

אירוע שני: תקיפת אשתו של מנהל עיתון חרדי
מהחקירה עלה כי על רקע תמיכתו של העיתון במתן חיסונים נגד נגיף הקורונה, ב-10 בספטמבר שלח איראם  את אורן לרסס בגז פלפל את אשתו של מנהל העיתון, וכן להעביר מסר מילולי מאיים – "זה מה שקורה למי שמתעסק עם עם ישראל", וכן מסר לאורן את כתובת הדירה של מנהל העיתון ואשתו, וציין כי יש במקום מצלמה.

באותו יום, בהתאם להנחיותיו של איראם, הגיע אורן אל הדירה כשהוא מצויד בגז פלפל, וכשהוא מכסה את פניו על מנת שלא יזוהה. אורן דפק על דלת הדירה. אל הדלת הגיעה אשתו של מנהל העיתון, או אז ביקש ממנה להתקרב ומשעשתה כן אמר לה: "אמרו לי להגיד לך ש….", והתיז גז פלפל לפניה ונמלט מהמקום. כתוצאה מריסוס הגז נגרמה לה צריבה בעיניה וכן לנכדתה. לאחר ביצוע התקיפה, שילם איראם לאורן בעד ביצוע הפעולה סך של 200 שקלים.

אירוע שלישי: תקיפת ח"כ מאיר פרוש
מכתב האישום עולה כי בהיותם של שני הנאשמים בביתו של איראם, הוא שלח את אורן לגזור את זקנו של חבר הכנסת מאיר פרוש מטעם סיעת יהדות התודה. איראם עשה כן כיוון שראה בח"כ פרוש מי "שמכניס גזרות לציבור החרדי".  איראם  סיפק לאורן את המידע הנדרש לצורך ביצוע הפעולה, לרבות כתובת ביתו של הח"כ. תמורת פעולה זו הבטיח לו תשלום, ושילם לו מקדמה של 1,000 שקלים.

ב-13 בספטמבר, סמוך לשעה 06:40, עת יצא ח"כ פרוש מביתו לבית הכנסת, אורן הגיע למקום באמצעות קורקינט, ארב לפרוש, כשהוא מצויד במספריים, וכשהוא מכסה את פניו , התקרב אליו, שאל אותו "האם הוא חבר הכנסת פרוש?", אחז בזקנו וחתך אותו. ח"כ פרוש הגיב בצעקו רמות: "רשע רשע", הדף את אורן והאחרון נמלט מהמקום. בסמוך לאחר האירוע, שילם לו איראם 1,000 שקלים נוספים -כך שבסך הכל קיבל תמורת פעולה זו 2,000 שקלים.

אירוע רביעי: השחתת קברו של הרב שטיינמן בבני ברק
מהחקירה עלה כי איראם שלח את אורן להשחית את קברו של הרב באמצעות ריסוס צבע שחור על המצבה והדבקת פשקוויל, וזאת מכיוון שראה ברב כמי שהכניס הרבה רפורמות ו"הזיק לכלל ישראל". במסגרת הנחיותיו, ביקש איראם כי התקיפה תהיה במועד הקרוב ליום פטירתו של הרב בו מתקיימת אזכרה עם משתתפים רבים.  בין היתר צייד אותו במצלמה וביקש ממנו לתעד  את הקבר לפני ולאחר ההשחתה. איראם נתן לאורן 400 שקלים לצורך תשלום על ביצוע ההדפסה של פשקוויל ורכישת סוללה למצלמה. כמו כן, צייד אותו בשבע מעטפות הממוענות לשבעה רבנים בבני ברק, ובהם מכתבים עם מסר מאיים והנחה את אורן לחלקן לממוענים בביתם.

על פי כתב האישום, ב-26 בנובמבר הגיע אורן באישון לילה אל בית הקברות, ריסס את הכיתוב המצבה בצבע ספריי שחור, וכן הדביק את הפשקוויל על הקבר באמצעות דבק, כשפשקוויל כלל ביטויי בוז ושנאה חריפים: "פה נטמן…. איש השטן… קוק הציוני המנוח פעל בכל כוחו להכניס את טומאת הציונות… חטא והחטיא את הרבים בערמומיות נוראה…". אורן צילם את ההשחתה ושלח את התמונות לאיראם. בסמוך לאחר מכן האחרון העביר לו בתמורה 500 שקלים במזומן.

קברו של הרב שטיינמן (צילום מויקיפדיה)

אירוע חמישי: סחיטה באיומים של הרב סילמן
הרב, שמכהן כרב שכונת אלחנן בבני ברק ואב בית דין, תמך במתן חיסונים. מהחקירה עולה כי במהלך חודש אלול, בעת שהרב סילמן יצא מביתו לכיוון בית הכנסת בשעת בוקר מוקדמת, איראם, באמצעות אחר שזהותו אינה ידועה, תקף את הרב  בכך שאחז בדש חליפתו, שלף מספריים וניסה לגזור את זקנו. בתגובה, הרב סילמן צעק ועובר אורח נחלץ לעזרתו והם הניסו את התוקף.

ב-9 בדצמבר, הדביק הנאשם בעצמו או באמצעות אחר לדלת דירתו של הרב סילמן בבני ברק מכתב ובו מסר מאיים בקשר לחיסונים: "ליודא סילמן רצחתם את אחותי בחיסונים! עכשיו אתם באים לרצוח את הילדים. סופך קרב. גואל הדם", וכן תלה על ידית הדלת שקית ובה חוברת כתובה כנגד חיסוני הקורונה.

בלילה בין 21 ל-22 לדצמבר, איראם הניח בעצמו או באמצעות אחר מכתב אישומים נוסף בתיבת הדואר של הרב סילמן במטרה להניאו מהשתתפות בכנס רבנים בנושא חיסוני הקורונה אשר היה מיועד להתקיים במועד קרוב. אל מכתב האיומים צורף גם פשקוויל בנוסח זהה לזה שהודבק על קברו של הרב שטיינמן.

 אירוע שישי: ניסיון לקשירת קשר לרצח
מהחקירה עלה כי על רקע הפעולות שתוארו, ביקש איראם באורן להיעזר באחרון על מנת להוציא אל הפועל רצח, ועל כן ביקש שיסיע בידו באיתור אדם שיהיה מוכן לבצע עבורו רצח בהתאם להוראותיו. אורן נרתע מלהמשיך לעבוד עבור איראם, התייעץ עם מדריכו בישיבה, וזה יצר קשר עם איראם, הציג את עצמו כאביו של אורן והפציר בו שלא לפנות אל אורן יותר. בהמשך החליט אורן להקליט את איראם בשיחה ביניהם על קידום כביכול של הקשר לרצח בכדי להעבירה למשטרה.

על מנת לדובב אותו, בעת פגישתם, אמר לו אורן כי נכון לבצע את הרצח עבור 40 אלף שקלים. איראם הבהיר לו כי מדובר בשני מעשי רצח. לגבי אחד מהם מסר כי על הרצח להיראות כתאונה וסיפק לו פרטים על האישה שבה ביקש לפגוע, אך לא גילה לו כי מדובר בגרושתו. בהמשך ביקש איראם לבדוק עוד מספר פרטים בטרם יסכמו על הוצאתו אל הפועל של הרצח.

כתב האישום מייחס לנאשמים (כל אחד על פי חלקו) ביצוע עבירות של סחיטה בכוח, תקיפת זקן, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, תקיפת עובד ציבור בנסיבות מחמירות, השחתת פני מקרקעין, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, נוהג במת שלא בכבוד, ולנאשם איראם גם ניסיון לקשירת קשר לרצח בנסיבות מחמירות, ניסיון לתקיפה הגורמת חבלה של ממש, וסחיטה באיומים.

התשתית הראייתית נגד הנאשמים, שמיוצגים על ידי עורכי הדין אביחי חג'בי, נתי רום ונדב גדליהו,  מתבססת על סרטוני מצלמות אבטחה, הקלטות הנאשמים, האזנות סתר, הודאותיו של אורן בחקירתו, עדויות הקורבנות ושל עדים נוספים.

לצד כתב האישום, הוגשה בקשה למעצרו של איראם,שבאמתחתו הרשעות קודמות – עד תום ההליכים, בעוד שלגבי אורן להורות על מעצר בית מלא באיזוק אלקטרוני.

תגובת עו"ד גדליהו: "המדובר לטעמנו בכתב אישום שנופח מעבר לכל פרורפורציה. מרשנו נאשם 2, הוא בחור צעיר על סף הקטינות, שפעל תחת השפעת האחר המבוגר ממנו, אשר למעשה השתמש בו. כל רצונו הוא לחזור למוטב, ולהמשיך ללמוד בישיבה בה הוא לומד כעת. אנו שמחים שבית המשפט – למרות התנגדות הפרקליטות והמשטרה – הבין את חלקו בפרשה, ושחררו כבר לפני כשבועיים חזרה לישיבה להמשיך ללמוד, ולחזור לדרך המוטב".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות