שוטרים ירו על רכב שניסה לדרוס אותם בירכא

שתף כתבה עם חברים

על פי החשד, תושב היישוב הדרוזי התבקש לעצור לבדיקה, ניסה להימלט ובתגובה ירו השוטרים לעבר רכבו * בית המשפט האריך את מעצרו * המשטרה: "החשוד נהג בפראות, המקרה הועבר למח"ש"

video
זירת האירוע בעת המעצר (צילום פרטי)

בית המשפט השלום בעכו האריך (7 ינואר) את מעצרו של עלי אבו דאולה (31) מירכא, שחשוד בעבירות של סיכון חיי אדם בתחבורה ציבורית ותקיפת שוטר כדי להכשילו. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של החשוד בחמישה ימים ובמקביל – הועברה תלונת סניגורו של הנהג כנגד השוטרים שירו לעבר מכוניתו – למח"ש.

על פי החשד, אבו דאולה נסע ב-26 בדצמבר ברכבו. הוא עורר את חשדם של שוטרים שנסעו בניידת ואלה פנו אליו. כאן מתחיל הבדל בגרסאות: המשטרה טוענת כי במהלך המרדף שהתפתח החשוד ניסה לדרוס את השוטר שרדף אחריו.  לאחר מכן החשוד נמלט מהמשטרה ונעצר (5 בינואר). ראוי לציין כי המשטרה זיהתה את החשוד לאחר שמספר הרכב רשום על שם אביו. המשטרה הגיע לבית המשפחה באותו היום אבל החשוד הסתתר. כאמור, לאחר מכן הוא הסגיר את עצמו באמצעות סנגורו עו"ד יוסף פארס.

מנגד טוען עו"ד פארס כי השוטרים צעקו לעבר החשוד והיו מבטים מחשידים בין השניים. החשוד עצר את רכבו כדי לתת לרכב אחר לצאת מחניה. הוא פתח את החלון ושאל את השוטרים מדוע הם מתסכלים עליו. אז ראה החשוד את שוטרים יורדים מהרכב לעברו עם אקדח שלוף ובתגובה הוא ברח. השוטר בתגובה ירה לכיוון החשוד שלוש יריות שהחטיאו.

במהלך הדיון בבית המשפט שאל הסניגור את טוען המעצרים: "האם זה נכון שהשוטרים ירו לעברו?".

טוען המעצרים השיב כי "אכן היה ביצוע ירי לעבר גלגלי הרכב. היו מצלמות גוף על השוטרים, נתבקשתי כחלק מפעולות החקירה לבדוק את המצלמות, אין לי אינדיקציה אם צולם או לא.. מדובר בפעילות שגרתית לחלוטין על עבירת תנועה שהשוטרים נחשפה לה ולכן פעלו לבדיקת הרכב. כל דבר אחר שהסתכלו עליו בצורה מאיימת, אני לא מכיר דבר כזה. שוטר שעושה את עבודתו אמור לבצע פעולות כחלק מעבודתו. זה שאותו חשוד מוסר גרסה כי שוטר הסתכל עליו בצורה מאיימת? זה לא ברור לי. החשוד לא נשמע להוראות השוטרים, ביצע המון עבירות תנועה בירכא ולכן הוא נעצר לבדיקה".

השופטת דנה עופר

עו"ד פארס אמר בתגובה: "החשוד נעצר, מסר גרסה מפורטת, תיאר את כל מהלך האירוע. לדברי חברי החוקרים או אנשי המשטרה, הם הבחינו ברכב שמבצע עבירות תנועה והם ראו שהעסק מתגלגל והיה חובה על המשטרה לכל הפחות להפעיל מצלמות גוף על מנת לתאר את האירוע כפי שהוא. משום מה וככל הנראה הדבר לא נעשה".

בהמשך אמר הסניגור כי "אנחנו ערים למה שקורה במגזר, ואנו מגנים את זה בתוקף. אך מכאן ועד לזה ששוטר ישלוף אקדח וירה לכיוון חשוד כאשר אין כל ספק שלחשוד הזה אין עבר פלילי ועוד  בכפר הומה אדם – זה מעשה שלא ייעשה. השוטרים לא היו בסכנה שתהיה להם סיבה להשתמש בנשק".

השופטת דנה עופר אמרה בתום הדיון: "כפי שעולה מהחומר הראייתי שבו עיינתי, החקירה טרם הסתיימה, ויש לאפשר מיצויה בלא הפרעה. לא שוכנעתי כי ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של קביעת חלופת מעצר, בשלב זה, זאת למרות שמדובר בחשוד שהוא נעדר עבר פלילי". על כן השופטת האריכה את מעצרו של החשוד עד היום (7 דצמבר) והבוקר כבר הוארך מעצרו פעם נוספת עד ליום ראשון.

עו"ד יוסף פארס חתם: "מרשי נעדר עבר פלילי, נקלע לסיטואציה בו השוטרים התנהגו כלפיו בצורה מאיימת שהפחידה אותו וכן הכניס אותו ללחץ. הלחץ הזה גבר שהשוטרים פרקו מרכבם עם כלי נשק שלופים וככל אדם טבעי הוא ברח. בכוונתי להגיש תלונה למח"ש בתחילת השבוע הבא".

ממשטרת ישראל נמסר: "במהלך אכיפה שבצעו שוטרי תחנת גליל מערבי בתאריך 26.12.21 בתחום התנועה, השוטרים זיהו רכב שנהגו נוסע בפראות תוך שהוא מסכן כלי רכב אחרים והולכי רגל. השוטרים סימנו לרכב לעצור ולאחר שלא עצר נאלצו לחסום את דרכו. השוטרים יצאו מהרכב במטרה לעצור את החשוד, אולם נהג הרכב פתח בנסיעה פרועה לכיוונם של השוטרים שחשו סכנה לחייהם ונאלצו לבצע ירי לעבר אחד מגלגלי הרכב. המשטרה עצרה את החשוד אתמול ובית משפט השלום בעכו האריך את מעצרו של החשוד לבקשת המשטרה עד לתאריך 7.1.21. לצד האמור, הנושא הועבר למח״ש לבדיקה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות