דיון בתכנית עיצוב שוק הכרמל החדש התקיים ללא הסוחרים עצמם

שתף כתבה עם חברים

ועד סוחרי השוק מלין על שלא הוזמן להופיע בדיון החשוב: "דנים בעסקים שלנו ולא קוראים לנו. מה אנחנו בובות?". העירייה: מקיימים קשר הדוק עם יו"ר ועד הסוחרים

הדמיית השוק העתידי (מתוך הדיון בוועדה)

דיון בנושא העיצוב הארכיטקטוני של החלק המערבי של שוק הכרמל, התקיים היום (29 בדצמבר) בוועדת המשנה לתכנון ובניה בעיריית תל אביב-יפו. אלא שוועד סוחרי השוק מלין על שלא הוזמן להופיע בדיון.
על פי התכנון, הכוונה היא לשמור על אותנטיות השוק ובמקביל להפוך אותו לנגיש לציבור. על פי גורמי המקצוע, כיום השוק אינו בטיחותי ואינו נגיש. זאת עקב מבנים לא חוקיים שמצויים במקום, מצב שלא מאפשר לתת זכויות קניין לסוחרים. המטרה המרכזית תהיה להשאיר את שוק אותנטי אך חוקי, כאשר לכל סוחר יהיה נסח טאבו ורישיון עסק.

בתחילת הישיבה אמר אלון מטוס, מצוות מרכז במנהל ההנדסה בעירייה: "התכנית העיצוב תאפשר בשוק המערבי ברחוב דניאל וכנפי נשרים התחדשות". מטוס הצהיר כי מדובר בתכנית יפה, "ליבת הפרויקט הן הכיכרות, יהיו ארבע כיכרות".
לטענת מטוס ושאר הצוות המקצועי, התכנית נעשתה בתיאום עם ועד הסוחרים בשוק. לטענת הצוות המקצועי של העירייה, כל סוחר יוכל להגיש בהמשך בקשה להיתר בניה. "המעברים לכרם התימנים יהיו מוצלים", נמסר וצוין כי הבנייה צפויה להימשך כ-15 חודשים.

סגנית ראש העיר, חברת הוועדה והממונה על תיק התחבורה מיטל להבי (מרצ), אמרה במהלך הדיון כי "אין ספק שמה שראינו זו תכנית עיצוב מאוד יפה". אך יחד עם זאת, מתחה ביקורת על התכנית ואמרה כי יש צורך לשבת עם רשות המיסים בכדי לדעת כמה כסף כל סוחר בשוק צריך לשלם בכדי שהעסק שברשותו יהיה חוקי.

גם סגנית ראש העיר חן אריאלי (רוב העיר), מתחה ביקורת ואמרה שצריך לשמור על הצביון והאותנטיות של השוק. "צריכה להיות סינרגיה בין החלקים. אני אשמח לדעת מה יהיה גודל ממוצע של חנות במתחם החדש כדי לשמר בתי עסק ישנים". לדבריה, זאת כדי למנוע מרשתות גדולות כדי להיכנס לשוק  "וכדי לשמור על צביון של שוק חיי ונושם".

האדריכל שאחראי על הפרויקט אמר לאריאלי: "מטרת התכנית הוא לאפשר היתר בניה". חברת המועצה מאיה נורי (תל אביב 1) אמרה במהלך הדיון: "אני רוצה לוודא נגישות שוויונית ואמיתית. מטעם האדריכל נאמר: "יש יועץ נגישות", ולטענתו, הנגישות תהיה מעבר למה שהחוק דורש.

הדמיית השוק העתידי (מתוך הדיון בוועדה)

בהמשך הישיבה חזרו לדון בגורל הסוחרים שנמצאים באזור שאמור לעבור שיפוץ וכיצד ניתן לשמר את זכויותיהם. הצוות המקצועי אמר כי "יש שימושים שלא יוכלו להתקיים. הסוחרים יצטרכו לקבל פיצויים ולא יוכלו לקבל היתר לשימוש חורג. אם השימוש לא חוקי הוא לא יוכל להמשיך".

להבי אמרה בתגובה כי "יש קושי להוציא רישיון עסק על עסקים שפעלו 40 שנה.. הריסות מחר בבוקר לא יהיו בהסכמות".

חנה רומנו מאגף נכסים, הוסיפה: "אנחנו יושבים יום-יום עם הסוחרים ועם אנשי הוועד. התכנית הזו היא בהסכמות, שבוע הבא יש פגישה נוספת".

יחד עם זאת, לצד האמרות היפות, בשטח הדברים נראים אחרת. נוני מורי, יו"ר ועד כרם התימנים שסמוך לשוק הכרמל, אומר לאתר "פוסטה" כי הדיון נעשה בחוסר תיאום עם הסוחרים. "העירייה עשתה חשבון שהיא תיקח 200 אלף שקל מכל בסטה כדי להפוך את העסק לחוקי וככה תעשה את השיפוץ של השוק. יוצא שמחלקים כסף למספר מצומצם של סוחרים וכל השאר נדפקים".

אודי כרמלי ודורון ספיר (צילום מסך)

נחשון סינואני, מוועד סוחרי שוק הכרמל, אמר ל"פוסטה": "לא נתנו לנו להשתתף בוועדה. מדוע לא הזמינו את הסוחרים? דנים בעסקים שלי…למה לא מזמינים אותנו? אנחנו בובות?"

לגבי השאלה האם הוא יהיה מוכן לשתף פעולה עם העירייה אומר סינואני: "קודם יש בעיות עם מיסים, אני לא יודע כמה מיסים אני צריך לשלם. העירייה אומרת שתסדר הלוואות. נראה לך שאדם בן 70 יכול לשלם משכנתא? המטרה של עיריית תל אביב היא להיכנס לאט לאט לשוק ובסוף לבלוע את המקום".

גם יו"ר ועד סוחרי השוק, נשאת חוסין, שמביע תמיכה ביוזמה, ביקר את ההחלטה לא להזמין את הסוחרים לישיבה. הוא אומר לאתר "פוסטה": "מצד אחד אני צריך להתמודד עם הדעות שלי בשוק ומצד שני אני נלחם לעתיד טוב יותר. אנחנו לא מתנגדים ליוזמה בתור וועד. אנחנו לא מתנגדים לשיפוץ, אבל אנחנו רוצים שהכול יהיה רשום".

מעיריית תל אביב נמסר: "בניגוד לנטען, העירייה מקיימת קשר הדוק עם יו"ר ועד הסוחרים ונציגים שונים של בעלי העסקים. נציגי העירייה הגיעו לשוק לפני ימים אחדים, הציגו בפני הסוחרים שוב את התכנית והזמינו אותם לצפייה בזום בוועדה שהתקיימה היום (רביעי). במהלך הוועדה לא התקבלה כל פניה מאת הסוחרים בבקשה לזכות הדיבור. במידה והייתה מתקבלת כזו, היא הייתה נשקלת ע"י יו"ר הוועדה.

"נציין כי לאורך השנים השקיעה העירייה מחשבה רבה בתכנון השיפוץ ובביצועו בשלבים, תוך שיתוף, שקיפות מלאה והתחשבות בכל הדעות של הסוחרים והוועד, על מנת שהשוק ישמור על צביונו האותנטי והייחודי, תוך הסדרת זכויות הסוחרים ושמירה על פרנסתם".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות