צרפתים-ישראלים מואשמים ב"עוקץ הפרזידנט"

שתף כתבה עם חברים

ארבעה עולים מצרפת וצעיר יהודי נוסף שהגיע במסגרת תוכנית "מסע" לארץ נעצרו בחודש שעבר בחשד להונאת חברות בינלאומיות במיליוני יורו, ובין היתר עוקץ של 800 אלף יורו ממועדון הכדורגל אולימפיק מארסיי. היום הוגש כתב האישום

marseille velodrome
מועדון הפאר ממארסיי ברשימת הקורבנות (צילום: דף הפייסבוק של אולימפיק מארסיי)

פרשת "עוקץ צרפתי" חדשה הותרה לפרסום: ארבעה ישראלים בעלי אזרחות צרפתית ואזרח צרפתי נוסף נעצרו לפני יותר מחודש בחשד להונאה והוצאת מיליוני יורו במרמה מחברות צרפתיות ובינלאומיות, בשיטות של התחזות טלפונית והונאת מחשבים. שני ישראלים – רוברט בלחסן מהרצליה פיתוח וטומי בלאיש, עולים חדשים מצרפת, עצורים בפרשה כבר חודש וחצי (מאז תחילת ינואר), ושלושה אחרים שנעצרו איתם, בהם בנו וחתנו של בלחסן, שוחררו בינתיים. הפרקליטות תגיש היום (15.2) בצהריים כתב אישום נגד בלחסן ובלאיש. בין היתר, בכתב האישום יואשמו השניים בפרשת עוקץ במסגרתה עקצו לכאורה כמעט 800 אלף יורו מקבוצת הכדורגל אולימפיק מארסיי.

בצרפת, ההונאה מוכרת ופרטיה פורסמו בעיתונות הצרפתית כבר לפני מספר שנים, בכתבות שהזהירו מפני "עוקץ של ישראלים". חלק מדרכי ההונאה, על פי מה שפורסם, פשוטות ממש ומתבססות על התחזות טלפונית בדרך הבאה: המתחזים עושים שיעורי בית יסודיים ואוספים חומר ומידע רב על מנכ"ל ומנהלים בכירים בחברות גדולות, ומלקטים מידע הזמין ברשת, לפעמים אף מתוך כרטיסי קורות החיים של אותם מנהלים. לאחר שלמדו עליהם הכל, הם מתקשרים למחלקות שונות באותן פירמות גדולות, מתחזים למנכ"ל, למנהל הכספים או למי מטעמם ומצליחים לשכנע את הפקידים באמצעות סיפור כיסוי לבצע העברות כספיות בהיקפים גדולים. בצרפת כונתה השיטה "הונאת הפרזידנט (נשיא/מנכ"ל)".

sika israel france

שיטה אחרת, מתוחכמת יותר, כללה לפי החשד הונאת מחשבים, כאשר המתחזים שלחו אי-מיילים למנהלים בפירמות גדולות מחשבונות אי-מייל שהתחזו לאלו של מנכ"ל החברה, וביקשו העברת כספים דחופה לחשבון בנק שהם היו בעליו לצורך השלמת מהלכים עסקיים וביצוע עסקאות בזק, תוך הדגשת החשיבות שבשמירה על חשאיות המהלכים. במקרים אחדים, התחזו לפי החשד לאנשי חברה-בת שהחברה-האם אמורה להעביר לה כספים.

שני החשודים העיקריים שנעצרו בתחילת ינואר על ידי יאחב"ל הם רוברט בלחסן, מסעדן צרפתי שעלה לישראל לפני כשנתיים ומתגורר בהרצליה פיתוח, וטומי בלאיש, איש מחשבים עצמאי, שגם הוא עלה לארץ לאחרונה. נגד בלחסן תלוי ועומד צו מעצר בינלאומי שהוצא על ידי בית משפט בצרפת בגין עבירות מרמה והלבנת הון במהלך השנים שבין 2005 ל-2009. לטענת הפרקליטות, לכל אחד מהנאשמים מספר שמות פרטיים ומספר שמות משפחה, וברשותם נמצאו גם דרכונים סרוקים בעלי שמות זהים עם תמונות שונות. טומי בלאיש מוכר בארץ גם כירמיהו אביב בן-מאיר, ורוברט בלחסן הוא ראובן בן משה. בחקירה שנערכה בשיתוף פעולה עם הרשויות בצרפת, נטלו חלק חטיבת המודיעין ויחידת הסייבר בלהב 433 ויחידת יהלום ברשות המסים, ולנאשמים מיוחסות עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עשיית פעולה ברכוש אסור, התחזות כאדם אחר, השמדת ראיות ושיבוש מהלכי משפט.

od fal david
עו"ד דוד פאל

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד עפרה קרמני-אוטולנגי מפרקליטות מחוז תל אביב, קשרו בלאיש (34) ובלחסן (55) קשר לרמות חברות צרפתיות. הם שכרו משרד על שם איש קש ברחוב משכית 13 בהרצליה פיתוח, ואספו מודיעין עסקי בצורה שיטתית אודות מאות חברות, מידע פיננסי, מידע אודות בעלי תפקידים וספקים. הם פתחו חשבונות בנק על שמות שונים בצ'כיה, בסלובקיה ובקפריסין, יצרו חשבונות דוא"ל בשרתים בחו"ל המתחזים ככתובותיהם של בעלי תפקידים בחברות ושל עורכי דין, והשתמשו בתוכנה המאפשרת להתקשר לצרפת באופן שמסתיר כי מקור השיחה הוא מישראל.

על פי כתב האישום, במהלך השנה האחרונה הם פנו אל כמה חברות בדרישה להעברות כספים בהיקף של כ-3.5מיליון יורו, והצליחו לקבל מחצית מהסכום – 1.8מיליון יורו.

מהאישום עולה כי בלאיש, בלחסן או איש מאנשיהם התקשר, בין היתר, להנהלת החשבונות של קבוצת הפאר הצרפתית, אולימפיק מארסיי והתחזה לסוכן שחקנים שהיה מעורב בקיץ האחרון בהעברת שחקן לקבוצה. ה"סוכן" טען כי פרטי הבנק שהעביר הינם שגויים וכי יעביר לקבוצה חשבונית לתשלום עבור עמלת ההעברה, עם הפרטים הנכונים. בהמשך, זייפו בלאיש ובלחסן, לפי הנטען, חשבונית של הסוכן ושלחו אותה באמצעות אימייל הנחזה להיות כזה של הסוכן. על פי הדרישה, העבירה הקבוצה באוקטובר האחרון 756 אלף יורו לחשבונם של בלחסן ובלאיש.

על פי סעיפים נוספים בכתב האישום, השניים הונו גם מנהלת כספים בחברת Brevini Power Transmission France, כשמתחזה מטעמם התקשר אליה, הציג עצמו כעורך דין וביקש לדעת אם קיבלה הודעת דוא"ל ממנכ"ל החברה. במקביל, נשלח אליה אימייל מכתובת הנחזית להיות כתובתו של המנכ"ל עם הודעה על משימה סודית של רכישת מניות עליה הופקדה, והנחייה להיות בקשר לשם כך עם עורך הדין שבשמו נקב המתחזה, ולהעביר אליו כספים. בימים הבאים הועבר מהחברה, לפי הנטען, כמיליון יורו לחשבון הנאשמים.

בארבעה נסיונות הונאה נוספים המתוארים בכתב האישום, נטען כי המרמה התגלתה בזמן ונסיונם של בלאיש ובלחסן לקבל כסף נכשל. לפי הנטען, בדצמבר האחרון הם ניסו להוציא 1.2 מיליון יורו מחברת Areva  לאחר שהציגו עצמם כספקי החברה. במקרה אחר, נטען שניסו להוציא 230 אלף יורו ממנהלת חשבונות בחברת Finder France לאחר שמתחזה שוב הציג עצמו כעורך דין הפועל בהנחיית מנהל החברה כדי לבצע עסקאות. בשני מקרים נוספים נטען כי ניסו בדרכים דומות לקבל מאות אלפי יורו מהחברות Sam, Cooper Standard

החקירה הסמויה בלהב 433 החלה בדצמבר האחרון בעקבות פניות מצרפת ולפי האישום, לאחר שחשדו כי נחשפו, החליטו בלחסן ובלאיש להשמיד ראיות, פינו מסמכים ומחקו את תוכן המחשבים במשרדם. הפרקליטות טוענת כי במסמכים שנמצאו עם זאת, נתפסו דפי חשבון של חשבונות הבנק ששימשו אותם, ובשחזור תוכן המחשבים נמצאו שרידי הודעות דוא"ל הכוללות דרישות תשלום ופרטי חשבון.

על פי הפרקליטות, הנאשמים מחזיקים בחברות בהונג קונג. המדינה מבקשת לחלט שתי דירות שברשותם ברחוב מאז"ה ורחוב בלפור בתל-אביב, ומאות אלפי שקלים שנמצאו בחשבונות בנק מקומיים.

בבקשתה להאריך את מעצרם עד תום ההליכים, טוענת המדינה כי מעשיהם הם חלק מתופעה של תרגילי עוקץ של ישראלים כלפי חברות בצרפת, תופעה שאף משרד הפנים הצרפתי הזהיר מפניה, והגורמת נזק לתדמיתה של ישראל.

מלבד בלחסן ובלאיש המואשמים בפרשה, נעצרו בחודש שעבר במסגרת החקירה גם קוין בלחסן, בנו של רוברט; פרדי פטייה, חתנו; וצעיר יהודי-צרפתי נוסף ללא אזרחות ישראלית – רפאל חג'אג'. לפחות בנוגע לחג'אג', הפרקליטות מתלבטת אם להאשימו בפרשה או להעמידו כעד תביעה בלבד. 

od dahuh gil
עו"ד גיל דחוח

חג'ג' (22), סטודנט צרפתי ללא אזרחות ישראלית, שנמצא בארץ מאז ספטמבר האחרון, ולדברי סנגורו, עו"ד דוד פאל, הוא הגיע במסגרת תוכנית "מסע" של הסוכנות היהודית, ונקלע לחקירה שלא בטובתו רק בגלל שהיה במקום הלא נכון ונקשר לאדם הלא נכון.

תוכנית "מסע" מעודדת סטודנטים יהודים מהעולם להגיע לישראל, לתוכניות של חילופי סטודנטים או להתמחות. חג'אג' הלומד בצרפת הנדסת מחשבים הגיע לארץ, על פי סנגורו, להתמחות אצל בלאיש, אותו הכיר מצרפת כחבר משפחה, ולקראת עלייה שתכנן לעשות לארץ בשנה הקרובה. הוא נעצר ימים ספורים לפני שעמד לסיים את התקופה בישראל ולחזור לצרפת למבחנים, נעצר לתשעה ימים, בהמשך שוחרר למעצר בית, ובשבוע האחרון נערך דיון בבקשתו לשוב למולדתו, על מנת שלא יחמיץ את המשך שנת הלימודים. השופט דרור קלייטמן דחה את ההכרעה לאחר שיתברר האם ייכלל בכתב האישום.

od tselniker eran 
 עו"ד ערן צלניקר

רוברט בלחסן מיוצג על ידי עורכי הדין ז'ק חן וגיל דחוח; קוין בלחסן מיוצג על ידי עו"ד איתן מעוז ובלאיש על ידי עו"ד ערן צלניקר.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות