אמינותו המפוקפקת של עד המדינה המנוח שהשתמש בקראק ומת במולדת הקוקאין

שתף כתבה עם חברים

אמיר זוהר על הבריחה לקולומביה, ועו"ד ד"ר חיים שטנגר על היחלשות משקלה של עדות שוורצמן מפרשה 1131 אשר מחייבת את הרכב השופטים לעשות בה שימוש זהיר וקפדני במיוחד

הכתובת היתה על הקיר, עד המדינה שוורצמן (פוסטה)

הגילויים הבלעדיים שהביא אתר "פוסטה" אודות עד המדינה המכונה שוורצמן מפרשה 1131, שמת כעת בקולומביה כשנה לאחר שהעיד נגד תשעה נאשמים בשני תיקי פשע חמורים על שבע  עבירות רצח (!!!), מעוררים מחדש את שאלת אמינותם המפוקפקת של עדי מדינה בכלל, ושל עד המדינה זה בפרט.

העד שלנו היה מכור לשימוש כבד בקוקאין, בעישון קטלני, קראק, כבר בעת גיוסו כעד מדינה. זהו מידע שהוא עצמו נראה כמי שנהנה מאוד להעיד עליו בבית המשפט, כולל כל הפרטים הקטנים על סשנים של ימים שלמים עם ה"פייפ" אשר מאיץ את קצב הלב למאות פעימות בדקה, יחד עם חברים ונערות ליווי בחדרים להשכרה וסאונות ברחבי גוש דן.
מנגד, במהלך אותה העדות בבית המשפט שנמשכה למעלה משנה הוא הסתיר שרכש קוקאין באפליקציית הטלגרם, ומי שסייעו לו בהסתרה הם חוקרי המשטרה שתפסו אותו, הרשות להגנת עדים שלוותה אותו ופרקליטות מחוז תל אביב שאמורה לפקח על כל ההפעלה שלו. כולם שתפו פעולה עם העד הנרקומן עד שפרקליטת המחוז הורתה על סגירת התיק נגדו, על גניזה באישור פרקליט המדינה הקודם והכל יכול, שי ניצן.

מה שהוא והרשויות לא היו יכולים להסתיר מבית המשפט זה, שבגילו הצעיר, בקושי 40, ועל אף חוסנו הפיזי שמיתג אותו כאחד הבריונים החסונים והאלימים ביותר בארגון אברג'ל דור ב', הוא כבר עבר אירוע לבבי והושתל בגופו קוצב לב. כל הסימנים מעידים שהיה זה כתוצאה מההתמכרות לעישון של הקראק מעורר הפראנויות. לכו תדעו, אולי באחד מהתקפי הפראנויה הללו הוא השליך את עצמו לזרועות בלשי ימ"ר תל אביב תוך שהוא מספר להם כי חבריו הקרובים ביותר מנסים לחסל אותו – אחד מהם הוא סיבך על ניסיון החיסול שלו, את תשעת האחרים הוא הפליל על סדרת מעשי רצח ונסיונות רצח במשולש הערים ראשון לציון, בת ים וחולון.

הנה כי כן, הכתובת היתה על הקיר, שוורצמן רק סיים את העדות שהיתה רצופה בתיאורים גרנדיוזים שיכולים לפרנס סדרת דרמה שלמה, וכבר נטש את הרשות להגנת עדים ואת מדינת ישראל, וצלל למעמקי הג'ונגלים של קולומביה, הרחק מהטלגרם עם החומר התל אביבי המעורבב והיקר, היכן שקרטלי הסמים מפעילים את המעבדות עם החומר שהוא כל כך אהב, עד יום מותו כתוצאה מליקוי בליבו וחוסר אפשרות לקבל טיפול רפואי הולם.

בערעור הפלילי בעניינם של אביגדור קלנר ונאשמים אחרים ('פרשת הולילנד') נדרש בית המשפט העליון, בהרכב חמישה שופטים, לשאלת אמינותו של עד המדינה באותו משפט, שהיה בעל עבר פלילי עשיר אשר ביצע מעשים פליליים לאורך שנים, תוך שהתברר כי הוא שיקר וזייף מסמך בעניין שעלה במהלך עדותו וקבע שהשקר שימש עבורו ככלי עבודה.
שם, בית משפט העליון קבע שיש לנקוט זהירות בעת בחינת אמינות גרסתו של עד מדינה זה, אלא אם יש בחומר הראיות תוספת ראייתית מסוג סיוע. יחד עם זאת נקבע שבעבירת שוחד (בה הואשמו חלק מהמערערים בבית המשפט המחוזי) ניתן להרשיע גם על סמך עדות יחידה של עד מדינה.

בשל השקרים והזיופים שנחשפו על ידי ההגנה, במהלך חקירתו במשטרה ובעת שמיעת עדותו בבית המשפט, קבע בית המשפט העליון שלא ניתן לסמוך על עדותו ללא הישענות על ראיות סיוע חיצוניות-עצמאיות נוספות, ויש להחיל על עדותו מבחן מחמיר יותר מהקבוע בחוק ובפסיקה.

עו"ד חיים שטנגר

לטעמי, מבחן דומה ומחמיר אף יותר יש להחיל גם בעניינו של עד המדינה שוורצמן, משקלה נחלש והיא מחייבת את הרכב השופטים לעשות בה שימוש זהיר וקפדני במיוחד, אלא אם היא מחוזקת ונתמכת בראיות חיצוניות וממשיות. כל זאת, ככל שסניגורי הנאשמים יצליחו בשלב הסיכומים לקעקע את אמינותו בשים לב לכל הנתונים והעובדות שעלו לדיון בבית המשפט, וכעת עם מותו במולדת הקוקאין.

הרצף הזה, של שימוש בקוקאין טרם מעצרו, ובמועד גיוסו כעד מדינה שתיאר כי הוא נרדף בזמן שהיה אחוז פארנויה מימים שלמים ללא שינה בהשפעת הקוקאין קראק, כמו גם במהלך עדויותיו בבית המשפט (אף אחד לא בדק מה הוא הלך לעשות במהלך הגיחות התכופות שלו לשירותים באמצע העדויות), וכעת כאשר נודע על פריקת העול מהפיקוח של הרשות להגנת עדים, כל אלה מלמדים משהו על אישיותו, הלא כן? בהחלט יתכן שבמשפט הפלילי של הצווארון הכחול בישראל הכל כשר, לא כך באנגליה או בארה"ב, שם נראה כי המושבעים היו מוחקים את העדויות שלו ממערך השיקולים שלהם.

עו"ד שטנגר הוא עורך דין פלילי ואזרחי ומנוי באינדקס עורכי הדין של פוסטה

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
12 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות