פרשה 1131: צ'יקו דהן ומכונית התופת

שתף כתבה עם חברים

מי שהיה יד ימינו של דומרני בעדות נדירה על יחסי יהודים ערבים בעולם הפשע, על מקומו של ארגון חרירי בחיבור בין הארגונים של מוסלי ודומרני, ואיך זה מאיין את האפשרות שהוא היה מסייע למוטי חסין וניאמצ'יק לחסל את אביאל וואהל, בניגוד למה שטען שוורצמן: "תמיד ידעתי שהוא יהיה עד מדינה"

"משפחת חרירי באמצע, אין סיכוי לפגוע באביאל, יכולות להיות לזה השלכות חמורות". משה צ'יקו דהן (צילום: משטרה)

כמעט שבע שנים לאחר שנחשפה בחניה ליד בית כנסת בקריית גת מכונית תופת עמוסה בחומרים נפיצים ובלון גז, עולה לדיון בבית המשפט טענה לפיה מכונית התופת הזו נועדה לשמש את מוטי חסין, שלומי ניאמצ'יק ועד המדינה שוורצמן לצורך חיסול של העבריין התל אביב אביאל וואהל, ליד בית אימו בהרצליה.
התזה הזו של ימ"ר תל אביב ופרקליטות המחוז מנוגדת לתזה של ימ"ר לכיש ופרקליטות מחוז דרום, לפיה מכונית התופת שהוכנה במושב זוהר הוסעה למגרש החניה על ידי אנשים מארגון שלום דומרני, בנסיון לחסל את היריב המר בני שלמה אשר היה אמור להגיע למחרת בבוקר לאירוע בבית הכנסת המדובר. על הבסיס הזה הוגש כתב אישום נגד שני חברי ארגון דומרני, ערן זיו נשפט לשבע שנים ובמסגרת ההסדר נמחק האישום נגד הנאשם השני, שי בן אמו.

והנה, באישום החמישי בפרשה 1131 אשר מבוסס על עדותו של עד המדינה שוורצמן, נטען כי בחודש מרס 2015 תכננו חסין, ניאמצ'יק ושוורצמן לפגוע בוואהל, אז מבכירי ארגון מוסלי, באמצעות מכונית התופת הזו שהמתינה להם בקריית גת. על מבצע העברת המכונית, נטען, הופקד משה (צ'יקו) דהן מאשקלון, יד ימינו של דומרני לשעבר.
לפי עד המדינה, בערב בו נתפסה המכונית בקריית גת הוא הגיע למלון בבת ים שם הוא ראה את ניאמצי'ק משוחח עם דהן, שיחה שבעקבותיה הודיעו לו כי "העבודה מבוטלת". לפי הפרקליטות, הסיוע לעדות הזו הוא שיחת טלפון בין דהן לבין מוטי חסין יום לפני תפיסת המכונית, ושיחה נוספת עם הנהג של ניאמצ'יק זמן קצר לאחר התפיסה, בה הוא ביקש להיפגש בדחיפות עם ניאמצ'יק וחסין.

עם חשיפת הפרשה ב-2016, דהן שהה במרוקו, וכאשר חזר לארץ הוא נעצר בחשד למעורבות בנסיון הרצח של וואהל. בסופו של דבר הוא לא נכלל בכתב האישום, שהוגש בתיק הזה נגד חסין וניאמצי'ק בלבד. מהסיבה הזו, התובע במשפט, עו"ד יוסי קורצברג, ביקש לזמן את דהן להעיד על נסיבות המעצר שלו בנוגע לייעוד של מכונית התופת בקריית גת, אולם בחקירה הנגדית שלו הפריך דהן את כל התזה של הפרקליטות (7 פברואר).

"אני חבר של מוטי חסין מ-1999, יצאנו למועדונים, לפלאקה, ישבנו בבית סוהר"

"אני מגיל 16 בחיי הפשע, בתי סוהר וכל זה, אני יודע היטב איך מתנהלים המשטרה והעבריינים", אמר דהן, מי שהיה שותף של דומרני בתיק של אחזקת טילי לאו במושב עוצם, אחת הפרשות המיתולוגיות של ארגון הפשע מאשקלון.
הסנגורים של חסין וניאמצי'ק, עו"ד רצון דרחי, אליקה לוין ושרון זלינגר, אמרו לעד כי הוא נקרא להעיד במשפט עקב העדות של שוורצמן, על המפגש עם ניאמצ'יק במלון בבת ים.
"שוורצמן אומר שאתה היית אחראי למכונית שנתפסה והיית לחוץ מזה שהיא נתפסה, כי בעקבות זה גם הוחלט לבטל את 'העבודה' על וואהל. בהמשך גם נחקרת על מכונית התופת על ידי משטרת תל אביב", החל הסנגור דרחי לדלות מידע מהעד, שמהרגע הראשון הביע אי נוחות מסיווגו כעד תביעה בתיק בו יש אינספור שמות מוכרים מעולם הפשע.

"אני מראש ידעתי שאני חף מפשע בנושא הזה, ולכן לא דאגתי בכלל".
בגלל זה לא שמרת על זכות השתיקה?
"נכון. הרי אז ישבו עלי 24 שעות ביממה הסמויה בדרום, היו עלי המון דו"חות של הסמויה, לכן אם היה איזה קשר שלי למכונית הזו היו עוצרים אותי כבר אז, אבל עובדה שלא עצרו… אם הייתי מעורב במכונית התופת הייתי בא לנקודת היאחב"ל אצל מוטי ושלומי בבת ים?… אם היה לי קשר לרכב התופת הייתי מתקשר לשלומי ומוטי לפני ואחרי ושואל מה העניינים?… הרי הם היו יעדים של המשטרה ברמה הגבוהה ביותר".
כשנעצרת בתיק שלנו, נשאלת על ניאמציק, על חסין, דומרני, בני שלמה, שוורצמן, ועוד ועוד, וענית על הכל.
"אמת".
לגבי שי מוסלי גם נשאלת, וענית.
"כן, שמוסלי דיבר איתי לפני כמה ימים".
ואז החוקר שאל אותך, אם מוטי חסין יודע?
"ברור שיודע, וחוץ מזה אני לא חייב לאף אחד כלום, וגם היום אני אומר את זה, ואני לא חייב לאף אחד כלום".
החוקר שאל למה נפגשת עם מוטי חסין וניאמצ'יק, ולמה רצית לרצוח עם אחרים את אביאל וואהל.
"אני חבר של מוטי משנת 1999 בערך, יצאנו למועדונים, לפלאקה, גם יצא לנו לשבת יחד בבית סוהר, בניצן או ברימונים אם אני זוכר נכון… היינו מדברים בטלפון, היינו נפגשים בבת ים, בראשון לציון, לפעמים גם תל אביב. את ניאמצ'יק הכרתי דרך מוטי, היינו יחד באילת.
"לגבי אביאל, השבתי לחוקר שאביאל חבר שלי, שהייתי אצלו כמה פעמים בבית, וגם באזכרה לאביו בבית הכנסת.

החברים של חרירי
עכשיו העד פונה לשופטים ופותח במונולוג נדיר המלמד על היחסים החמים בין ארגוני הפשע היהודים לאלו של הערבים.
"תשמעו, אתם צריכים להכיר את השטח, אבל אתם בחיים לא תבינו… אני ואביאל וואהל חברים, דבק, יש לנו גם חברים שמדביקים ביננו, אנחנו כמו משפחה… אנחנו גם יש ביננו באמצע חברים, כך שגם אם יש ויכוח פה ושם, אנחנו לעולם נישאר חברים, הוא חבר של חברים טובים טובים שלי, אביאל זה משפחה, שלא בוחרים. בגדול, החברים שביננו זה משפחת חרירי, לכן זה גזר דין מוות לעשות דבר כזה, ואין סיכוי שאני יעשה דבר כזה. עצם זה שאני חשוד בניסיון לפגוע באביאל זה כבר בעיה, בעיה אישית שלי, ואם היה דבר כזה זה יכול להיגמר לא טוב. הם, התביעה, הם לא יודעים את האמת הם רק כותבים, ואחר שולחים את זה ל'פוסטה', ואחרי זה לך תתמודד".

מתברר שעם כל הכבוד לציניות של העד דהן, הוא גם קורא עיתונים וצורך תקשורת, ויודע לעשות בזה שימוש לטובת האמת שלו. "מפקד הימ"ר יגאל קלימיאן אפילו אמר אז במסיבת עיתונאים, שהוא הציל את בני שלמה עם תפיסת הרכב תופת הזה, גם לי באופן אישי הוא אמר, שהוא הציל את בני שלמה, אז איזה קשר יש למכונית הזו ולאביאל?".
בעדות אמרת, שאתה ודומרני חברים קרובים, שאתם מבלים יחד יושבים במרינה יחד, ואז שאלו אותך איזה סכסוך יש בין דומרני לבין אביאל.
"אמרתי להם, שוב, גם לא יכול להיות סכסוך בינהם, כי זה אותו דבר, כל משפחת חרירי באמצע, אז אין סיכוי שיקרה משהו כזה, אתם צריכים להכיר את השטח בשביל להבין את זה, אם היה דבר כזה (פגיעה באביאל וואהל, פוסטה) היו יכולות להיות לזה השלכות חמורות".
החוקר שאל אותך על יוסף חרירי.
"אמרתי לחוקר, תקשיב, יוסף חרירי זה אח שלי, לעולם לא יכול להיות משהו ביני ובין שלום לבין אביאל. לפגוע באביאל זה כמו לפגוע בחרירי, ואני ויוסף חרירי בקשר יומיומי, לפגוע באביאל זה כמו שתגיד שאני אסתתר לו בסלון, חרירי הם שותפים של מוסלי, ועד היום זה תופס".

 

"את שלומי ניאמצ'יק הכרתי דרך מוטי, היינו יחד באילת"

ואחרי שהבנו את זה, הסנגור מתעקש להבין מהעד מה הקשר שלו למכונית התופת שנתפסה בקריית גת, ולפי התביעה בתיק נועדה לחיסול הבכיר מארגון מוסלי.
"אם היה לי קשר אליה הייתי עצור על זה בזמן אמת, אני לא מודיע משטרתי, לי לא עושים הנחות".
בין יום תפיסת המכונית במרס 2015 לבין המעצר שלך בתיק הזה ב-2016, לא נחקרת בתיק המכונית?
"ממש לא, בכלל לא זומנתי לתת עדות למרות שהרכב נתפס בחצר הבית של אחותי במושב זוהר, הייתי בא לדיונים של שי בן אמו, שנעצר ונאשם בתיק הזה, ואף אחד לא דיבר איתי… זו היתה תקופה של בלגנים אז הייתי שומר על עצמי ומסתובב רק עם מאבטחים… המשטרה, הסמויה, היו עוקבים אחריי בכל מקום שהייתי הולך… ברכב המשוריין שלי שמו מצלמות נסתרות והאזנות… יש תמונות של כל זה, אני אביא לכם".
כשחזרת ממרוקו ונעצרת על בסיס העדות של שוורצמן, הפגנת ביטחון רב…
"כי ידעתי שזה הכל סתם, אני מכיר היטב את התיק הזה, שיחקרו את בני שלמה שהיה צריך להגיע למחרת לבית הכנסת שבו חנה הרכב… למה לא מביאים גם אותו לעדות… הוא הרי נחקר על זה גם. ובכלל, אם רוצים לשלוח רכב תופת ממושב זוהר לתל אביב, לא מביאים אותו לקריית קודם, זה סיבוב לא הגיוני עם רכב כזה שיש בו מטענים ובלונים של גז".

מכונית התופת במגרש החניה לפני הנטרול שלה (משטרה)

אז בניגוד לעדות של שוורצמן, לא רק שלא היית לחוץ שתיעצר על מכונית התופת בחודש מרס, גם כשנעצרת אחרי שנתיים לקחת את זה בקלות, רואים שהתבדחת עם החוקרים.
"אני ידעתי תמיד שהוא, שוורצמן, מודיע משטרתי… ראיתי אותו כמה פעמים לפני זה ואמרתי למוטי חסין, והנה מוטי חי וקיים, אמרתי לו זה שוורצמן ייצא עד מדינה, כי הוא היה מדבר לא יפה עם אנשים… חצי שנה לפני שנודע שהוא עד מדינה אנחנו כבר ידענו שהוא עד מדינה… אם הייתי מעורב, לא הייתי חוזר לישראל ממרוקו אחרי ששוורצמן כבר יצא עד מדינה".

תזכורת
לפני כחצי שנה פורסם באתר "פוסטה" כי סנגוריו של חסין – עורכי הדין רצון דרחי, אליקה לוין  ושרון זלינגר – חשפו בחומר הראיות מהתיק נגד אנשי דומרני  סרטון ודו"ח צפייה אשר שפכו אור חדש על עדותו של עד המדינה שוורצמן. התברר כי המכונית לא הגיעה במקרה למגרש החניה אלא אף נשמר לה מקום חניה בדיוק בכניסה לבית הכנסת אליו היה אמור להגיע בני שלמה.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
5 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות