נתניה: עתירה לבית המשפט נגד הקרחאנה של העירייה בחוף בלו-ביי

שתף כתבה עם חברים

מעקב "פוסטה": חבר המועצה רן אלוש פנה גם לחבר הכנסת אלון טל, מייסד עמותת אדם טבע ודין, בבקשה לסיוע ממשלתי באכיפה נגד הבנייה הלא חוקית בחוף

השטח הירוק – הקיוסק שאושר ב-1986, כל השאר נבנה ללא אכיפה אפקטיבית של העירייה

חבר מועצת נתניה שנלחם במבנה לא חוקי בחוף נתניה הגיש עתירה ופנה לח"כ אלון טל מייסד אדם טבע ודין.
חבר מועצת העיר נתניה, רן אלוש, הגיש עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד, בה הוא מבקש להורות לעירייה לאכוף את החוק ולהרוס את המבנה הלא חוקי בחוף בלו-ביי בעיר.
במקביל פנה אלוש לחבר הכנסת אלון טל (כחול לבן) – מי שבעבר ייסד את עמותת אדם טבע ודין (אט"ד) – וביקש ממנו לפעול בנושא.

באתר "פוסטה" פורסם בחודש אוקטובר כי אלוש פנה לראשת העירייה מרים פיירברג ולרשימה ארוכה של גורמים בעירייה ובמוסדות התכנון, באמצעות עו"ד אברהם כהן, בדרישה למנוע כל הכשר למבנה לא חוקי בחוף, שנבנה כחלק מסדרה של עבירות בנייה לכאורה, המתמשכות על פני שנים במתחם שהיה פעם אחד החופים היוקרתיים בעיר.

אלוש, מעצב פנים במקצועו, טוען כי כי המבנה שקיים בחוף מאז 1986 נבנה ללא היתר. לטענתו, למרות שבית המשפט הורה בשנת 2007 להותיר במקום רק שבעה אחוזים מהשטח הבנוי, הדבר טרם נעשה, ואף להיפך – למתחם הנושק למי הים נוספו עוד ועוד שטחי מסחר בנויים בניגוד לחוקי התכנון.

בעתירה שהוגשה בסוף חודש נובמבר באמצעות עו"ד כהן טוען אלוש: "עתירה זו נוגעת לאי אכיפת דיני התכנון והבנייה ברחוב העומר בחוף בלו ביי, נתניה, כאשר בחוף הנ"ל נבנו מספר מבנים ללא היתר בנייה המשמשים זה שנים רבות כבתי עסק מסחריים, בניגוד לדין… יש לפרש את הביטוי 'ענייני תכנון ובנייה' שבסמכותו של בית המשפט לעניינים מינהליים כחל גם על הליכים שעניינם שימוש בסמכויות שבחוק התכנון והבנייה לשם אכיפת החוק".
"עתירה זו מגוללת התנהלות בעייתית של רשות מקומית אשר פעלה מחד מחוץ לכותלי החוק בהוצאת אישורים המעניקים גושפנקא להיתר בנייה, ומאידך נוקטת במדיניות מחדלית היסטורית שלא לאכוף כלל את דיני התכנון והבנייה במקרקעין בחוף ושמורת הטבע 'בלו ביי'", מוסיף אלוש בעתירה.

ח"כ אלון טל מוכר כפעיל איכות הסביבה במשך שנים. כיום הוא משמש כיושב ראש ועדת המשנה לעניין השפעת הסביבה והאקלים על בריאות הציבור. במכתב ששלח לח"כ טל כותב אלוש: "הועדה המקומית התכנסה לכאורה כבר בסוף 1985 כדי לתת היתר ל'קיוסק' במקום, היתר שלא היה אפשרי אז בשל העובדה שבמקום כאמור הייעוד היה 'שמורת טבע' ובכל מקרה לא הוכנה כמחויב כל תכנית מפורטת המאפשרת הקמת קיוסק. בהמשך אף הסתבר כי לא ניתן היתר, והתנאים שמעולם לא קוימו וכאמור לא יכול להינתן היתר כזה ללא תוכנית מפורטת שמועלם לא היתה שם (עד היום)".

"בהינתן הנ"ל, ללא כל אכיפה, ה'קיוסק' הוקם ותפקד כמסעדה בשטח בנוי של כ-180 מ"ר ורחבת בטון צמודה של עוד כ-450 מ"ר", הוסיף אלוש במכתבו, "מיד בסמוך לאותו 'טיוטת היתר לא חתומה' הוכן מסמך לא חתום בין מנהל מקרקעי ישראל לעיריית נתניה, לכאורה לאשר לעיריית נתניה להשתמש במקום כקיוסק לשנה אחת. במקביל נחתם הסכם בין עיריית נתניה למחזיק בקרקע – שכירות לחמש שנים (!) למרות שלעיריית נתניה הרשאה לשנה. כמו כן השכירות ניתנה בהתעלמם מהעובדה שבמקום נבנתה כבר מסעדה של מאות מטרים (ולא קיוסק) ללא תוכנית מפורטת והיתר כדין, בהתעלם מכך שבמקום שמורת טבע, בהתעלם מכך שהמצוק נחרב".
"החוף הוא משאב ציבורי נדיר וחסר", מסכם אלוש את מכתבו, "אודה לכל עזרה ותמיכה כדי לשנות את המצב בחזרה למצוק חופי צמחייה וחולות נודדים, שישוחזרו עבור הבעלים החוקיים – קרי הציבור הרחב, וכן אבקש סיוע ממשלתי".
מעיריית נתניה נמסר: "תגובת העירייה תינתן בבית המשפט".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות