חשוד בהחזקת 200 גרם קוקאין שוחרר עקב חריגה מסמכות של המשטרה

שתף כתבה עם חברים

המשטרה שתפסה 250 גרם התחייבה להאשים את החשוד בהחזקת 7.5 גרם בלבד, אבל נציגיה התייצבו לדיון הבא ללא הצהרת תובע וביקשו להשאיר את החשוד במעצר עד שתגיע חוות דעת מהמעבדה. התוצאה: ביקורת שיפוטית ושחרור

לאיזה כמות מתייחסת בקשת המשטרה? קוקאין שנתפס בחיפוש (צילום ארכיון להמחשה)

לפני כשבועיים (23.10) עצרה משטרת חיפה את חאלד עבאס (31), תושב העיר בעל עבר פלילי מכביד, המוגדר כיעד משטרתי. זאת, לאחר שבחיפוש שערכו בלשים בביתו של החשוד ובבית אמו המתגוררת בקומה העליונה מעל לדירתו, נמצאו כ-250 גרם קוקאין והרואין. עבאס הובא למחרת לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בחיפה, שם ייחסה לו המשטרה החזקת סמים שלא לצריכה עצמית. מאחר ובעת מעצרו ניסה לכאורה להשליך סמים מהחלון, יוחסו לו גם ניסיון להשמדת ראיות והפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

הפריטים שנתפסו בחיפוש, בכלל זה גרב שעטפה את חלק מהסמים, נשלחו לבדיקות מעבדה בניסיון לאתר דגימת די-אן-איי של החשוד. בינתיים, מעצרו של עבאס הוארך מעת לעת, עד שבשבוע שעבר (חמישי, 31.10) הוא הובא שוב להארכת מעצר בבית המשפט. בדיון הזה טענה המשטרה בפני השופטת מריה פיקוס בוגדאנוב כי התיק הועבר לפרקליטות מחוז חיפה, שהחליטה להעבירו לתביעה המשטרתית. לכן, נציגי המשטרה הודיעו לשופטת כי כעת החשד הוא להחזקת 7.5 גרם של סמים בלבד (הרואין וקוקאין), בהתאם לסמכות של התביעה המשטרתית. על סמך בקשת מעצר זו, השופטת פיקוס בוגדאנוב האריכה את מעצרו של החשוד עד היום (ראשון, 3.11), תוך שהיא מציינת בהחלטתה כי היא מצפה מהיחידה החוקרת, משטרת חיפה, לסיים עד היום את החקירה.

נציגת המשטרה, שרון זאושינצר, התייצבה היום באולמה של השופטת וביקשה שוב להאריך את מעצרו של עבאס, הפעם בשלושה ימים. להפתעת הנוכחים, היא טענה כי היחידה החוקרת מצפה לחוות דעת מעבדה בשאלה האם נמצא די-אן-איי של החשוד על גרב שעטפה עוד כ-200 גרם סמים שנמצאו בחיפוש.

הסנגור, עו"ד תומר נוה, והשופטת פיקוס בוגדאנוב, הפנו את תשומת לבה של נציגת המשטרה לכך שכמות כזו של סמים אינה בתחום סמכותה של התביעה המשטרתית, והזכירו לה כי בדיון הקודם הוארך מעצרו של החשוד על סמך התחייבות המשטרה להגיש נגדו כתב אישום על החזקת 7.5 גרם בלבד. בתגובה, נציגת המשטרה השיבה כי מדובר בטעות שנגרמה מאי הבנה.

"כלל ידוע הוא שנאשם טועה הוא צריך לשלם. מה קורה כשהמדינה טועה? היא צריכה לשלם פעמיים", אמר עו"ד נוה וביקש לשחרר את מרשו בתנאים מגבילים.

השופטת הסכימה. בהחלטתה מתחה ביקורת על המשטרה וציינה כי "התנהלות זו של המבקשת תמוהה, כאשר בתיק החקירה יש החלטה של מנהלת המחלקה הפלילית בדבר העברת התיק לתביעות, בעבירות שבסמכותם, ואין כל מסמך חדש מהפרקליטות לפיו התיק ייקלט אצלם במידה ותתקבל חוות דעת נוספת". השופטת הוסיפה כי מאחר שהמשטרה לא הגיעה לבית המשפט עם הצהרת תובע (על 7.5 גרם) כפי שהתחייבה, אין יותר עילה להארכת מעצרו של החשוד, ולפיכך היא שחררה אותו למעצר בית של ארבעה ימים בלבד, בכפוף לחתימה על התחייבות עצמית של 5,000 שקל.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות