צווארון לבן
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב

כבוד בית המשפט?

עו"ד גל מוטאי על פסק דין המצלמות ומדיניות הפרקליטות המשטרה ושופטים רבים שלא לכבד את החלטות השופט יעקב בכר מבית משפט השלום בעכו
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

ניצב דורון ידיד מעביר השבוע את הפיקוד על אגף התנועה לניצב אבי אדרי (צילום: פוסטה)

סוגיית האמינות והדיוק של המצלמות לאכיפת עבירות מהירות התנהלה במשך שנתיים כמעט בפני כבוד השופט יעקב בכר מבית המשפט לתעבורה בעכו.

המשפט כלל דיונים רבים ובחינה מעמיקה של טענות רבות משקל של ההגנה, תוך שכבוד השופט בכר בהגינותו נתן הזדמנויות רבות לנציגי אגף התנועה במשטרה להוכיח את תקינות המצלמות. לאחר שהמשטרה נכשלה בכל הנסיונות להוכיח את מהימנות ודיוק המצלמות, בית המשפט החליט לזכות את כל הנאשמים בתיק. נקבע כי המצלמות אינן עומדות בתקן הישראלי הנדרש על פי חוק, והיו עוד סיבות אחרות המפורטות בפסק הדין.

במצב משפטי תקין המדינה היתה אמורה להגיש ערעור על החלטת בית המשפט לתעבורה בעכו, כדי לנסות לשנות את ההחלטה. משלא לא הוגש ערעור וההחלטה נשארה על כנה, המשטרה היתה אמור להפסיק לחלוטין את השימוש במצלמות, חומר למחשבה עבור המפקד הנכנס של אגף התנועה במשטרה, ניצב אבי אדרי.

אבל המדינה בחרה שלא לכבד את מערכת המשפט והחליטה להורות למשטרה להמשיך לאכוף עבירות מהירות באמצעות אותן המצלמות, מה שמעיד על כך שהפרקליטות והמשטרה אינן מכבדות החלטות שיפוטיות. במקום שבו המדינה עצמה אינה מכבדת את החלטות בתי המשפט שלה, כיצד היא מצפה שאזרחיה יכבדו את החלטות בתי המשפט?

לא זו אף זו: בתי משפט אחרים גם כן אינם מכבדים את ההחלטות של עמיתיהם. לאחר קביעת בית המשפט בעכו, בתי המשפט האחרים ברחבי הארץ מקבלים בנושא מצלמות המהירות החלטות שונות מזו שקיבל בית המשפט בעכו לאחר מחקר משפטי ארוך ומעמיק. חלק מהשופטים מרשיעים וקובעים עונשים כפי שהיה נהוג בעבר, אחרים מובילים להסדרים נוחים, וישנם גם אלה המזכים. האם ייתכן כי על אותה עבירה עם אותו מכשיר אכיפה ובאותן הנסיבות, כל בית משפט יקבע עונש אחר? האם מדובר בזירת הימורים?

גם כאן נשאלת השאלה, אם בתי המשפט בעצמם אינם מכבדים את החלטות עמיתיהם, כיצד הם מצפים שאזרחים יכבדו את החלטותיהם?

הכותב: עו"ד גל מוטאי

לסיכום ניתן לומר כי במצב המשפטי הנוכחי שיצרה המדינה כל נהג שמוגש נגדו כתב אישום על עבירת מהירות שתועדה במצלמה צפוי לדין אחר, גם אם נסיבות העבירה אינה שונה מעבירה במקום אחר. לפיכך, יש לקוות, להתפלל או לתכנן, להגיע לשופט שמזכה, ולא לזה שנוהג להרשיע.

לעמוד של עו"ד גל מוטאי – משרד עורכי דין תעבורה מוטאי, מצגר, גרבאוי

תגובה אחת

  1. אורח הגב

    מאמר מוזר/ אינך יודע שפסיקת בימ"ש שלום איננה תקדים מחייב?

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן