שבע שנות מאסר נגזרו על יעקב שמעון עקא

שתף כתבה עם חברים

הורשע במסגרת הסדר טיעון בקשירת קשר לפשע – תוכנית החיסול של אביאל וואהל והאחים שי ואלי מוסלי. יוסי בן דהן הורשע בגין חלקו ונידון לשנה וחצי

יעקב שמעון עקא בפרשה 1131

בית המשט המחוזי גזר (חמישי, 17.1) שבע שנות מאסר על יעקב שמעון (48) המכונה עקא, ושנה וחצי מאסר על יוסי בן דהן (24) מהרצליה, עקב הרשעתם – כל אחד על פי חלקו – במעורבות בניסיון רצח, בסיוע לניסיון רצח ובנשיאת נשק, הכל במסגרת פרשה 1131. מעונש המאסר שהוטל על שמעון יקוזזו כ-57 חודשים בהם היה עצור או כלוא בישראל ובארגנטינה. 

השניים הורשעו במסגרת הסדר טיעון אליו הגיעו סנגוריהם – עורכי הדין מנחם רובינשטיין, ארז אבוהב וזוהר ארבל – בעבירות קשירת קשר לפשע. שמעון הורשע גם בחבלה בכוונה מחמירה ובן דהן בנשיאת נשק. עבירת נסיון הרצח נמחקה לחלוטין מכתב האישום. עניינו של עמית פוגל (32) מראשון לציון, שהואשם יחד עם השניים בתיק – טרם הסתיים. 

בכתב האישום המקורי נטען כי על רקע חשדם של עקא, פוגל ואחרים כי חבורת מוסלי עומדת מאחורי רצח קסטרו, הם קשרו עם אחרים להביא למותם של בני חבורת מוסלי. לשם הוצאת תוכנית הרצח אל הפועל, כך נטען, פוגל ועקא הצטיידו בכלי רכב גנובים ובכלי נשק, ותכננו לארוב לאביאל וואהל ולאחים שי ואלי מוסלי.

יש לציין כי לפני מספר שנים עקא ועבריין נוסף שהיו שותפים למזימה הורשעו בעבירות נשק וקשירת קשר לביצוע פשע בלבד. עקא נשלח בזמנו ל-30 חודשי מאסר, ואילו העבריין הנוסף נידון ל-15 חודשי מאסר בלבד. לימים, העבריין הנוסף הפך לעד מדינה – זה המוכר כיום בכינוי "שוורצמן". בעדותו הוא מסר פרטים גם על ניסיון החיסול הזה של האחים מוסלי ו-וואהל – פרטים שסייעו להאשים את עקא שוב, הפעם בניסיון רצח, למרות שכבר הורשע בגין אותן עובדות בדיוק ואף ריצה מאסר בשל הרשעתו. בהקשר הזה הפרקליטות טענה, כי מאז הרשעתו הקודמת של עקא, הראיות בכל הנוגע למרכיב ניסיון הרצח, קיבלו סיוע מעדות שוורצמן.

מכתב האישום עלה עוד, כי לפני ה-30 בספטמבר 2012 קיבלו "שוורצמן" ועקא מידע לפיו אנשיהם של האחים מוסלי נוהגים להגיע בקביעות למרכז המסחרי בשכונת אזורי חן בתל אביב. "שוורצמן", עקא וצ'יקו בית עדה נסעו למרכז המסחרי ברכב בו נהג ג'קי סמדיה – שם ביצעו שוורצמן ועקא תצפית על המקום ותכננו דרכי פעולה אפשריות. הם הבחינו בניידת משטרה ולכן הורו לסמדיה להימלט. שוטרים בניידת שדלקה אחר הרכב עצרה אותו ברחוב צבי פרופס, עיכבה את יושביו ושחררה אותם מיד לאחר מכן. החבורה החליטה לעבור ל"תוכנית חלופית".

עו"ד מנחם רובינשטיין עו"ד זוהר ארבל

לפני ה-25 בנובמבר 2012 נודע לשוורצמן ועקא כי וואהל והאחים מוסלי צפויים לחזור מרומניה לישראל למחרת, ולכן תכננו לרצוח אותם בדרכם הביתה משדה התעופה. בית עדה השיג לעקא נשק, ולקח ממנו את הטלפונים הניידים שלו סמוך ליציאתו ל"פעילות".

על פי התוכנית, שוורצמן, עקא ואחרים התחלקו לשני צוותים בשני כלי רכב ויהיו חמושים בכלי נשק. לפי כתב האישום, המעורבים סיכמו כי צ'יקו יספק לצוותים טלפונים מבצעיים וידאג לתצפיתן שישלח בהודעה לטלפונים המבצעיים שבידי המעורבים את מספרי כלי הרכב בהם יהיו וואהל והאחים בדרכם משדה התעופה.

עוד עלה מחקירת המשטרה, כי סוכם שהצוות של שוורצמן ועקא ימתין לאלי מוסלי בדרך קק"ל בתל אביב, שם יירו בו, בעוד שהצוות האחר ימתין לשי מוסלי ולוואהל בדרך השלום. בכתב האישום נטען כי לפי הוראה של עקא, בן דהן השיג עבורו אקדחים ואף העביר את האקדחים למקום מסתור בבת ים. 

בהמשך, כך נטען בכתב האישום המקורי, האחרים חזרו בהם מהסכמתם לבצע את הרצח, ולכן שוורצמן ועקא פנו לשמוליק דוד ולפוגל והציעו להם להשתתף בתוכנית החיסול. השניים הסכימו, ולפי כתב האישום לצורך הכנתם נפגשו שוורצמן, דוד ופוגל בתחנת דלק בשדרות בן צבי ביפו, שם תודרכו על ידי שוורצמן באשר לתפקידם. נטען כי באותו מעמד הם גם קיבלו טלפון מבצעי וסוכם שדוד ופוגל יביאו אקדחים ממקום מסתור במודיעין.

אחד מהוגי התוכנית. עד המדינה שוורצמן

ביום בו היתה אמורה להתבצע התוכנית, שוורצמן, עקא, דוד ופוגל נפגשו בשכונת עמידר בבת ים, ומשם הלכו לביתו של אחר, לבשו מספר שכבות לבוש, שכפ"צים וכפפות, והצטיידו בקסדות חדשות. סוכם ששוורצמן ועקא ייסעו להביא את כלי הנשק מהמסתור, ודוד ופוגל ימתינו בנקודת מפגש ממנה ימשיכו יחד. הפרקליטות הוסיפה וטענה כי עם קבלת המידע על נחיתת השלושה בארץ, שוורצמן ועקא אספו את שני האקדחים, כשבאחד מהם היו ארבעה כדורים ובשני 14, אבל נעצרו על ידי המשטרה, ולכן התוכנית לא הושלמה.

כתב האישום נגד השלושה התבסס בין היתר על עדותו המפורטת של שוורצמן, שהיה למעשה אחד מיוזמי תוכניות החיסול. 

במהלך ההליך המשפטי, לאחר הליך גישור ובמסגרת משא ומתן בין הפרקליטות לבין ההגנה, הסנגורים הצביעו על קשיים ראייתיים שבאו לידי ביטוי, לטענתם, בראיות סיוע לעדות עד המדינה. כמו כן הם הציגו ראיות שהפריכו לכאורה חלק מאמירות עד מדינה. לאור העובדה ששמעון כבר ריצה מאסר בגין האירוע, הפרקליטות הסכימה להסדר טיעון שבמסגרתו הוגש כתב אישום מתוקן, ממנו כאמור נמחקה עבירת ניסיון רצח והנאשמים הורשעו בעבירות קלות יותר.

השופט בני שגיא אישר את ההסדר וקבע כי הוא סביר. לצד המאסרים בפועל הוטלו על שני הנאשמים גם מאסרים מותנים.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות